Rok 2003 v rozhlasovém světě

radiotv22Jaký byl rok 2003? Co bylo jeho největší událostí? Nový průzkum poslechovosti Mediaprojekt, desítiměsíční spor majitelů o Radio Sázava nebo vítězství Radia Proglas v licenčním řízení o jihočeskou kmitočtovou síť?

Leden

Začátek roku přinesl nejvíce novinek v Praze. Zlatá Praha se po letech zbavila zavedeného názvu a přejmenovala se na Fajn Radio. „K uvážení změny jména a dalších změn nás vedlo několik faktorů, především slovo ‚PRAHA‘ v názvu stanice nekoresponduje se současným pokrytím,“ vysvětloval ředitel Jindřich Karas. V pražském éteru se v té době už pár týdnu zkušebně ozývalo slovenské Radio Twist a po Novém roce jej následovalo Radio Hey se 100 procenty české a slovenské muziky.

22. srpna vypršela platnost licence Radia Presston a protože se majitelé licence Radia Sázava nedokázali dohodnout, frekvenci 89.3 MHz ovládl šum. Začátek roku se nevydařil ani reklamní síti RadioNet. Opustila ji rádia Profil, Helax, Egrensis a Metuje a Prácheň s Bontonem je měla brzy následovat. Celá šestice zakotvila u konkurenční MMS.

Únor

4. února se v éteru objevila poslední ze tří nových pražských stanic – dopravní Radio Info. Stalo se tak v posledním možném termínu poté, co RRTV prodloužila 180 denní lhůtu o další měsíc. Krátce nato byly zveřejněny výsledky poslechovosti a díky velkému poklesu Radiožurnálu se do čela vrátilo Radio Impuls.

Střídání v čele ovšem ani zdaleka nevyvolalo takovou publicitu jako událost z opačného konce žebříčku. Expres Radiu Mediaprojekt opakovaně naměřil statistickou nulu a majitel stanice vydal prohlášení, že Expres v tehdejší podobě končí a vydal rozkaz k přeformátování. Osazenstvo rádia bylo proti, padlo několik měsíčních výpovědí, proběhly petice, na přelomu února a března se obě strany udobřily a z Expresu se nestalo další pohodové české rádio. Sázava stále mlčela a o to více se projevovaly obě znepřátelené strany.

Březen

Expres Radio vystoupilo z APSV (což nebyl problém), z Mediaprojektu (což se tak úplně nepodařilo, protože jeho čísla jsou zveřejňovány nadále) a odstoupilo od smlouvy s RRM (což RRM nikdy neuznala a Expres stále nabízí). Kiss jižní Čechy dotáhl do konce bezprecedentní výměnu vysílačů s Radiem Classic a díky tomu pokryl signálem střední a jižní Čechy.

V rozhlasovém domě F1/E2 vypukla menší panika, když své funkce složili programový šéf Petr Žižka a hudební šéf Radek Sedláček a shodně odešli šéfovat na konkurenční Kiss 98fm. Náhrada nebyla k dispozici, takže se hudby dočasně chopil sám prezident Michel Fleischmann. 20. března se v éteru objevilo Radio Sázavy skupiny Petra Laštovky, aby vzápětí na stejné frekvenci začala vysílat také Sázava Miroslava Pýchy. Pýcha měl lepší vysílač, tudíž byl slyšet dál.

Duben

Radio Info zahájilo v Praze dosud nevídanou reklamní kampaň a v reklamním světě se objevilo zbrusu nové mediazastupitelství CZ Rádia, které zastřešovalo Galaxii Sport a Radia Hey patřící do skupiny okolo GES Holdingu. „Máme ambice stát se jedním z nejvýznamnějších hráčů na rozhlasovém poli,“ proshlásil jeho ředitel Jiří Lichý.

Radio Sázava přestalo a zase začalo vysílat, ČTÚ postupně zakázal oba dva vysílače, padaly žaloby a předběžná opatření, byli jmenováni a odvoláváni jednatelé a celé kauze věnovala Česka Televize jedno vydání pořadu Fakta. Do sporu se vložil také majitel Radia Vlac, který zažaloval RRTV za to, že Sázavě vůbec licenci přidělila.

Květen

V trafikách se objevil nový Deník Impuls a Radio Impuls mu vyhlásilo válku. 15. května došlo k šokující události v Ústí nad Labem, když moderátora Radia North Music přímo ve studiu postřelila šílená žena. „Pacient, který je u nás hospitalizován na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, utrpěl při střelbě poranění hrudníku. Je pravděpodobné, že poranění bude mít trvalé následky a operace bude provedena po stabilizaci jeho celkového stavu,“ prohlásila tisková mluvčí ústecké nemocnice.

Programový šéf Radia Crystal Karel Lehner se stal novým hudebním ředitelem rádií Evropa 2 a Frekvence 1 a Radio Čas získalo tři nové dokrývače a slibnou vyhlídku na čtvcrtý ve Zlíně. Na konci měsíce už tradičně začalo vysílat Radio Sázava, tentokrát Pýchova skupina.

Červen

V prvních červnových dnech už vysílaly opět obě Sázavy, ale Pýchova skupina své vysílání vzápětí přerušila. Údajně na základě rušení a výhružek druhé strany. Radio City nejdříve hledalo nevěstu a když ji našlo, tak zase ženicha v unikátní promoakci. V Ostravě se na pár dní objevilo pirátské vysílání, ale jeho autor si své hobby dlouho neužil a musel se zodpovídat příslušným orgánům. Reklamní síť CZ Radia po dvou měsících rezignovala na zastupování rádií a síť Hey se přesunula ke konkurenční MMS.

Červenec

Okurkový červenec mnoho zajímavých událostí nepřinesl. Největší rozruch vzbudila informace, že provozovatel ostravského Radia Hey zkoordinoval frekvence v Budějovicích, Táboře a Písku, na které se RRTV rozhodla vyhlásit licenční řízení.

Srpen

Hlavní událost měsíce přišla hned na jeho začátku. Po půlroční pauze byly zveřejněny nové výsledky poslechovosti Mediaprojekt, které byly poprvé vytvořeny na základě upravené metodiky a přepočítány podle posleního sčítání lidu. Do čela se vrátil Radiožurnál, Impulsu přinesl nový Mediaprojekt ztrátu více než 400 tisíc týdenních posluchačů a na záda mu dýchala Frekvence 1.

Státní zastupitelství stáhlo žalobu proti střelkyni z Radia North Music a poslalo ji na psychiatrii. „Měla naprosto vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti,“ uvedl žalobce. 17. srpna opět zahájilo vysílání Radio Sázava. Tentokrát Laštovkova skupina odstartovala oficiální vysílání.

Září

Ani oficiální vysílání netrvalo dlouho, Městský soud v Praze totiž vyhověl žalobě několika broadcasterů a zrušil výsledky celého licenčního řízení. RRTV po letech průtahů odškodnila Radiohrad za nezákonné neprodloužení licence a nabídla mu licenci a čtyři kmitočty ve Slezsku. Podobně postižené Radio Valc se odškodnění zatím nedočkalo.

Vyhlášené licenční řízení o jihočeskou kmitočtovou síť podle očekávání přilákalo houfy žadatelů, přihlásilo se 20 subjektů, někteří žadatelé nabízeli dva nebo tři projekty.

Říjen

Znesvářené skupiny okolo Radia Sázava se konečně dohodly a své rádio, které bylo už měsíc bez licence, nadobro vypnuli. GES Holding ohlásil svůj úmysl proniknout na slovenský rozhlasový trh a zažádal si o pět lukrativních kmitočtů.

Listopad

Mafra se dočkala. Po nepřetržité řadě neúspěchu v licenčních řízeních to zkusila jinudy a uspěla, když ovládla Radio Classic FM. Další výsledky Mediaprojektu potvrdily jeho konzistentnost – nestalo se prakticky vůbec nic.

Vyhrotily se dloholeté problémy libereckého Radia Euro K, které se počátkem listopadu odmlčelo. Zachránit by jej měla První rozhlasová, která převzala zbývající podíly. V polovině listopau proběhly veřejná slyšení o jihočeskou síť a dva dny na to RRTV skutečně rozhodla. Tedy rozhodla a nerozhodla, tím šťastným se stal Proglas, který nikomu nevadí. Tragický měsíc GES Holdingu jen podtrhl neúspěch ve slovenských licenčních řízeních, i tam odešel s prázdnou.

Prosinec

Rádia se chystala k vánočnímu úklidu a média proběhla snad jediná zajímavá kauza. Firma Stamford Managing postupně získala podíly v pěti rádiích a síti MMS a byla nařčena z toho, že je vlastněna z Francouzské Polynésie. Vše se nakonec vysvětlilo, když se k vlastnictví přihlásilo evět šest broadcasterů a tři vlastníci MMS.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .