Radio Presston je mrtvé, ať žije Radio Sázava!

radiotv22O půlnoci ze středy na čtvrtek ukončí svoje vysílání benešovské Radio Presston, kterému Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na podzim neudělila licenci na dalších osm let. Ve středočeském éteru by jejo mělo nahradit Radio Sázava provozované společností M-Publicity, s.r.o. Zda se tak stane, nelze v tuto chvíli odpovědně říct.

Historie

Radio Presston zahájilo své vysílání 4. září 1995. Program na vysílač Benešov – Kozmice dodávalo ze svého studia na Masarykově náměstí v Benešově.

Profil

Radio Presston není úplně typickým regionálním rádiem, jeho muzika se značně odchyluje od typického popového proudu, který je u nás tak obvyklý. Hudební formát je postaven hlavně na country a folk muzice, trampských písních a jen doplněn popem a rockem 60.-90. let.

Poslechovost

Radio Presston si po dlouhou dobu své existence udržovalo stabilní a solidní poslechovost. Do roku 2000 se jeho daily reach pohyboval stabilně mezi 50 a 70 tisíc, nejvíce posluchačů mělo v období I.-II.Q 1999, kdy jej denně ladilo 78 tisíc lidí. Zásadní poklesy nastaly po nástupu Radia Blaník, které svým pokrytím předčilo Presston a programem jasně cíleným na vesnické posluchače odlákalo Presstonu desetitisíce příznivců. V roce 2000 klesla poslechovost o 30 tisíc a poslední Mediaprojekt rádiu „naměřil“ jen 28 tisíc posluchačů.

Vlastníci

Vlastníkem licence Radia Presston je Presston, s.r.o. Společnost byla založena 6. listopadu 1992 v Prostějově Josefem Zochem. Ten byl do roku 1998 jednatelem společnosti a do roku 2000 jejím stoprocentním vlastníkem. V současnosti je podle obchodního rejstříku jeho podíl volným obchodním podílem. V dubnu loňského roku Presston požádal RRTV o povolení vstupu společnosti Quo New, ale Rada jeho žádost zamítla.

Licence

Platnost původní licence Radia Presston končila v lednu roku 2000. První varování Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyslala v roce 1999. Presston sice obhájil svou licenci v licenčních řízeních, ale Rada mu ji neudělila na šest, ale pouze na 3 roky. Rada to tehdy vysvětlila slovy, „že chce podnítit zlepšení kvalitativních standardů vysílání licencovaného programu.“

Místo změn se dostavily vážné finanční problémy. Nezaplacené daně a povinné pojišťené vyprovokovalo úřady k exekuci a RRTV k zamítavému postupu při projednávání žádosti o další prodloužení licence v roce 1999. „Přes opakovaně stanovenou (28. 8., 23. 10., 20. 11. 2001) lhůtu k odstranění nedostatků žádosti provozovatel nedostatky neodstranil; neprokázal, že nemá v evidenci daní daňové nedoplatky a že nemá splatný nedoplatek pojistného na veřejné zdravotní pojištění, na sociální zabezpečení nebo příspěvku na státní politiku zaměstnanosti,“ řekl v červnu mluvčí RRTV Pavel Barák a na kmitočet Radia Presston bylo vypsáno licenční řízení.

Ačkoliv se do něj přihlásil i stávající provozovatel, v konkurenci patnácti žadatelů zvučných jmen neměl mnoho šancí. Počátkem listopadu RRTV zamítla žádost Presstonu a k velkému překvapení licenci udělila projektu Radia Sázava společnosti M-Publicity, s.r.o.

Budoucnost

Provozovatel Radia Presston skládal poslední naděje do Rady pro RTV, když ji požádal o krátkodobou licenci do doby, než společnost M-Publicity zahájí na tomto kmitočtu vlastní vysílání. Rada pro RTV ovšem jeho žádost na včerejším zasedání zamítla, takže Presston je nucen svou existenci zítra ukončit.

Přesto tato žádost nebyla úplně bezpředmětná, situace okolo společnosti M-Publicity a Radia Sázava totiž není vůbec jednoduchá a ačkoliv vedení firmy prohlašuje, že je organizačně a technicky schopno zahájit vysílání v návaznosti na Radio Presston, pravděpodobně se tak nestane a na výsledek boje o vliv na Radio Sázava si možná ještě pár týdnů počkáme. Ale o tom až v dalším článku…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .