Průkopnické soukromé stanice V. – Rádio Agara

Rádio Agara je jednou ze stanic, které jsou s námi už patnáct let díky Zkušebním licencím udělovaných Ministerstvem kultury v Praze v roce 1991 a je tedy logicky další ze stanic, které si v našem putování mapujeme.
27. února 1992 se atmosférou nad severočeským Chomutovem rozlétlo poprvé elektromagnetické vlnění o kmitočtu 98,1 MHz a výkonu necelého kilowattu – vlnění rádia Agara.

„Na začátku byl nápad Martina Marcillise zřídit v Chomutově soukromé rádio. Bylo to v roce 1990 a počátky vysílání byly ve znamení úzké spolupráce s americkou stanicí Hlas Ameriky. V květnu 1991 získala společnost M+M, s.r.o., která rádio provozovala, vlastní licenci a 6. března 1992 je připomínán jako narozeninový – Agara začíná vysílat jako jasně vyprofilované rádio s jasnou koncepcí a pevnou programovou strukturou…“ to jsou slova ředitele rádia Agara Kamila Havlíka. < ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

V první polovině 90. let se soukromá rádia profilově teprve formovala, bylo to období pokusů. Pojmy známé dnes, jako je třeba playlist, byl v mnoha rádiích „španělskou vesnicí“.  Rádio Agara od samého začátku hrálo aktuální muziku, ale v tehdejších společenských poměrech by to nestačilo. Rádia tehdy byla víceméně multižánrová, profilovat se začala až s postupem doby. O různorodosti programu svědčí i tehdejší pořady zaměřené na rock či metal či jakási hitparáda prodeje CDček v oblasti. Asi nejzajímavější výpovědí by mohl být fakt, že nejoblíbenějším songem na přání na rádiu Agara byla v této době Jižní Eskadrona…

Tehdy si mohli posluchači nezřídka poslechnout i dnes (na soukromých rozhlasech) už téměř nemyslitelné diskusní pořady. Třeba trochu rýpavě znějící název pořadu „Co se smaží v pánvi “ (podle polohy Chomutovska). Rádio tehdy bylo otevřeným komunikačním prostředkem. Rok 1995 byl pro rádio Agara svým způsobem přelomový – spolupodílelo se totiž na vzniku Rozhlasové sítě SUN. Právě SUN dnes nabízí stanicím Stamford Managing programové know-how a marketingovou podporu.

V rádiu se za dobu existence nejen změnily majetkové poměry (ve společnosti M+M s.r.o: 50% Stamford a 50 % původní majitelé Kamil Havlík a Jiří Turek), ale i řada dalších věcí, a to především formátových – rádio v květnu 2005 dostalo nové „přízvisko“ a stalo se FAJN Rádiem Agara. Pokud bychom měli charakterizovat dnešní formát rádia (z dílny již zmíněné Sun Media), asi nejvýstižněji poslouží oficiální heslo rádia: „hrajeme to nejnovější!“

Dnešní Agara zkrátka už není tou Agarou, kterou posluchači znávali dříve. Názory na to, zda je to dobře či ne, se budou vždy rozcházet.

Rádio Agara se v minulosti neúspěšně snažila o dokrývače, takže zůstává po celých 15 let svého dosavadního působení „nuceně“ věrná jak frekvenci, tak lokalitě vysílače. Snahy o dokrývače sice byly a jsou, ale zatím všechny vyzněly neúspěchem. Asi největším zklamáním bylo v rádiu nepřidělení 10kW vysílače na Jedlové hoře (94,2) – tehdy rádio na svojí letitou vysílačku doplatilo… Rádio Agara už půl druhého desetiletí vysílá na frekvenci 98,1 díky svému vysílači na 847 metrů vysoké Jedlové hoře svůj horizontálně polarizovaný kilowattový signál celým severozápadním Čechám.

Možná ale, že právě o regionalitu jde rádiu Agara nejvíce. Ředitel rádia Kamila Havlíka totiž na webových stránkách MMS píše: „…Základní myšlenkou rádia je dobře bavit své posluchače a být s nimi v co nejužším kontaktu, což by na rozsáhlejším prostoru nebylo možné…“ Na závěr snad přidám jedno z lákadel k návštěvám webových stránek rádia www.agara.cz. Rádio totiž nabízí živou kameru ve studiu – a to živou doslova!

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .