Případné rozdělení Belgie se na mediální scéně téměř neprojeví

V prvním díle pohledu na belgický tri-linguální trh jsme se podívali na dvě veřejoprávní skupiny vysílající pro vlámsky mluvící a frankofónní posluchače. V dnešním díle přichází na řadu soukromé stanice, i třetí veřejnoprávní síť BRF určená německy mluvící komunitě. Belgický trh svým rozvrstvením tvoří tři samostatně regulované celky a případné rozdelení krajiny, o kterém se teď vedou intenzivní diskuse, by se na mediální scéně nemělo téměř vůbec projevit.

Belgischer Rundfunk alias BRF

Třetím veřejnoprávním vysíláním v Belgii je vysílání provozováno a kontrolováno BRF (Belgischer Rundfunk), které má své sídlo v Eupenu. Vysílání je určeno německé menšině v Belgii. Právě v Eupenu jsou veškerá studia a zařízení potřebná k vysílaní s doplňkovými studii v Sanks Vithu a Bruselu. Říkáte si, že je to podivné, že menšina má své veřejnoprávní vysílání? Vyplývá to z historického hlediska. Německy mluvící vysílání poprvé začalo vysílat v Bruselu Národním istitutem pro rádiová vysílání (the Nationaal Instituut voor Radio Omroep / Institut National de Radiodiffusion – NIR/INR) dne 1. září 1945. V roce 1960 se NIR/INR přeměnilo na BRT/RTB (Belgische Radio en Televisie / Radio-Télévision Belge) a v roce 1961 RTB přesunulo své vysílání do Liegenu. V roce 1977 se německy mluvící vysílání oddělilo od RTB – která se v té době stala Radio-Télévision Belge de la Communauté française (RTBF) a nová společnost BRF německého vysílání začala vysílat z Eupenu odkud vysílá dodnes.
BRF má 3 stanice a to BRF1, BRF2 a BRF-DLF.

BRF1 – je informační a zábavné rádio – www.brf.be
Vysílání této stanice je zaměřeno na informace, hudba je v populárním až rockové rytmu světového moderního rázu. Vše je samozřejmě v němčině, nejen pro německou menšinu v Belgii.

BRF2 – německá hudba – www.brf.be
Tato stanice je zaměřena na německou lidovou hudbu.

BRF-DLF – přenos a propojení s německým vysíláním.

Soukromé stanice a mediální domy

I soukromá rádia vysílají ve víc než jedné řeči pokuď chtějí uspět na trhu. Celoevropská skupina RTL provozuje v Belgii několik rádií, například Bel RTL, Radio Contact (French, Datch and Deutsch), Fun Radio, BXL a Mint. Další skupina působí pod značkou NRJ, a provozuje dva programy – Nostalgie a NRJ. V Belgii ale existují i nětkeré úzce specializované programy zaměřené na určitý žánr nebo alternativu vůči běžným komerčním rádiím. Pokud nemáte problém s vlámštinou, pak mám pro vás vlámsky mluvící soukromé rádio C-dance zaměřeno na taneční hudbu (www.c-dance.be), Radio Mango je rádio s hudbou a zábavou (www.radiomango.be), Top Radio s taneční hudbou (www.topradio.be), Golden Flash vysílající vlámské klasické hity v oblasti Antwerp (www.goldenflash.be), Dario Caraad vysílající taneční hudbu pro oblast západních Flander, Vibration vysílající v Bruselu, Antipode je lokální rádio pro Brabantsko, blíže francouzským hranicím Fréquence Eghezée, Zone 80 v regionu Liege, stejně jako City FM, a další.

Případné rozdělení Belgie se mediální scény těmeř nedotkne…

Výčet z belgických rádií je docela široký a věřte, že všichni si zde přijdou na své. Tedy, až na cizince, který neumí ani francouzsky ani vlámsky. Ať jsem pátrala, jak jsem pátrala, anglicky vysílající rádio do éteru jsem nenaladila. Jsou rádia, která mají moderátory, kteří prohodí občas větu anglicky, většinou když uvádí anglicky zpívanou písničku, ale jinak se rádia přísně drží nejen svých formátů, ale i svých jazyků, na které jsou nesmírně hrdi.

Již minimálně 100 let Belgické království řeší problém rozdělení a to nejvíce z hlediska jazykových odlišností. Pokud se tak stane, troufám si říci, že běžného posluchače se tato změna nijak nedotkne a na vysílání bude vliv minimální. I když v těchto dnech tlak sílí, nepředbíhejme a počkejme si, jak se situace v Belgickém království vyvine.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .