RFE ztrácí soudnost? Tady už nejde o ideály, ale o životy Pražanů

radiotv22Vedení rádia by mělo zvážit, co je přednější: zda jeho zatvrzelý boj proti terorismu a odmítavý postoj k přestěhování z centra Prahy, nebo bezpečnost lidí v centru města.

Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) odmítá nabídku české vlády na přestěhování do náhradních prostor mimo centrum Prahy. Kabinet tak reaguje na přetrvávající nebezpečí teroristického útoku na sídlo stanice v bývalé budově Federálního shromáždění v horní části Václavského náměstí. Pokud by vláda skutečně rozhodla o jeho přestěhování, Svobodná Evropa by na truc odešla z České republiky.

Postoj vedení rádia je nepochopitelný. Na jedné straně lze přijmout argument, že rádio, které vysílá do zemí s totalitními vládami, nebude utíkat před teroristy. Vždyť právě proti nim vysílá. Na druhou stranu by ale Svobodná Evropa měla pochopit, že bezpečnost obyvatel Prahy, ale i tisíců turistů, kteří zamíří do české metropole, je důležitější. Tady nejde o kapitulaci před teroristy, ale o bezpečnostní opatření, která by přijala kterákoli vláda – pokud má alespoň trochu rozumu.

„Před nebezpečím se neutíká,“ interpretovaly prezidenta RFE Thomase Dina Lidové noviny. Dine tak patrně představuje ojedinělý případ selhání jednoho ze základních lidských pudů – pudu sebezáchovy. Když ne na svoji, měla by Svobodná Evropa myslet na bezpečnost lidí, kteří kolem jejího sídla denně chodí – ať už do práce, nebo jako turisté do blízkého Národního muzea. Nebo snad spoléhá na přestárlé transportéry, které měly problém před RFE vůbec dorazit?

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .