RadioTV představuje: Virgin Radio – rocková legenda

Virgin Radio najdeme od začátku července nově i v Itálii. S touto značkou se už znají nejen v Británii, ale také v Thajsku a brzy se dočkají také v Paříži. V Indii má Virgin Radio prsty v tamnějším Fever 104 FM. To se vyznačuje tím, že má po celý den v podstatě stejný formát, což v Indii není obvyklá věc. Značka Virgin ale neznamená jen síť rádií nýbrž i železnice, vydavatele komiksů v Indii, luxusní hotely a další aktivity. My se ale podíváme hlavně na Virign Radio.

Virgin Radio míří do Itálie. Od 1. července se tímto jménem identifikuje celoplošná VKV síť Play Radio, které také převzalo formát Virgin Radia. Play Radio patřilo až do dubna skupině RCS (skupina kolem deníku Corriere della Sera), která ho prodala skupině Finelco rodiny Hazan. Té patří mj. Radio Monte Carlo, Radio Monte Carlo 2 a Radio 105. Na oplátku získalo RCS 34,6 procent Finelca. Finelco se dohodlo s Virgin Group Richarda Bransona na zavedení tohoto formátu do Itálie.

Virgin Group podnikatele Richarda Bransona má spoustu různých aktivit. Patří pod ní řada nízkonákladových aerolinek (novozélandská Pacifik Blue, Polynesian Blue ze Samoy nebo Virgin Blue z Austrálie) klasické aerolinky Virgin Atlantic Airways, knižní vydavatelství Virgin Books, online prodej květin Virgin Flowers, výrobce nápojů Virgin Drinks, kosmetiky Virgin Cosmetics, vína Virgin Vines, online prodej vín Virgin Wines, oblečení Virgin Ware, železniční dopravce Virgin Trains, nezávislý label V2 Records atd. Do skupiny dříve patřila také firma Virgin Cinema, dnes provozovaná jako Cineworld, Virgin Records, který skoupilo EMI, či Virgin Radio, které je dnes součástí SMG.

SMG plc (Dříve Scottish Media Group) se angažuje či angažovala i na novinovém trhu (The Herold a Evening Times), internetu scotlandontv.tv, smartycars.com, peopleschampion.com a další. Společnost ale chce rádio prodat, aby se mohla plně věnovat své televizi STV.

Virgin Radio se původně jmenovalo Virgin 1215. Číslo značilo frekvenci 1215 kHz, na které stanice vysílala, ačkoliv to nebyl jediný používaný kmitočet. V Brightonu se vysílá na frekvenci 1197 kHz, v Berkshire na 1233 kHz, v Clevelandu na 1242 kHz a v hrabství Kent se používá kmitočet 1260 kHz. Vysílání začalo 30. dubna 1993 ve 12.15pm, tedy ve čtvrt na jednu ráno. Po několika měsících začala stanice vysílat i ve stereu a to přes satelit Sky Television. Rádio zahájilo i digitální vysílání  v DAB. V Londýně je možné ho zachytit i na analogové frekvenci 105,8 MHz a samozřejmostí je i vysílání po internetu.

Stanici koupila firma Ginger Media. V březnu 2000 ji za 225 milionů liber prodala SMG plc. V letech 1991 – 2001 byl moderátorem ranní show Chris Evans. Jedna z bývalých šéfek Virgin Radia Fru Hazlitt v interview pro list Guardian (25. září 2006) řekla, že za doby Chrise Evanse se rádio odlišovalo od středního proudu. Nyní je prý mnohem víc mainstreamem hraným na rockových festivalech. Rádio nyní hraje britské kytarové skladby, Coldplay, Snow Patrol, The Feeling ale také Oasis, U2, R.E.M., Red Hot Chili Peppers a Beatles, Queen nebo The Clash a The Who. Cílovou skupinou jsou lidé ve věku 25-44 let. Mezery na trhu pro tuto cílovou skupinou vyplňují digitální odnože Virgin radia.

To jsou stanice Virgin Radio Classic Rock, Virgin Radio Groove, Virgin Radio Xtreme a Virgin Radio Party Classics, které už ale nevysílá. Virgin Radio Classic Rock vysílá od roku 2000 přes DAB, kabelové sítě Virgin Media, Sky Digital a internet. Posluchači tady najdou klasický rok od šedesátých do devadesátých let. Virgin Radio Groove vysílá na internetu a po část dne i v DAB v Londýně. 26. června začala tato stanice existovat  jako The Groove. V roce 2004 se přejmenovala na Virgin Radio Groove. Playlisty obsahují motown, disco a soul.

Virgin Radio Xtreme zahájilo vysílání 5. září 2005 ve 12.15am. Vysílání odstartoval DJ Steve Harris. Rocková hudba je zaměřena na náctileté chlapce. 15. června 2006 se na síti objevilo Virgin Radio Party Classics, které hrálo popovou muziku. Vysílání ale skončilo v pátek 13. října 2006.

Název Virgin Radio včetně loga a jeho formát se používá i na řadě dalších míst světa. Virgin Radio vysílá v Thajsku. Pařížské rádio Oui FM už dostalo od mediální rady svolení ke změně názvu na Virgin Radio. Tyto stanice patří pod podnikatele Richarda Bransona. Teď si panenské rádio užijí i v Itálii. V Indii existuje Fever 104 FM, které také patří pod Virgin Radio. Fever 104 FM vysílá v Dilí, Bombaji, Bangalore a Kalkatě na frekvenci 104,0 MHz. Toto rádio vysílá od 30. října 2006.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .