Rádio Slovakia International je zpět

Po čtyřech měsících ticha se 29. října 2006 po krátkovlnném éteru opět rozletělo vysílání Rádia Slovakia International. První slova po odmlce letěla v angličtině přesně jednu hodinu po půlnoci (UTC) směrem k severní Americe. Cizojazyčné vysílání si ovšem posluchači mohli naladit i během uplynulých čtyř měsíců – na internetu či satelitu. O co byli ale ochuzeni byla krajanská slovenská redakce, která byla zredukována na počet jedné zaměstnankyně a zachována jen pro útržkovité příspěvky na webových stránkách Slovenského rozhlasu.

„Vážení posluchači, nastal čas, na který řada z vás už netrpělivě čekala, po dočasném přerušení našeho vysílání na krátkých vlnách, kdy se uskutečnila transformace RSI, jsme opět mezi vámi. Vracíme se do rodiny posluchačů z celého světa, vracíme se i do rodiny vás – radioamatérů –  pro něž byl poslech RSI dlouhé roky nejen koníčkem, ale i zdrojem poučení a informací o Slovensku… Chceme i nadále zůstat vašimi věrnými přáteli, přinášet vám dennodenně  nové zajímavé informace o Slovensku… Stovky, ba tisícovky dopisů, které jsme dostali od vás, posluchačů krátkých vln, byly pro nás vždy obrovskou motivací a povzbuzením a současně důkazem toho, že to, co děláme, je smysluplné a potřebné…“ prohlásila ředitelka RSI Josefína Mikelová 29. října  v prvním slovenském vysílání Rádia Slovakia International po čtyřech měsících.

Klasická ohlašovací znělka: „Tu Bratislava, vysieláme pre Slovákov v zahraničí. Prinášáme vám správy, rozhovory, reportáže, zaujímavosti, aktuality – denne zo Slovenska, denne do celého sveta! Z metropoli na Dunaji počuváte pravidelný magazín o Slovensku…“ jistě v neděli zapůsobila na řadu lidí jako balzám na duši, o nějž byli třetinu roku ochuzeni. Ano, s novým vysílacím schématem je nazpět i vysílání ve Slovenštině.

Shrňme ale ve stručnosti to, proč bylo RSI de facto „hluché“. Slovenský rozhlas se potýká již řadu měsíců s velkými finančními problémy. Krize vyvrcholila ke konci roku 2005, kdy dokonce Radiokomunikácie – odštěpný závod společnosti Slovak Telekom, pohrozilo vypnutím všech středovlnných vysílačů Slovenského rozhlasu. Nezanedbatelná část posluchačů by tak byla bez signálu veřejnoprávního rozhlasu, který by tak přestal plnit svojí funkci.

To si SRo nemohl dovolit, nakonec tedy uvažoval o vynutí krátkovlnné sítě, čímž by získal peníze pro provoz středních vln. Ohlášený krok se ale setkal s obrovskou vlnou nevole, vystoupila dokonce i samotná Matice slovenská. Finance se ale nakonec našly, zajisté k tomu přispěla i mohutná protestní kampaň, v níž řekla svůj názor i řada předních politiků. Slovenský rozhlas se v té době otřásal doslova v základech. Došlo k citelným finančním opatřením, ale také k nemalé personální změně. Tou nejmarkantnější byla obměna vedení rozhlasu.

Nová ředitelka PhDr. Miloslava Zemková a její tým vyvolávají dodneška dosti rozporuplné reakce – na straně veřejnosti, odborníků i samotných zaměstnanců rozhlasu. Krajanská redakce s krátkými vlnami byly prvními oběťmi, které padly pod hlavičkou „reštrukturalizácie a oživení“. Nechme ale už složitého vysvětlování personalistiky a shrňme fakta.

30. června 2006 prohlásila ve vysílání RSI redaktorka Jana Raslavská: „Ministerstvo financí SR neposkytlo peníze na provoz a žádný z projektů, kterými se více jak půl roku různí adepti ucházeli o post ředitele Slovenského rozhlasu nepamatoval na vysílání pro krajany, ani vítězný projekt ve třetím kole zvolené nové ředitelky Emílie Zemkové…“

Během léta se ale situace ve Slovenském rozhlase začala stabilizovat, ovšem financí  pro RSI se stále nedostávalo. Vedení SRo v polovině října náhle rozhodlo o obnovení plného rozsahu Rádia Slovakia International. Důvod je jednoduchý – Ministerstvo kultury SR si toto vysílání u Slovenského rozhlasu objednalo – ovšem zatím jen do konce roku. Cena přitom nebyla právě nízká – celých 9 237 000 SK.

Ministerstvo kultury tak trochu očistilo špatnou pověst, o níž se v polovině roku postaralo slovenské ministerstvo financí nezaplacením za vysílání. A ministr kultury SR Marek Madarič ujišťuje, že i v příštím roce se s vysíláním do zahraničí počítá – zákon totiž ukládá SRo toto vysílání vysílat a státu toto vysílání platit. První vysílání po odmlce bylo spíše jakousi reflexí reakcí během doby ticha.Ingrid Slaninková četla z dopisů posluchačů… Na pár minutek zazněla dokonce i čeština – přímo z úst 19ti letého studenta Jakuba Karáska z Plzně.

Stanice RSI začala svůj program šířit 4. ledna 1993 – tedy zhruba od okamžiku, kdy se Československo rozdělilo. Praze sice zůstala většina technického zázemí i personálu, část ovšem již předtím působila v Bratislavě. Slováci tehdy nikdy nevysílali takové množství programu najednou, vždy totiž jen přispívali Praze, ovšem nutno podotknout, že se s tímto handicapem vyrovnali znamenitě. Ale Bratislavě neměla jen samé „handicapy“ – připadly jí totiž velmi kvalitní a výkonné krátkovlnné vysílače, které bychom na území ČR nenašli.

Těmi vysílači myslím objekt v Uzovské Panice u Rimavské Soboty. V 90. letech se odsud vysílalo s 250 kW, ovšem postupem času financí na zahraniční vysílání ubývalo či přetékalo jinam (internet, satelit…), došlo ke snížení výkonu na 100 kW, k 30. červenci 2006 dokonce k jeho úplnému vypnutí.

Od 28. října jsou opět všechny vysílací systémy v provozu a vysílají laskavé vlny SRI se 100 kilowattovým výkonem do různých koutů světa – do Evropy, do Austrálie i do severní Ameriky.

Slovenské vysílání si můžete v Evropě naladit denně od 16,30 až 17,00 UTC (tj. 17,30 až 18,00 SEČ) v pásmu 49 metrů na 5 915 nebo na  6 055 kHz nebo od 20,00 UTC (21,00 SEČ) v pásmu 49 metrů na 5 915 a v pásmu 41 metrů na 7 345 kHz.

Severní Amerika:

Od 1,30 do 2,00 UTC na 7 110 kHz

Jižní Amerika:

Od 1,30 do 2,00 UTC na 9 440 kHz

Austrálie:

7,30 až 8,00 UTC na 13 715 a 15 460 kHz

Ostatní časy a další informace se dozvíte na webových stránkách stanice:  www.rsi.sk

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .