RadioTV představuje: Radio Luxembourg

Legenda, díky které se řada posluchačů v Evropě naučila anglicky. Stanice, která přinesla novou hudbu. Rádio, které vychovalo dobré moderátory, kteří dnes povětšinou školí budoucí hvězdy éteru. Vysílání, které bylo průkopnické a přitom profesionální. To je legendární Laxík.

Už v roce 1924 získal jeden lucemburský radioamatér licenci na vysílání a využil ji pro vysílání převážně vojenské hudby. Licenci koupil v květnu 1929 francouzský obchodník a zařídil si v lednu 1929 monopol na vysílání v Lucembursku. V květnu 1931 vznikla společnost Compagnie Luxemburgeoise de Radiodiffusion, která začala s výstavbou vysílačů. V roce 1933 pak začalo vysílání v angličtině a francouzštině. Vysílání skončilo krátce po začátku Druhé světové války, protože si Lucemburské velkovévodství chtělo uchovat svoji neutralitu.Protože stát okupovali Němci, stala se stanice součástí Velkoněmeckého rozhlasu Großdeutscher Rundfunk, který vysílal samozřejmě propagandu. Pracoval zde i britský sympatizant s nacisty William Joyce (Lord Haw-Haw).

V roce 1944 okupovali Lucembursko Američani a nahradili stanici vlastním programem Radio 1212. To vysílalo německy a tvářilo se jako vysílání pro Němce. Hlasatelem tady byl britský novinář Sefton Delmer, který vyrůstal v Německu, takže perfektně ovládal berlínskou němčinu. Rádio mělo podkopat morálku německých vojáků hlášením o smyšlených povstáních a neúspěších Němců. V období od dubna do listopadu 1945 využíval kmitočty Hlas Ameriky. Radio Luxembourg pak začalo produkovat vlastní program, který se ale vysílal pod jménem United Nations Station.

Zlatá éra přišla po válce

Vrcholné období legendárního “Laxíku“ začalo v padesátých letech. Tehdy se začalo vysílat na vlnové délce 208 metrů (1439 později 1440 kHZ). Na této frekvenci bylo možné Luxembourg poslouchat přes den v Německu a v noci ve Spojeném království. 15. července 1957 ve dvě hodiny odpoledne začalo německé vysílání. Denně jedna hodina, od listopadu se pak němčina nesla éterem od 14ti do 18ti hodin. Velice znatelný je tou dobou vliv této stanice na kulturu v Británii. Spíš takovou perličkou je, že Luxembourg byl po dlouhá léta jedinou stanicí dostupnou ve Velké Británii vysílající reklamu na tampony. Britská média to kvůli přísným omezením nesměla.

V šedesátých letech se objevila konkurence v podobě pirátských rádií. Ty měly navíc tu výhodu, že vysílaly z lodí blíž britskému pobřeží a tudíž tady měly lepší pokrytí signálem. Signál Luxembourgu měl proměnlivou kvalitu a to řadu posluchačů donutilo přeladit. V sedmdesátých letech se navíc přidala další konkurence v podobě stanic jako BBC Radio 1, Capital Radio a řada lokálních stanic.

V roce 1989 pak stanice začala vysílat ve stereu přes družici Astra. 24 hodin denně tak mohla být slyšet v celé Evropě. Program byl v angličtině. Majitelé stanice se ale víc věnovali jinému projektu a to stanici Atlantic 252. 30. prosince 1990 tak legendární Radio Luxembourg zaniklo. Už několik měsíců před tím najala firma CLT (majitel rádia) německou poradenskou společnost BCI, aby navrhla optimalizaci programu. Novým šéfem programu se stal Arno Müller, který si udělal jméno jako šéf vysílání v Radiu Gong. Už tam se pokoušel zavádět v Německu koncepty vyzkoušené v USA. Pro legendární Luxembourg to ale znamenalo konec. Jako pozůstatek po něm zůstala televize RTL (původně RTLplus) a také RTL Radio, které vysílá v Německu na VKV. RTL Radio používá i frekvenci 1440 kHz. Ta je ale pronajímána i jiným vysílatelům. Například Čínskému rozhlasu China Radio International, který tady šíří své vysílání do zahraničí a také náboženským organizacím. V současnosti vysílá na digitálním DRM relaunch rádia Luxembourg.

Luxembourg na VKV

17. března 1959 se udílely i ceny Radia Luxembrourg – Lvi. První udílení proběhlo ve Frankfurtu nad Mohanem. Tam se udíleli jen bronzoví lvi, 30. dubna se pak předávali v Essenu i zlatí. 1. ledna 1960 došlo k navýšení výkonu středovlnného vysílače pro frekvenci 1440 kHz na 600 kW. Roku 1968 se výkon ještě zdvojnásobil na 1 200 kW. V prosinci 1962 se  už vysílalo i na VKV. V létě 1963 se objevilo první vysílání pro řidiče. 4. prosince 1973 se křtila nová studia 4 a 4a. Slavnosti byl přítomen i tehdejší ministr vnitra Severního Porýní Vestfálska Willy Weyer. V noci z 26. na 27. července nahrál tým RTL desku Wir singen weiter, která byla vydána na pomoc nadaci bojující s rakovinou. Spíkři ale měli ve smlouvě s CLT, že se nebudou podílet na žádných hudebních produkcích. CLT tak muselo celý tým vyhodit. Při krizové schůzce s předsedou nadace se podařilo moderátoru Franku Elstnerovi přesvědčit vedení o tom, že šlo o dobročinnou věc a z výpovědí nakonec sešlo.

2.ledna 1976 se otevřela dvě pracoviště v Německu. Kancelář v Düsseldorfu a studio v Bonnu. 5.ledna se poprvé z Essenu vysílalo RTL-12-Uhr-Mittags. To byl pořad, vysílaný částečně ze studia 4 v Lucembursku a částečně z přenosového vozu, který se vypravil za svými posluchači do Německa. Spojení zajišťovalo poštovní vedení. Náklady na něj byly cca. 3 tisíce marek. Protože RTL nemělo dost reportérů na to, aby vytvořilo zpravodajský pořad, rozhodlo se nabídnout v poledne zábavu. A vyšlo to. Moderátor v terénu hrál s posluchači jednoduché hry. Například podle jednoho slova musel posluchač poznat píseň. Nebo ji musel poznat podle intra. Zároveň ten, komu moderátor zavolal a on se ohlásil slovy: „Poslouchám RTL.“, dostal 100 marek a spousta dalších soutěží, které známe z dneška, se objevila už v sedmdesátých letech na Luxembourgu. 23. prosince 1977 se vysílalo z hodně neobvyklého místa a to z paluby Boeingu 737 společnosti Luxair.

V roce 1977 byly zavedeny Dětské dny RTL. Celý den tehdy připravovali vysílání děti. 24. září 1977 začal existovat tříhodinový pořad RTL-Torparade – Gólparáda. 9. září 1978 pokřtil Jochen Pützenbacher přímo živě z manéže RTL-Circus. Ve vile Louvigny, ve které RTL sídlilo, se 16. prosince 1978 ve Velkém vysílacím sále konalo finále soutěže RTL-Talentfestival jakéhosi předchůdce Superstar. V září 1980 přebírá hitparádu Thomas Gottschalk a v březnu 81 se objevuje seriál Familientag bei RTL. 22. července 1981 se otevírá v Düsseldorfu studio, ze kterého Max Schautzer moderuje v neděli Max-Mix a každý den od 15 do 16 hodin Modrou hodinku. Od roku 1982 se z Düsseldorfu vysílá i Gólparáda.

S televizí do Německa

V září 1983 byl ohlášen záměr RTL začít společně s německými regionálními novinami vysílat od ledna 1984 televizní program RTLplus. Vysílání začalo 2. ledna 1984. a nechyběly u toho samozřejmě oblíbení hlasatelé německého vysílání Radia Luxembourg Jochen, Helga, Axel, Metti a Rainer. Televize tehdy vysílala z Lucemburska, do Kolína nad Rýnem se přestěhovala až v roce 1988. Společnost CLT ale zůstala v Lucembursku, kde byla největším plátcem daní. Za rok 1987 platila 2 miliardy lucemburských franků.

Sídlem stanice byla legendární Villa Louvigny. Ta stojí v centru Lucemburku. Rádio tady bylo od roku 1932. Nejdříve to bylo v nájmu, od roku 1936 už patřila budova stanici. Během války vysílaly Němci svoji propagandu právě odsud. V listopadu 1945 dostala budovu zpátky společnost CLR, později CLT dnes RTL Group. Šlo o poměrně rozsáhlý dům. Vešlo se sem několik studií běžné velikosti, režie, velký vysílací sál, kde nahrával i symfonický orchestr RTL, zasedací místnost, technika, televizní studio, archiv a sklad rekvizit. Ani takto rozsáhlý palác nestačil a tak německá redakce sídlila v letech 1957 až 1991 jinde. Ve Ville Monterey je nyní archiv. Vysílání se v současnosti odbavuje z nového rozhlasového domu na Kirchbergu. Nyní sídlí ve Ville Louvigny lucemburské ministerstvo zdravotnictví, které budovu koupilo od společnosti CLT. Vzpomínkou na rozhlasovou historii je už jen velký vysílací sál, ve kterém nahrává své desky Lucemburský symfonický orchestr, který vzniknul ze Symfonického orchestru RTL.

Luxembourg zrodil řadu hvězd. Nejznámějšími DJs byli Benny Brown, Bob Stewart, Tommy Vance a Tony Prince. Z německých moderátorů se tady proslavili Camillo Felgen, Frank Elstner, Dieter Thomas Heck, Helga Guitton, Jochen Pützenbacher, Lou van Burg a Thomas Gottschalk.

Hitparáda nezačínala, jak bývá zvykem posledním místem, ale vítězem. Top 20 se bral hezky od prvního k poslednímu, protože si to tak přál sponzor. Aby se během hodiny stihlo odehrát všech dvacet titulů, reklamy a ještě vstupy moderátora, pouštěly se jen první dvě minuty každého songu. Zajímavostí určitě je, že samotná stanice se stala námětem písničky Get Well Soon od pěveckého dua Godley & Crème, která se objevila na albu Freeze Frame. O Radiu Luxembourg zpívá i Van Morrison v písni On Hyndford Street z alba Hymns to the Silence. Firma Telefunken přišla v sedmdesátých letech s přenosným rádiem, které mělo kromě klasických ovládacích prvků ještě zelené tlačítko. Po jeho stisknutí se přijímač automaticky přeladil na krátkovlnnou frekvenci RTL 6090 kHz. Firma Telefunken byla tehdy významným reklamním klientem RTL. S podobným přijímačem přišla i firma Graetz, která jen místo zeleného tlačítka použila červené.

Autor článku:

Komentáře (17)

  1. Stanley 1440

    Zdravím všechny pamětníky a zájemce o tuto stanici, kterou jsem v letech 1973-1990 poslouchal zejména večer na frekvenci 1440 KHz. Pro všechny milovníky těchto vzpomínek doporučuji jednoznačně web: http://radioluxembourg208.ten.lt/, kde najdete záznamy z anglického, ba i třeba holandského vysílání. Adresa pro poslech současného rádia Luxembourg je http://www.radioluxembourg.co.uk/, ale často se mi na ni nedaří připojit. Tato diskuse o rádiu Luxembourg byla asi v roce 2006 nešťastnou náhodou webmástrem smazána. A díky jednomu fanouškovi, který našel na google odkaz a napsal mi, rozhodnul jsem se prapor legendárního Laxika znovu pozvednout.

  2. Stanley 1440

    Kriste, co je tohe za web, když v sobotu ve 21 hodin napíšu příspěvek a v neděli v 10 dopoledne ještě pořád čeká na schválení. Vždyť tohle jsou dva hlavní diskutující víkendové dny, kdy si lidé na jiných webech vymění sposta názorů, někde je příspěvek umístěn hned, a pro vulgární slova je pak třeba i časem smazán. Rozumní lidé na vulgarismy vůbec nereagují, nebo je ignorují, a jinak snad nežijeme v časech totality, nebo ano ?

    1. Martin Šinkovský

      to je jednoduché. pište příspěvky bez odkazů a nebude potřeba nic schvalovat. příspěvky s odkazy se schvalují ručně.

  3. Stanley 1440

    Odkazům se ale přece neubráníte. Diskutoval jsem tady na toto i jiná téma na tomto webu asi před 3 lety, odkazy a návody se to jen hemžilo a šlo to rychle, ikdyž je pak období, kdy třeba vůbec na téma nikdo týdny nenapíše. Navíc nevím, proč téma není na hlavní stránce diskuse, aby vůbec někdo věděl, že takové téma je a zase se začalo na něj diskutovat. No, nebudeme se přece hádat. Jistě se to vylepší, ikdyž pak téma třeba sjede v časové diskusní ose do spodních pater. Přeji Vám hezký nedělní den, Martine !

    1. Jose

      Také si myslím, že současný schvalovací systém značně brzdí zdejší diskuse a proto nejsou schopny, se již delší čas, pořádně rozjet, tedy je to jeden z hlavních důvodů. Člověk prostě sedí u kompu teď a jeho eventuální protidiskutét u něj sedí také teď a nikde není napsáno, že mají oba možnmost u něj sedět ještě za dvě hodiny, nebo, že mají ještě chuť se k tématu vracet po třech dnech. Opravdu by asi bylo lepší, když by se jednoduše nic neschvalovalo a co bylo napsáno, se pak jako souhr,jen se někde objevilo jako nové příspěvky, to bylo zkontrolováno a v případě potřeby promazáno. Tedy považuji za přínostnější, když zde bude nevhodný příspěvek viset 3 dni a pak bude smazán, nežli, když se zde nějaký příspěvek zdrží k vůli schválení o 1 hodinu. Asi tak.

    2. SETI72

      Zase je to tady takové komornější, že? ;-)
      Občas sem někdo z nás přijde, hodí názor, potom se pár hodin nic neděje, potom zase někdo něco přidá a tak dokola. Je nás tady pět a půl a nevadí to.
      Co se týče schvalování příspěvků, nic není horší, než STATUT PROVĚŘENÉHO UŽIVATELE na Digizone. Já tam jsem už dva roky, a stále ještě nejsem prověřený :-D

    3. SETI72

      A jejda! :-D

    4. SETI72

      Mačkám stopky.
      TEĎ! :-D

  4. Stanley 1440

    Tak už ale vážně : ,,Proč není tato diskuse k nalezení pod hlavičkou Diskuse/rádio ?“ Neměl by s tím snad někdo kompetentní něco udělat, pokud je tu vůbec zájem diskutovat na dané téma?

    1. Martin Šinkovský

      Protože diskuse jsou diskuse a komentáře pod články jsou komentáře pod články :-)

  5. Stanley 1440

    Ale, no dobrý, no. Kdyby webmástr za něco stál, tak to normálně zařadí, myslím, že zajímavé informace tam jsou už v těch odkazech prvního příspěvku, a třeba se tu ozve i někdo, koho to zajímá a chce si o tom třeba pokecat. U mě se komentář rovná diskusnímu příspěvku, nevidím rozdíl, spíš jen chybu v nějakém otálení toho, kdo rozhoduje o tom, aby téma praštilo přes oči ( ovládání systemu)a nemusel ho nikdo vyhledávat vyhledávačem. Já toho pro své potřeby vím dost, a pokud někdo na rozhodujícím místě nechápe internet třeba jako vzájemné sdílení informací, které nás čtenáře vědomostně obohatí ,nebo potěší na duši, tak to je větší úlet, než když se někdo rozhodne tady zlobit. ( Protože nevhodné příspěvky lze třeba i časem likvidovat, nebo ignorovat) A tím už nemám náladu tohle vůbec komentovat.( o tom disutovat :-) )

  6. Stanley 1440

    Jo, už je mi to jasné. Článek Rádio TV představuje: Rádio Luxembourg vzniknul kdysi hodně dávno, v době, kdy se ještě diskuse dělily na ty obecné, a na ty k článku. Pak se všechny komentáře i článek jednoho dne ztratily, za což jsem dostal jakousi omluvu. Mně připadá dělení na komentáře a diskusi trochu zvláštní, protože většinou každý komentář občas vyvolá diskusi. Nicméně našel jsem zde jednu diskusi o Laxiku z doby prehistorické, kde jsem se také našel, tak ho zkusím oživit, aby se dostal zase nahoru a třeba si zavzpomínáme, když bude nálada a čas.

    1. Jose

      Nevím, ale to se ti asi nepodaří. Tento server za existenci vlastně 3x měnil image, tedy tvar. To, že jsou zde diskuse pod články, diskuse pod redakčními komentáři a diskuse, jako takové zvlášť, jako takové, je obvyklé, takto je to i jinde, třeba na DigiZone apod. Problém je, že tady máš ještě ,,nové diskuse“ a ,,staré diskuse“. Ty staré diskuse, zde jsou zachované, protože je v nich spousty zajímavého materiálu, ale již nejsou funkční, tedy nelze je oživit, tedy do nich přispívat, nově. Jsou pouze ke čtení. Protože tady byl svého času velký problém se spamem. Plus některé diskuse založeny zbytečně 100x. Takže vzniklo nové pravidlo, že diskusi nyní nelze založit automaticky, ale lze o založení diskuse požádat. Tedy pokud chceš založit novou diskusi, mušíš v místě diskusí požádat o založení nové diskuse o rádiu LUXEMBOURG, což lze. Mimochodem o této stanici se zde nedávno zmínil p.Merhaut v tomto příspěvku, pod tímto článkem http://www.radiotv.cz/p_radio/r_obecne/volume-doprava-kdo-hraje-ten-nejlepsi-rock-1dil/ po té ho tedy nevím proč, napsal p.Daniel Ćakan, což je človíček pro změnu podstatně mladší, tedy sám nezažil, to, co my, třeba. Ale zase je to webmaster, tohoto serveru, tedy v otázkách tohoto serveru osoba zcela nejpovolanější. A odpovídá ti i p.Martin Šinkovský, což je zase pán, co tady nyní vše zcela řídí, tedy současný šéfredaktor po p.Radku Dreslerovi a po panu Juraji Koišovi. Takže asi takto. Třetí image, třetí šéf.

  7. Stanley 1440

    Dobrý večer ! Tak hned uvedu věci na pravou míru. Ano, tu starou diskusi se mi opravdu nepodařilo oživit, ale vypravil jsem se do kategorie diskuse ( současná). Tady jsem objevil v kategorii ,,Pomoc“ odkaz s názvem ,,založit diskusi“. Tato možnost se mi v jiné kategorii nenabídla. Tím jsem založil diskusi, ovšem na nesprávném místě. Na to reagoval zřejmě dnes webmástr tím, že mě pochopil a založil vlastně téměř stejnojmennou diskusi na správném místě. Momentálně jsou tedy vlastně diskuse 2, a ikdyž se mi líbí spíše ten název, kde v závorce píšu ještě ( slavný Laxík) pro ty, kteří ale vůbec nemají šajn oč jde, tak je zřejmě rozumné přispívat do diskuse na správném místě. Čili, přesunu se vlastně do diskusí, a pokud je nějaký zájem něčím přispět, nebo se o něco podělit s ostatními apod., tak myslím, že už je tu zase možnost ( v sekci diskuse). Hezký večer a díky za příspěvky !

    1. Jaromír Merhaut

      Současné Radiotv je nepřehledné, navíc nesystémové. Kočkopes. Já osobně jsem návštěvy zde zredukoval tak na 1/10. Škoda. Kdysi to tu mělo užší záběr ale větší potenciál. Doporučuju zásadní změnu obsahu i formy.

      Začal bych třebas možností individuálního uživatelského nastavení, kdy by se mi zobrazovaly tématické okruhy co mne zajímají, které jsem odfajfkoval v nějakém nastavovacím formuláři. Plus bych graficky výrazněji oddělil jednotlivé kategorie textů (články, komentáře, diskusní příspěvky, reakce,…)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .