Rakousko si připomíná 10 let soukromých rádií

Desátému výročí vzniku soukromých stanic v Rakousku se teď v branží věnuje zvýšená pozornost. Na internetu se objevují rozhovory s pionýry vysílání, nostalgicky se vzpomíná na začátky a první úspěchy i neúspěchy. Zároveň se připravuje vydání knihy, která shrne první dekádu privátního vysílání v Rakousku.

Rádio 88,6 mělo už od začátku svého vysílání k dispozici vrtulník s reportérem, který přinášel informace o dopravní situaci ve Vídni. Jiná stanice (RTL) zase během roku 1998 prodělala dva relaunche, což se ukázalo jako moc. V rozhovoru pro Radioszene.de na to vzpomíná jeden z pionýrů soukromého rozhlasového vysílání v Rakousku Rüdiger Landgraf. V interview uvedl, že Rakousko může za soukromá rádia děkovat svému členství v Evropské unii. Evropský soud pro lidská práva tehdy donutil Rakousko umožnit soukromé vysílání. Nebýt členství v Unii a evropských institucí, pravděpodobně by cesta k privátním vysílatelům trvala déle, domnívá se Landgraf.

Veronika Pavlicek vzpomíná na už zmiňované rádio RTL. Konkursy, porady, pohovory. A pak rychlokurs moderace pro část týmu v Londýně a pro část v v Lucemburku u RTL. A 1. dubna 1998 o půlnoci se celá stanice rozjela. Manažeři RTL ale tehdy, jak říká Veronika Pavlicek, přecenili sílu značky. Rádiu se ale moc nedařilo. A tak přišel první relaunch, druhý relaunch a dnes už je z rakouského RTL jen vzpomínka v myslích pamětníků.

Soukromé rádio v Rakousku – těžký porod.

Privatradio in Österreich – eine schwere Geburt. Soukromé rádio v Rakousku – těžký porod. Tak se jmenuje knížka, která  mapuje historii vzniku soukromého vysílání v Rakousku. Teď se dočkala pokračování. To vyjde koncem května v mnichovském nakladatelství Reinhard Fischer Verlag a jmenuje se jednoduše 10 Jahre Privatradio in Österreich – 10 let soukromého rádia v Rakousku. Tento svazek je rozšířením, pokračováním a aktualizací první knihy.

Tvůrcům se podařilo získat osobnosti rozhlasové branže, aby napsali své příspěvky. O své pohnuté kariéře tak informuje Bernd Sebor, Florian Novak popisuje vznik LoungeFM, Ulrich JB Köring (provozovatel serveru Radioszene.de) píše o vídeňských rádiích a producent Thomas Wollert sestavil CD s tím nejlepším, co se objevilo ve vysílání v historii rakouských soukromých rádií. CD bude součástí knihy.

Kniha seznámí čtenáře s tím, co předcházelo vzniku privátních stanic v Rakousku a s vývojem politických, hospodářských a legislativních podmínek. Pokusí se i osvětlit perspektivu rakouského rozhlasového trhu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .