Rozhovor s ředitelem Radia Proglas

radiotv22V tomto rozhovoru s ředitelem nekomerčního moravského Radia Proglas, ing. Martinem Holíkem, se dozvíte jak je Proglas financován, kdo jsou jeho posluchači a mnoho dalších informací.V tomto rozhovoru s ředitelem nekomerčního moravského Radia Proglas, ing. Martinem Holíkem, se dozvíte jak je Proglas financován, kdo jsou jeho posluchači a mnoho dalších informací.

  • Radio Proglas je nekomerční stanice. Kde všude tedy berete peníze na Vaše vysílání?Nebereme je, lidé nám je posílají. Výměnou za NEVYSÍLÁNÍ reklamy. Asi se to mnohým zdá neobvyklé, ale téměř v každé zemi světa některé rádio tento třetí způsob financování používá. Samozřejmě je třeba, aby se vysílání líbilo, aby se trefilo do jejich vkusu a zaujalo natolik, aby naprosto svobodně a dobrovolně přispívali. Ročně jsou to desetitisíce darů od asi 15000 lidí, rodin, jednotlivců, kteří vloni přispěli úhrnem cca 10 000 000 Kč, což stačilo na provoz rádia. Láce provozu je dána velkou podporou externími, zdarma pracujícími spolupracovníky, což je po zasílání hotových peněz druhým nejdůležitějším způsobem podpory.Abych byl úplný, na jednorázové investice (start vysílání, naposledy digitální satelitní distribuce přes Kopernikus) se ještě stále dosud našli křesťané v jiných zemích (USA, Rakousko, Německo, Itálie, Belgie), kteří mezi sebou sesbírali peníze a poslali dar. Drtivá většina prostředků (asi 85%) je však od moravských, slezských a českých posluchačů. Znovu zdůrazňuji, že v zahraničí je normální, že jsou takto žijící rádia, nevelká, která mají ve společnosti své místo. V neposlední řadě je výhodou, že takové rádio nemůže být udržováno z jiných aktivit. Jakmile ztratí posluchače, zanikne.
  • Čím si vysvětlujete, při tak vysokém pokrytí, vaši poměrně nízkou poslechovost (46 000 – Mediaprojekt III.-IV. 1998)?
    Myslím, že opravdu pouze POMĚRNĚ nízkou.
    Za prvé, pokrytí už asi rok a půl klesá (Udělejte kruh z Javořice o poloměru 120 km, tam všude se vzájemně ničí našich 93.3/20 kW z Pradědu s 93.4/20 kW Radia F1 z Javořice, oba kmitočty ŽENEVSKÉ! Dále úplně vygumujte
  • Autor článku: