Příležitostná rádia – fotbalový šampionát i papežova návštěva

Během řady festivalů i festiválků po celé republice běžně vycházejí festivalové noviny. Na dětské Bambiriádě v Chrudimi nedávno děti vysílaly po internetu vlastní rádio. Stanice, která vysílá jen při určité příležitosti, je v Německu zcela běžnou záležitostí. Dnes se na pár takových event rádií podíváme.

Radio 1:1

Pozornost velké části světa se teď soustřeďuje na Německo a fotbalový šampionát. I když se teď bude u našich západních sousedů žít hlavně sportem, kulturní život rozhodně nepohasne. Na to, že v Berlíně bude kultura žít i během šampionátu, chce upozornit příležitostné rádio (event radio) Radio 1:1, které začalo 1. června vysílat na frekvenci 95,2 MHz. V éteru bude až do 14. července. Pak se ozve ještě jednou a to v době od 23. do 31. července. Radio 1:1 chce být protipólem k přívalu sportu, který teď opanuje celé Německo. Jedná se o kulturní stanici, která chce navázat na předešlé projekty, jako bylo Radio 100, Radio Internationale Stadt, Orang, klubradio, twen.fm, NetRadioTV, Mairadio, Juniradio, Radioriff nebo Reboot.fm.

Radio 1:1 přinese stejně jako řada dalších stanic přímé přenosy. Sport v nich ale nahradí kultura. Koncertní sály, divadla, kluby a jiná dějiště dalších zajímavých akcí budou decentralizovanými studii. Po dobu konání fotbalového šampionátu a krátce před i po něm bude Radio 1:1 zobrazovat různorodost kulturní nabídky Berlína. Vysílat se budou přednášky, symposia, koncerty, veřejná čtení, sety DJs apod. Vše bude probíhat velice jednoduše a to tak, že se k aparatuře, která bude akci ozvučovat, připojí počítač s přístupem na internet. Daná akce se zaznamená na server. Z vytvořeného archívu se vyberou určité části programu, opatří se ohlášením a odhlášením a po autorizaci pořadatelem se hotový pořad dá do smyčky a odvysílá. Smyčka se bude samozřejmě každý den měnit.

Sachsenring Radio

I toto rádio se váže k jedné sportovní akci. Nejde ale o fotbal nýbrž o motorky. Během velké ceny Německa, která se pojede na Sachsenringu, bude německý automotoklub ADAC vysílat na frekvenci 99,6 MHz  speciální stanici věnovanou právě těmto závodům. Rádio se poprvé přihlásí 14. července a do 16. července bude vyrábět 24 hodin programu denně. Vysílání se bude věnovat informacím o dění na dráze a všem co se závodem souvisí. Zbytek vyplní hudba. ADAC už dostalo na vysílání licenci od saské mediální rady SLM. Licence byla udělena, tak jak je to u těchto stanic běžné, ve zjednodušeném řízení.

Papežova návštěva

Trochu jinak bude řešené vysílání, které bude součásti doprovodného programu papežovy návštěvy v Německu. Speciál vysílaný při této příležitosti bude vysílat sdružení Svatomichaelský svaz. Používat k tomu ale bude frekvenci už existujícího duchovního rádia Horeb (Více viz Na začátku bylo slovo aneb křesťané v éteru). Bavorská mediální rada BLM už vyslovila souhlas s tím, že od 5. července do 6. září 2006 bude na frekvenci 92,4 MHz denně od 16.00 do 16.30 vysílat speciální rozhlasový program věnovaný návštěvě Svatého Otce. Vysílání se bude skládat z rozhovorů, anket a zpravodajství, které se budou dotýkat návštěvy hlavy církve v Německu.

V Hesensku se 14. až 18. června koná setkání křesťanské mládeže go(o)d days & nights. I při této příležitosti se bude vysílat speciální rádio. Stanice Welle West Wetterau chce hovořit o křesťanské víře a zároveň umožnit křesťanům různých vyznání (katolíci, protestanti), aby si vyzkoušeli přípravu rozhlasového vysílání a okusili práci moderátora, reportéra a redaktora. Stanice dostane na dny svého vysílání přidělenou frekvenci 99,8 MHz.

Burgfest a včelařský trh

Hradní slavnosti Burgfest 2006 na hesenském Königssteinu doprovodí letos v období od 30. června do 10. července Burgfestradio. Jeho posluchači se dozví o festivalu vše potřebné. Vysílání budou vytvářet mladí lidé, pro které  se budou konat i semináře a workshopy. Díky Burgfestradiu si všechny poznatky budou moct hned vyzkoušet v praxi na terestricky šířené stanici.

Od 1. do 11. června vysílá v Michelstadtu radioinicativa B46 stanici, která doplňuje program včelařských trhů. I tady je důležité mediálně pedagogické hledisko. Jak dospělí tak mladí se můžou zapojit do přípravy vysílání a vyzkoušet si, jestli mají talent na moderování , reportování nebo redaktořinu. I toto rádio dostalo od mediální rady přidělenou terestrickou frekvenci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .