Radio Vnitro má za sebou první rok, objeví se Radio Zamini?

radiotv22V úterý uplynul rok od chvíle, kdy Ministerstvo Vnitra spustilo své vlastní internetové rádio, první informační médium tohoto druhu mezi institucemi ústřední státní správy v České republice. Jak jsou sním posluchači spokojeni? Bude mít ministr Gross vlastní pořad? A nezávidí vnitru ostatní ministerstva?

„Základní ideou Radia Vnitro je poskytování informací z resortu Ministerstva vnitra ve zvukové podobě tak, aby je mohli slyšet všichni, kteří a aby je mohli přejímat a zařazovat do vysílání rádia, televize i tisk,“ charakterizuje Radio Vnitro tisková mluvčí MVČR Marie Masaříková. Podle statistik si Radio Vnitro v za rok vysílání naladilo více než 61 tisíc lidí.

Internetové vysílání Radia Vnitro probíhá prostřednictvím čtyřhodinových smyček, ve kterých se střídá hudba a informace. Příspěvky Radia Vnitro tvoří nahrávky z tiskových konferencí představitelů Ministerstva vnitra, policie a Hasičského záchranného sboru, telefonické zprávy především policejních a hasičských tiskových mluvčích či reportáže a rozhovory reportérů z odboru tisku a PR Ministerstva vnitra. Od října 2003 se objevilo ve vysílání také pravidelné dopravní zpravodajství. Všeobecnému zpravodajství se Radio Vnitro zatím nevěnuje.

O tom, jaký byl první rok života rádia, jaká jsou plány do budoucna, ale i o možnosti vlastního pořadu ministra Grose jsme si povídali s tiskovou mluvčí MVČR Marií Masaříkovou.

Jak hodnotíte první rok života vašeho rádia? Co považujete za největší úspěch?

První rok existence Radia Vnitro, jediného internetového radia státní instituce v Česke republice, hodnotíme jednoznačně pozitivně. Úspěšně jsme prošli zatěžkávacími zkouškami, jakými byly např. pražský summit NATO, či období iráckého konfliktu. Mezi přednosti Radia vnitro patří operativnost (namluvená zpráva může být v naléhavých případech zveřejněna i do 10 minut).

Za velký úspěch považujeme fakt, že naše informace sledují další média. Rozhlasové stanice je přebírají do svého vysílání. Poskytování zpráv ve zvukové podobě má velký význam také pro zrakově postižené občany.
Doufáme, že především řidiči ocení novinku v našem vysílání, kterou se stalo nepřetržité dopravní zpravodajství vznikající ve spolupráci s policejním centrem dopravních informací, Ministerstvem dopravy a dopravními a informačními agenturami DITA, ABA a UAMK.

A co považujete za největší dosavadní neúspěch?

Samozřejmě, že během roční práce se některé věci nepodařilo zrealizovat úplně podle našich představ. Tyto částečné neúspěchy nám pomohou jako poučení do budoucnosti. Nejednalo se o žádné drastické chyby či omyly. Celkově však převažují pozitiva – rádio funguje a stále se rozvíjí.

Jaké máte plány do budoucna? Chystáte nějaké novinky?

Připravujeme postupně některé nové rubriky, rozšíření stávajícího týmu externích spolupracovníků našeho rádia. Jistě pochopíte, že nyní ještě nebudeme více konkrétní.

Budete se i nadále držet systému čtyřhodinových smyček nebo je prodloužíte?

Vysílací schéma Radia Vnitro určitě neni dogma a vysílání i okruh informací se stále rozšiřuje. Analyzujeme první rok vysílání a zvažujeme některé drobné úpravy.

Nechystáte do vysílání také standardní zpravodajství, když jste zařadili už i dopravní informace?

Všeobecné standardní zpravodajství zatím neplánujeme.

Jak vaši posluchači reagují na hudbu? Jsou spokojeni s výběrem písní a celkovým směřováním hudebního formátu?


S hudbou, kterou nám spolu s vysílacím servisem obstarává firma ABradio, jmenovitě Jakub Smejkal, jsme spokojeni. Podle našich informací jsou příjemně překvapováni i posluchači. Víme, že internet a internetová rádia jsou doménou hlavně mladších lidí a tomu odpovídá i výběr hudby: doufáme, že hudba na Radiu Vnitro neurazí ani staršího posluchače.

Jakým způsobem se o rádio zajímá ministr Gross? Neplánujete zavést pořad, ve kterém by odpovídal na telefonické a mailové dotazy posluchačů?

Nad tímto nápadem samozřejmě přemýšlíme již delší dobu. Nicméně je to velmi obtížné především s ohledem na časové vytížení pana ministra. Radio Vnitro vzniklo „s požehnáním“ a nezbytnou podporou pana ministra a nezaznamenali jsme jedinou reakci, ktera by svědčila o změně jeho postoje.

Máte informace, jak se na váš projekt dívají lidé z jiných ministerstev? Takove Radio Zamini by jistě také bylo zajímavým počinem.

Reakce, které máme, jsou z drtivé většiny velmi pozitivní! Kladně naše internetové rádio většinou hodnotí lidé, kteří pracují s webem. Často slyšíme, že i na jinych ministerstvech a úřadech by rádi měli k dispozici obdobné internetové rádio, někteří se netají malou závistí.
Zatím však jim to různé okolnosti neumožnily realizovat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .