RadioTV představuje: Autoradio – první automobilové rádio

radiotv22Zelená vlna Hvězdy, Pozor zákruta! – pořady, které si mohli posluchači naladit na vlnách Československého rozhlasu. Nově vzniklá redakce Motorevue nahradila na Českém rozhlase 1 – Radiožurnálu Zákrutu Motožurnálem, zatímco Zelenou vlnu mohou motoristé slyšet na vlnách Radiožurnálu dodnes. Dopravní zpravodajství poskytují i soukromé rozhlasové stanice, ovšem od začátku rozhlasového vysílání v Československu však neexistuje speciální rozhlasová stanice pro motoristy.

V Rusku je tomu jinak. Autoradio – jedinečný rozhlasový projekt – spatřil světlo světa 5. dubna 1993. Informačně-hudební rozhlasové vysílání lze naladit ve více jak třech stovkách měst v Rusku i v zahraničí. Regionální stanice Autoradia jsou pojmenovány podle místa, kde si je můžete poslechnout. V samotném Rusku jich je více jak devadesát (Autoradio Novosibirsk 98,7 FM, Autoradio Volgograd 103,1 FM). Své oblíbené radio mohou poslouchat i motoristé na Kypru, v Moldávii, v Kirgizstánu, Mongolsku a Republice Abcházie. Sečteno a podtrženo – Autoradio slouží motoristům ve více jak 120 ruských a zahraničních regionech.

Jaký program Auradio nabízí? Odpověď zní: pestrý a ušitý na míru motoristům. Každou celou hodinu zahajují zprávy, které za třiceti minut doplní informace z Ruska a regionů. Názvy jednotlivých pořadů jsou každopádně zajímavé a přinášejí vždy něco nového. Ranní operace – trojice moderátorů (Michal, Taťána a Zachar) zve každý všední den mezi mezi 7. a 11. hodinou na show, jehož cílem je správně naladit posluchače do nového dne. O rozhýbání těla se postará ranní rozcvička, humorné hlášky střídají telefonické soutěže a nezapomíná se ani na aktuality ze sportu.

Řidičův den uvádí každý poslední pátek v měsíci od 12 do 13 a od 16 do 17 Valerij Borisovič Kladnický. Člověk, který stál u kolébky Autoradia. Bez něho by nikdy nebyla stanice tím, čím je. Do pořadu vždy vybírá témata, která řidiče zajímají. Například v únoru zjišťoval odpověď na otázku „Kdo může v Rusku používat auto s majáčkem?“ Téma, které by určitě zaujalo i posluchače v Česku. V úterý a pátek 10 minut před 19. hodinou můžete na Autoradiu navštívit Autoškolu Jurije Gejka. Komu tento čas nevyhovuje, má k dispozici středeční a pondělní reprízy. Začátek po oba dny je 10 minut před pravým polednem.

Autorita – talk show Alexeje Lysenkova nabízí Autoradio každou středu od 22. do 23. hodiny. Hosty moderátora bývají lidé, kteří jsou nazváni autoritou ve svých profesích. Hovoří se o různých věcech, které leží na duši i srdci každému ukázněnému muži. Děvičnik je sedmiminutový program pro ženy a uvádí jej Taťána Gordejeva moderátorka ranního show. Živě ve čtvrtek od 18:50, repríza v neděli ve 12:50.

Kořením každého radia je hudba. Nechybí samozřejmě v žádném pořadu Autoradia. Důkazem jsou tři hudební pořady a každodenní hodinový pořad písniček na přání. Podle průzkumů si Autoradio oblíbilo týdně 25% obyvatel Moskvy, každý den ho má naladěno více jak 900 tisíc posluchačů. Nejpopulárnější je mezi řidiči a podnikateli. Vysoká poslechovost mezi automobilisty a cestujícími svědčí o tom, že Autoradio je opravdu „První automobilové radio“.

Vysílání se přenáší přes satelity EUTELSAT W4 ( 36 stupňů východní délky) a „JAMAL – 100“ (90 stupňů východní délky). Technické parametry pro EUTELSAT W4: přijímací frekvence 12073 MHz, polarizace – kruhová levá, pro „JAMAL – 100“: přijímací frekvence 3564 MHz, polarizace – kruhová pravá. Pro profesionální příjem je třeba anténa s průměrem od 1,2 metru, pro příjem v bytě stačí průměr antény od 40 centimetrů.

Líbí se Vám projekt „Prvního automobilového rádia?“ Poslechněte si ho na internetu – www.avtoradio.ru. Nezapomeňte však přitom, že vysílací časy jednotlivých pořadů jsou uváděny v moskevském čase, kde je o dvě hodiny více než v Čechách.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Azazel

    Mozna by bylo vhodnejsi oznacit spravne L.R.Hubbarda… mozna ze nejake to sci-fi nevalne kvality napsal, ale hlavne to je zakladatel scientologicke cirkve a sveho casu to byl vic nez nebezpecny manipulator.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .