Ruská veřejnoprávní rádia

Maják. Tato stanice je zmiňována už v jedné staré učebnici rozhlasové žurnalistiky, která ještě byla psána v duchu marxisticko-leninského smýšlení. Maják existuje dodnes. Stejně jakou spoustu dalších médií, ho kontroluje stát. Dnes se podíváme na ruská veřejnoprávní rádia.

Všeruská státní televizní a rozhlasová společnost VGTRK je ruským státním mediálním holdingem. Kromě řady televizních a rozhlasových programů ovládá i zpravodajskou agenturu RIA Novosti, která se zaměřuje na zpravodajství z Ruska a SNS. Do portfolia patří i zpravodajský portál Vesti.ru. Díky tomu že VGTRK ovládá jak rozhlas, televizi, tisk a také internet, má velký vliv na veřejné mínění.


O televizních kanálech RTR Sport a Kultura už byla řeč. Kromě těchto specializovaných programů vysílá státní televize i běžný program na stanici Rosija. Téměř to samé přináší i RTR Planeta. Tento program je určen hlavně divákům v zahraničí a například v Německu je součástí placené nabídky Kabel Deutschland.


Dnes se podíváme na rozhlasové stanice spadající pod VGTRK. Zpravodajskou stanicí je Rádio Maják (www.radiomayak.ru), které je samozřejmě blízké prezidentovi Putinovi. Rádio se šíří sítí VKV vysílačů. V roce 2003 se jednalo o stanici se čtvrtým největším podílem na trhu (9%). Devíti procent a čtvrtého místa dosahuje Maják i v Moskvě, kde musí bojovat s mnohem větším počtem stanic než kdekoliv jinde v Rusku.


Na informace je zaměřeno Rádio Rosii. Toto prokremelské rádio má na trhu větší podíl než všechny kritické stanice dohromady. Tato stanice má třetí nejvyšší podíl na ruském trhu. V roce 2003 to bylo 17%. V Moskvě je na tom rádio trošku hůř, tam ho poslouchá 13% posluchačů. Rádio Rosii vysílá jak v pásmu VKV tak také na dlouhých vlnách. Adresa webu je www.radiorus.ru. Vysílání běží už od roku 1990.


Stejně jako dvě předchozí stanice i Rádio Ruskoje vysílá z Moskvy. I tato stanice má blízko k prezidentovi Putinovi. Spíš než na informace je zaměřená na hudbu. A ta u ruských posluchačů boduje. Síť VKV vysílačů zajišťuje pokrytí celého Ruska, kde je Ruskoje Rádio leaderem na trhu. Stanici ladí 19% posluchačů, na plnějším moskevském trhu 13%.  Ruskoje Rádio připravuje společně se zahraničním vysíláním (stanice Hlas Ruska) pořad Ruské mezinárodní rádio, který se krátkovlnnými frekvencemi Hlasu Ruska dostává do celého světa. Internetové stránky této stanice mají adresu www.rusradio.ru. Rádio existuje od roku 1995.


Až do doby Glasnosti sloužila ruská (sovětská) média propagandě. Za Gorbačova se z nich stala fóra pro nejrůznější názory. Za Jelcina se sdělovací prostředky dostaly do vlivu oligarchů, kteří používali svoje televize, rádia a noviny jako prostředek k získání ještě větší nebo upevnění stávající moci. S příchodem Putina začal oligarchy nahrazovat stát, případně státem kontrolované koncerny jako nap.: Gazprom. To je příklad už dříve zmiňované televize NTV.


Ačkoliv západní média ruskou mediální scénu kritizují, Rusové si často svoji situaci ani neuvědomují. V jedné anketě v červenci 2001 uvedlo 29 procent dotázaných, že existence nestátních médií je škodlivá. V dalším výzkumu ze září 2001 pak 38 procent lidí uvedlo, že rostoucí kontrola médií ze strany státu je kladným dějem. Pravděpodobně zato může zlepšení podmínek pro život. S příchodem Putina se například stalo mnohem samozřejmější než dřív pravidelné vyplácení výplat.


VGTRK obstarává za Rusko příspěvky do celoevropského zpravodajského programu Euronews. Organizace má také své stránky. A to www.vgtrk.com.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .