Rok 2004 v rozhlasovém světě

Jaký byl rok 2004 v rozhlasovém éteru? Co bylo jeho největší událostí? Výsledky průzkumu poslechovosti, které pasovaly Radio Evropa 2 jasným skokanem roku? Nebo rozšiřování rozhlasových sítí Radio Hey a Stamford Managing?

Leden

Nejevětšími událostmi ledna byly majetkové změny v rádiích. Z pardubického Radia Profil se stal Hey Profil, když licencovanou společnost stoprocentně ovládla firma InFin s.r.o. patřící do mediální skupiny GES. „Nemáme snahu udělat celoplošné rádio, ale síť regionálních stanic. V poslední době vznikl v Ostravě jakýsi mediální dům, kde vytváříme základní osy formátů sítě rádií Hey, ale regiony si potom samy dělají své zvláštností. Chceme totiž jednotlivým rádiím ponechávat vlastní regionální punc,“ řekl ředitel sítě Hey Radim Pařízek.

Své portfolio rozšířila také rozhlasová skupina Stamford Managing, která požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o schválení převodu 50 procent podílu v licencované společnosti Radia Agara a 40 procent podílu v licencované společnosti Fajn Radia.

Únor

Začátek února tradičně patří výsledkům průzkumu poslechovosti Mediaprojektu. Situace na čele žebříčku nejposlouchanějších stanic se nebývale vyrovnala, když Radio Impuls ztrácelo na vedoucí ČRo 1 Radiožurnál pouhé 2 tisíce posluchačů v týdenním zásahu a jen těsně za nimi zůstala Frekvence 1. O rozdílech v prezentaci výsledků poslechovosti jsme psali v článku Mediaprojekt: Které rádio je nejposlouchanější?.

Opět byla otevřena diskuze o potřebě veřejnoprávní stanice pro mladé. Vznikla petice usilující o vznik Českého rozhlasu 4. Jejím autorem je David Špringl a podpisové archy jsou stále k dispozici zde.

Březen

Po čtyřech měsících klidu opět ožila kauza okolo rozhlasového vysílání na Benešovsku. Půl roku poté, co soud zrušil výsledek předchozího licenčního řízení, ve kterém zvítězil projekt Radia Sázava, RRTV vyhlásila termín nových veřejných slyšení.

Liberecké Radio Euro K ukončilo svou existenci. Vlastník jeho licence požádal Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o ukončení vysílání ke dni 12. března. Důvodem tohoto kroku byl fakt, že nebylo možné stabilizovat ekonomickou situaci licencované společnosti Radio Euro K, s.r.o.

Začal boj o dvacátésedmé rádio v Praze. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásila licenční řízení na kmitočet Praha – Vinohrady 89.0 MHz/158W. Koordinaci tohoto kmitočtu inicioval Miroslav Pýcha pro své Radio Limponádový Joe.

Duben

Do licenčního řízení o pražský kmitočet se přihlásilo devět žadatelů, kteří vesměs nabízeli projekty nových rádií. V sídle RRTV proběhla opakovaná veřejná slyšení žadatelů o benešovskou licenci a den poté Rada rozhodla o udělení licence staronovému Radiu Nový Preston.

Toto rozhodnutí bylo přijato s velkými rozpaky. „Nová Rada byla jmenována proto, aby neopakovala chyby té předcházející. Jejím deklarovaným zájmem bylo učinit české mediální prostředí transparentnějším. Poslední rozhodnutí to nepotvrzuje. Chápeme to jako pokračování destabilizace rozhlasového trhu a potvrzení toho, že české regulační orgány jsou zřejmě nereformovatelné,“ prohlásil prezident APSV Michal Zelenka.

Květen

Rozhlasová skupina Stamford Managing provázala své aktivity s rozhlasovým domem City/Blaník, když získala 44 procent v licencované společnosti Radia Most. Celoplošná soukromá rádia společně s TV Nova a TV Prima založily sdružení SPEM a RRTV vypsala další licenční řízení, tentokrát na 150W frekvenci v Brně.

Květnový výstup Mediaprojektu přinesl další výrazný nárůst poslechovosti Evropy 2 a Radia Blaník, situace mezi třemi nejposlouchanějšími stanicemi se nijak zásadně nezměnila.

Country Radio podalo žalobu proti rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která mu odmítla přidělit zkoordinovaný dokrývač v České Lípě.

Červen

Své projekty na půdě RRTV představila devítka žadatelů o licenci na kmitočet Praha – Vinohrady. Den nato byl již vyhlášen vítěz tendru – stala se jím společnost Michela Fleischmanna Max Loyd s.r.o., která nabídla projekt zpravodajského Inforádia. Fleischmann uspěl až naposedmé, šest jeho předchozích projektů Rada odmítla.

Do licenčního řízení v Brně se přihlásilo osm žadatelů, ovšem jen tři společnosti nabídly nové projekty. Radě pro rozhlasové a televizní vysílání se vyhlašování licenčních řízení zalíbilo a do konce měsíce ještě stihla vyhlásit řízení o kmitočtovou síť na Liberecku.

Provozovatel Radia Valc Zdeněk Valc zaznamenal další vítězství v soudní při s RRTV, když Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Rady o udělení licencí Radiu Hey Praha, Radiu Hey Brno, AZ Radiu v Brně a Radiu Krokodýl ve Vyškově.

Červenec

RRTV se nenechala ovlivnit rozhodnutím soudu a znovu potvrdila rozhodnutí předchozí vysílací Rady o udělení čtyř licencí. Jinak okurkovou sezónu zachraňovaly vlastnické změny v rádiích.

Pražské Country Radio změnilo majitele. Americká společnost Metromedia International Inc., která zprostředkovaně ovládá 85 procent licencované společnosti Country Radio s.r.o., nabídla svůj podíl v balíku s rozhlasovými stanicemi v Bulharsku, Maďarsku, Estonsku a Finsku. Novým majitelem bude irská mediální skupina Communicorp Group Limited, která podepsala smlouvu o převodu celého balíku za více než 14 milionu eur.

Majitele změnilo také Expres Radio, novým stoprocentním vlastníkem licencované společnosti se stala Mafra Media s.r.o., která se nechala slyšet, že neplánuje žádné zásadní změny ve formátu stanice.

Srpen

Počátkem srpna rozdala Rada pro RTV rozdala čtyři dokrývače a u několika dalších zlepšila technické parametry. Další výstup Mediaprojektu potvdil dosavadní trendy, situace na čele se ještě více vyrovnala a nejsilnější multiregionální stanice zaznamenaly největší nárůst poslechovosti.

Během posledního srpnového víkendu skončila samostatná existence rádia Kiss FM, na jeho frekvencích v Liberci, Pardubicích a Kutné Hoře nově vysílá Radio Kiss Delta. Tato změna byla plánována od června, kdy žádost provozovatelů sítě Kiss schválila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Do licenčního řízení o kmitočtovou síť na Liberecku se přihlásilo 22 žadatelů.

Září

Počátkem měsíce byly zveřejněny výsledky elektronického měření poslechovosti pomocí tzv. audiometrů. Podle tohoto průzkumu jsou nejposlouchanějšími stanicemi v Praze ČRo 1 – Radiožurnál a Evropa 2, následované Frekvencí 1 a Radiem Impuls.

V polovině měsíce přišla se změnou hudebního formátu síť Kiss rádií. Všechny mimopražské stanice Kiss ze dne na den radikálně změnily hudební formát a self-promotion směrem ke kytarové muzice.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání předvedla svou nezávislost a krátce po veřejných slyšeních o brněnskou licenci ji udělila projektu Radio Student společnosti Radio Student s.r.o. Na konci měsíce došlo k historickému průlomu, když RRTV rozhodla o tom, že zveřejní licenční podmínky všech rádií.

Říjen

Ostatní stanice sítě Kiss následoval pražský Kiss 98fm, který se přeformátoval do podoby ženského rádia. „Změnili jsme úplně všechno – od většiny moderátorů přes program až po obal rádia,“ řekl ředitel Kiss 98 FM Jan Čadek.

Nekonečný seriál o benešovském Radiu Nový Preston pokračoval. Městský soud v Praze vydal verdikt, kterým zrušil dubnové rozhodnutí RRTV o udělení licence společnosti M-Publicity. Stalo se tak na základě žaloby provozovatele Radia City, společnosti City Multimedia.

Koncem měsíce se v médiích objevila kauza okolo vykradených stránek londýnského Radia Capital FM. Radio Impuls se k této kauze žádným způsobem nevyjádřilo, naopak představitelé londýnské stanice vyjádřili velké znechucení.

Listopad

Největší listopadovou událostí byly nepochybně čerstvé výsledky průzkumu poslechovosti – Mediaprojektu, které po několika letech přisoudily pozici nejposlouchanější soukromé stanice Frekvenci 1. Největší růst ze všech stanic ovšem zaznamenala opět Evropa 2.

Český rozhlas avizoval, že by chtěl v dohledné době spustit zkušební pozemní digitální vysílání tří nových okruhů ve formátu DAB. Kromě zpravodajské all news stanice, která by byla do určité míry propojena s Radiožurnálem, jde o variaci ČRo 3 – Vltava a dlouho očekávané stanice ČRo 4 – Alternativa pro mladé. Podle ředitele Radiožurnálu Alexandra Píchy je velmi pravděpodobné, že v éteru by se tyto stanice mohly objevit již během roku 2005.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila licenci pro vysílání na kmitočtové síti v Libereckém kraji projektu Radio Hey Sever společnosti Rádio Podještědí s.r.o. Udělení licence skupině Radio Hey! opět vyvolalo vlnu nesouhlasných reakcí.

Prosinec

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přidělila deset nových dokrývačů. Po dvou získalo Radio Proglas, Frekvence 1 a Kiss Publikum, po jednom další čtyři rádia.

Skupina Stamford Managing oznámila, že se v nejbližší době rozroste o tři nové stanice ze severu Čech. Do sítě Stamford Managing, který v současnosti ovládá sedm rádií a nejsilnější mediazastupitelství MMS, vstupují ústecká rádia North Music a Labe a českolipské Radio Crystal.

Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí RRTV o udělení licence Rádiu Twist Praha. Důvodom byla žaloba jednoho z neúspěšných žadatelů a fakt, že Twist získal frekvenci, o kterou původně nežádal.

Po několika týdnech respektovalo výrok soudu také Radio Nový Preston. „Dnešního dne (10.12.2004) jsem byl právním zástupcem o rozsudku informován a osobně jsem si ho převzal. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí soudu nabylo právní moci, společnost M-Publicity s.r.o. bude toto rozhodnutí respektovat,“ řekl ředitel stanice Petr Laštovka.

Dopravní Radio Info se přejmenovalo na RockZone 105,9 FM.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .