Průkopnické soukromé stanice III. – Rádio Dragon

Již dvě rádia která v Česku se soukromým vysíláním začínala jako první před patnácti lety na základě tzv. zkušebních licencí jsme vám již představili. Také karlovarské Rádio Dragon patří mezi tyto stanice patří.
Zdeněk Pachovský pro své Rádio Dragon získal licenci k terestrickému rozhlasovému vysílání na podzim roku 1991. Stejně jako všichni ostatní měl i Dragon na přípravy „jen“ půl roku.

„Od přidělení licence na podzim roku 1991 jsme měli 6 měsíců na přípravu a zahájení vysílání. Začalo shánění prostor na studio, nákup techniky a konkursy na moderátory a redaktory. Stihli jsme to za čtyři a půl měsíce. Vysílat pro Karlovy Vary, Sokolov a okolí jsme začali, po týdenní zkoušce, 14. února 1992 ve 12:00 hodin na frekvenci 99.7 MHz z vlastního studia v Karlových Varech a z vysílače na Třech křížích …“ potvrzují i webové stránky rádia.

Vysílání zpočátku utvářelo 12 lidí. Rádiím tehdy chyběly nejen zkušenosti, ale většinou i základní vědomosti nutné k tomu, aby rádio správně fungovalo – bylo tedy nutné vše se co nejrychleji naučit proto, aby rádio přežilo. Tehdy byl tento značný handicap vyvážen tím, že lidé byli na nová rádia zvědaví a přivítali je s otevřenou náručí; leckoho totiž už monotónní Československý rozhlas omrzel. Rádio Dragon vědomosti pochytávalo nejvíce od kolegů ze západu – od satelitního Star Sat Radia z německého Mnichova.

Dragon měl v podobě svého vysílače od počátku velkou výhodu – Tři kříže je totiž pro rádio asi nejideálnější lokalita, pokrytí bylo velmi slušné. Dragon má i v současnosti nejlepší vysílač v Karlových Varech. Rádio zůstalo věrné jak frekvenci, tak lokalitě nad centrem města. A vysílač je pro jejich síť dodnes klíčový – právě odtud totiž přebírají další vysílače signál.

Co se týká pokrytí, významný byl rok 1994. To totiž Dragon získal povolení pro rozšíření do Chebu a v následujícím roce i do Aše. V obou městech je k poslechu na kmitočtu 90 MHz.

Zlomovým okamžikem ovšem bylo léto roku 1997 – tehdy totiž rádio Dragon spustilo vysílač na 102,8 MHz z tajemného Podhorního vrchu mezi Teplou a Mariánskými Lázněmi. Ačkoliv je Podhora o 100 metrů nižší, než nedaleký „Egrensisovský“ kopec Dyleň, pokrývá dobře Tachovsko, Tepelsko a v neposlední řadě i oblast Slavskovského Lesa. Kupříkladu v Bečově nad Teplou či Manětíně má Dyleň hodně veliké problémy, ale Podhoře to nečiní vetší komplikace… Zpočátku se odsud vysílalo s 1 kW, už pár let je výkon ale 5x vyšší a Dragon díky tomu naladíte i v Domažlicích, Plzni, severním Plzeňsku, ale třeba i na Lounsku.

Jistou komplikaci ale přeci jen Podhorní vrch přináší – ačkoliv leží 4 km od Mariánských Lázní, je již „za horizontem,“ město navíc leží v údolí a signál je zde velmi slabý. Možná také proto iniciovalo rádio Dragon koordinaci vykrývacího kmitočtu 91,0 pro Mariánky, ovšem vysílač byl nakonec přidělen konkurenční Evropě 2. Dragon ale na oplátku Evropě 2 „sebral“ Tachovský (98,3) a Sokolovský (102,9) výkrývač.

Od začátku Dragon upoutával pozornost hudbou, kterou v takovém množství posluchači z ráda neznali. Radio Dragon má na soukromou stanici poměrně bohatou hudební zásobu a nabízí spoustu písní, které jinde už dávno ze svých „kolovrátků“ vyřadili. Od počátků až do současnosti je rádio věrné „svému“ – tedy nejen nejnovějším hitům, ale i nejoblíbenějším peckám od 80. let…

Moderování i celková image působí velmi příjemně. Není tolik podbízivá, jako u jiných stanic; posluchači se setkávají už léta se „starými dobrými známými“ moderátory, pořady i písněmi. Posluchači zkrátka vědí, co mají čekat…

„Základní posláním našeho programu je být každodenním společníkem, který svým posluchačům přináší plnohodnotný informační a kulturní servis a dokáže pobavit. Cílem zpravodajských rubrik je nezávislé, přísně objektivní šíření informací tak, aby mohly být využity celospolečensky nanejvýš prospěšným způsobem. Vycházíme ze všeobecně známé skutečnosti, že posluchači žádají od rádia především stručnost, přehlednost a srozumitelnost neboť je poslouchají během dne převážně v situacích, kdy je jejich pozornost soustředěna i na jiné činnosti, než je poslech. Svou úlohu na poli kulturním vidíme v tom, že o kulturním dění pouze neinformujeme, ale také se aktivně podílíme na jeho podpoře, tvorbě a šíření.“ charakterizuje se rádio na svých webových stránkách a doplňuje: „Základním rysem našeho vysílání je lidem různých věkových, profesních či zájmových skupin pomáhat zvládat stereotypy, dynamizovat den a ulehčovat základní orientaci v dění regionu.“

Denně rádio Dragon tímto formátem osloví zhruba 35 000 lidí – týdně potom dlouhodobě cca 80 000 a to ponejvíce lidi mezi 20. a 30. rokem života.

Před nedávnem – na podzim roku 2006 však asi všechny překvapila zpráva o prodeji rádia.

Akvizice společnosti Stamford Managing byla nečekaná, protože majitel rádia Zdeněk Pachovský býval společníkem současných majitelů Stamfordu v mediazastupitelství MMS a svůj podíl prodal ještě před založením Stamford Managing.

Každopádně ve vysílání rádia se tento krok zatím neprojevil, ovšem nemůžeme si být jistí, zda-li tomu bude i nadále a Západočeši nepřijdou o další stanici, která je „svá“ a na přijímačích jim nezačne hrát třeba Fajnrádio Dragon nebo Hitrádio Dragon.

Doufejme, že alespoň zde západ tomuto trendu ujde, ale při pohledu o pár desítek kilometrů severovýchodněji (Hitrádio FM Labe, Hitrádio FM Most, Hitrádio Crystal, Fajnrádio North Music a Fajnrádio Agara) si nemůžeme být jistí ničím…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .