Rozhlasová scéna v Irsku – legální stanice

Minule jsme si představili pirátská rádia, dnes se podíváme na ta, která mají licenci a vysílají zcela legálně. Tento legální trh je ale ovlivněn pirátskými stanicemi. Po nich se některá rádia jmenují, jiná najala osobnosti z těchto stanic a někde zase okoukali zajímavé soutěžě.

Jedním z důležitých hráčů na irském rozhlasovém trhu je společnost EMAP. East Midland Allied Press je britskou firmou, která vydává řadu periodik a vlastní několik rádií a televizí. Její akcie se obchodují na londýnské burze. Druhým hráčem je i nás známá Communicorp, která v těchto dnech koupila od EMAPu Today FM, FM104 a Highland Radio. Třetí velkou skupinou je UTV Radio. Toto je britská firma, která má své aktivity i v Irsku. Tady provozuje stanice Live 95FM (sídlí v Limericku), Q102 v Dublinu, LMFM  a 96FM se 103FM County Sound. Reklamní čas těchto rádií prodává UTV Radio přes vlastní firmu Broadcast Media Sales, která nabízí reklamu i na Galway Bay FM a Beat 102-103. Konkurentem pro Broadcast Media Sales je Independent Radio Sales.

Beat 102-103 patří společně s Red FM a Mid West Radio pod Thomas Crosbie Holdings, což je mediální a vydavatelský dům sídlící v Corku. Tato firma má své aktivity i v Severním Irsku. Red FM je prvním rádiem, které dostalo licenci na vysílání pro mladé posluchače. Cílovou skupinou jsou lidé ve věku 15-35 let. Rádio vysílá od 16. ledna 2002 a většina jeho osazenstva jsou osobnosti, které dříve pracovali na pirátské stanici Atlantic 252, která zanikla 20. prosince 2001.

Z pirátského vysílání má určitý profit i dublinské Q102, které patří pod UTV Radio. Tato stanice začala původně vysílat jako Lite 102,2. Výzkum ale ukázal, že pojmenování po známém pirátském rádiu osloví cílovou skupinu 35+ více. 96FM vysílá už od 10. srpna 1989. Stanice sídlí v Corku a původnjě se jmenovala Radio South. Už v červenci 1990 změnila jméno na Hits and Memories 96FM a přejala z Austrálie importovaný classic hits formát. Program 96FM vysílá i 103FM County Sound, které tvoří jen osm hodin svého programu denně.

Live 95FM začalo psát svoji historii 6. listopadu 1997. Rádio je známé především svými soutěžemi o peníze. Do roku 2003 se ve vysílání vyhlašovalo každou hodinou po zprávách číslo od jedné do devadesáti devíti. Na konci hodiny moderátor náhodně zavolal někomu z telefonního seznamu. Kdo číslo věděl, dostal 250 euro. Soutěž běžela několik let. Od léta 2004 se místo ní soutěží o prachy na ulici. Cash On The Streets je velice jednoduchá záležitost. Promotér z live 95FM osloví na ulici někoho a zeptá se ho, co poslouchá za rádio, Kdo odpoví, že Live 95FM dostane 50 euro. Kdo jméno rádia napíše na papír nebo na mobil dostane 100 euro. V létě se tyto částky často zdvoj až ztrojnásobují. Toto promo okopírovalo Live 95FM od pirátské stanice Atlantic 252.

Změna jména stanice je v Irsku poměrně častým jevem. Přejmenovávalo se i FM104, které je nyní předmětem obchodu mezi EMAPem a Communicorp. To se, když 20. července 1989 začalo vysílat, jmenovalo Capital Radio.  V devadesátých letech, kdy se objevila konkurence v podobě 98FM, se stanice přejmenovala na Rock 104FM a o pár let později na 104FM. Cílovou skupinou jsou posluchači 16-34. Součástí kontraktu je i Highland Radio, které je nejúspěšnější lokální stanicí v Irsku. Poslední z této trojice prodávaných stanic je 100-102 Today FM dříve Radio Ireland. To zahájilo své vysílání na Den svatého Patrika v roce 1997. Svým signálem na frekvencích 100,0 až 101,8 MHz a 105,5 pro severovýchod pokrývá téměř celé Irsko a je tak celoplošnou stanicí.

Kromě klasických rádií, která jen valí ty největší hity prokládané soutěžemi a krátkými zprávami a moderátorskými vstupy, existují i v Irsku alternativní stanice. Například dublinské Phantom 105,2, které vzniklo v roce 1996 jako pirátská stanice. V roce 2004 ale dostalo licenci na alternativní program pro Dublin.  Phantom dává prostor umělcům, kteří se běžně do playlistů nedostanou. Jde o alternativní rock a také dance a hip-hop. Hrají se jak místní interpreti tak zahraniční.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .