Rakouská rádia se prosazují doma i v zahraničí

Rakousko sice zavedlo komerční rádia později než Česká republika, pokrok tady ale jde velice rychle kupředu. Zajímavé akce si na podzim připravilo Antenne Steiermark. Kronehit se zase dočkal ocenění v zahraničí a to až za oceánem.

Antenne Steiermark

22. září slaví své jedenácté výročí rakouská rozhlasová stanice Antenne Steiermark. Ta zároveň začíná podle serveru Radioszene.de se svojí Podzimní ofenzívou. Ta má přimět posluchače, aby poslouchali tuto stanici a žádnou jinou. Podzimní ofenzíva má umožnit posluchačům se ještě víc zapojit do tvorby programu. Novinkou bude reportér na cestách (reporter on tour) a tzv. žlutý telefon. První novinkou je Wunschantenne – Antenne na přání. Každý den od devíti do třinácti hodin bude Antenne Steiermark hrát podle přání posluchačů. Nejde ale o klasické písničky na přání, tak jak je známe z většiny našich rádií. Přání budou posluchači buďto zadávat na internetu nebo je volat na žlutý telefon či sdělovat přímo reportérovi na cestách. Pořad Wunschantenne bude moderovat Christiane Stöckler. Hudební dramaturg Gunter Dorner a programový poradce Peter Bartsch vyvinuli vlastní systém, podle kterého budou přání posluchačů co nejlépe zasazovat do playlistu, aby i písničky na přání měly ten správný spád.

Žlutý telefon bude sloužit nejen jako záznamník pro písničková přání, ale také pro řadu dalších aktivit. Na žlutém telefonu budou moct posluchači zanechávat také dotazy k aktuálním akcím, počasí, dopravě a dalším službám. Další novinkou jsou speciální víkendy věnované například italské hudbě, zamilovaným písničkám, filmovým hitům atp. Speciální cédéčko se zamilovanými hity pak rádio připravuje na listopad. Na webové stránce bude seznam stovky lovesongů a posluchači budou hlasovat, které písničky by chtěly mít na CD. Právě 7. a 8. října bude víkend věnovaným lovesongům, kdy bude možné všech sto písniček ze zmiňovaného seznamu slyšet. Zamilované písničky dostávají prostor ve vysílání také po deváté večer v bloku nazvaném Überdosis G´fühl (Přemíra lásky). Stejně se bude jmenovat i ono zmiňované CD.

Své jedenácté narozeniny oslaví Antenne Steiermark Dnem otevřených dveří. Ten je zatím málo využívanou formou propagace. U nás se takto prezentuje většinou jen Český rozhlas. Letos mělo den otevřených dveří Rádio Čas. Jeho pořádání má přitom v porovnání s jinými promotion jednu výhodu. V podstatě nic nestojí. Den otevřených dveří na Antenne Steiermark začne v deset a skončí v sedmnáct hodin. Nějaké náklady se přeci jen vynaloží. V prostorách rádia totiž budou připravené soutěže o drobné ceny, program pro děti a hrát bude živá hudba.

I nadále zůstane zachovaná Kovárna talentů (Talent-Schmiede). Ta dá ročně možnost pětasedmdesáti mladým zájemcům absolvovat v rádiu jednoměsíční praxi. První ročník se vydařil, dva talenti totiž rovnou posílili tým rádia.

Co možná ještě zaujme jsou žluté vlajky s logem stanice, které jsou pověšené na stožárech s vysílači v Doblu u Štýrského Hradce.  Stanice ještě navíc zavádí vysílání po internetu a vrací zpátky do vysílání soutěž Tajemný zvuk.

Kronehit

Velký úspěch zaznamenalo i rádio Kronehit. To se totiž dostalo do na shortlist ceny New York Radio Programming and Promotion Awards. Nominace byly zveřejněny tento týden. Kronehit se tak dostalo ve finále do společnosti stanic z Liverpoolu a Glasgow, se kterými se bude ucházet o titul Station of Year – Best Top 40 Format. Ceny se budou předávat ve čtvrtek 12. října na Brodwayi v New Yorku. „Jsme hrdí, že je naše práce sledována a ceněna také v zahraničí. Že jako rakouská stanice dostaneme takové vysoké vyznamenání, je pro nás překvapivé, přičemž jsme měli silnou konkurenci v podobě velkých rozhlasových koncernů z USA jako ABC, Sirius nebo XM.“, řekl serveru Radioszene.de programový ředitel Kronehitu Christian Schalt.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .