Povodně ohrozily vysílání několika rádií

radiotv22Katastrofální povodně, které zasáhly kromě Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje hlavně jižní Čechy a Prahu, způsobily velké potíže také rozhlasovým stanicím. Písecká Prácheň, českobudějovická rádia Faktor, Gold a Eldorádio nebo pražské Country Radio mají zatopené budovy a vysílají buď z náhradních prostor nebo z nejvyšších pater svých objektů.

Nejhorší situaci způsobily bezesporu řeky v jižních Čechách, kde byla zcela zatopena téměř všechna okresní města. Velká voda už minulý týden způsobila výpadky vysílání ČRo České Budějovice. Studio sídlící v centru města bylo zatopeno rozvodňenou Malší a v noci z pondělí na úterý přestalo vysílat vlastní program. Na jeho frekvenci je přenášen signál ČRo 1 – Radiožurnálu, který se nepřetržitě věnuje povodňovému zpravodajství.

Nedaleko regionálního studia ČRo sídlí rozhlasový dům Faktor/Gold/Eldorádio, který byl řekou Malší zaplaven také. Majitel rádií Ladislav Faktor už v pondělí zrušil samostatné vysílání rádií Gold a Eldorádio a na jejich frekvencích šířil program Radia Faktor, které se intenzivně věnuje místnímu povodňovému zpravodajství. Radio Faktor dosud vysílá, přestože celá oblast byla evakuována a je přerušena dodávka energie. Už druhý den je studio napájeno z vlastního agregátu, který je umístěn v horních patrech budovy v ulici U tří lvů.

Program Radia Faktor se kvůli povodním značně odlišuje od normálu. „Nyní stále informujeme o postupu povodně a budeme držet formát čistě zpravodajské stanice tak dlouho, dokud to bude nutné,“ přiblížil Faktor, který je roztrpčen přístupem veřejnoprávní televize k informování o povodních. „Velmi nemile mne překvapil přístup ČT, která odmítla uveřejnit jakoukili informaci o tom, že vysíláme informace pro obyvatelstvo a ve svém vysílání odkazovala pouze na veřejnoprávní sdělovací prostředky. ČRo v Budějovicích se přitom vícekrát odmlčel a my jsme v oblasti zůstali jediným sdělovacím prostředkem, na který se obraceli obyvatelé i krizové štáby.“

Písecké Radio Prácheň vzdalo boj s rozvodněnou Otavou už v pondělí večer. Poté, co se do budovy začala hrnout voda z nedaleké řeky, zahájila osádka stanice přesun techniky na kopec Jarník, kde má Prácheň vlastní vysílač a nevelkou unimobuňku. V těchto partyzánských prostorech je i v současnosti odbavováno vysílání.

Velká voda vyhnala v úterý dopoledne ze studií také pražské Country Radio. To sídlí na Zenklově ulici, která byla do úterního večera zcela zaplavena vodou z Vltavy a Rokytky. Ani Country Radio ovšem nepřestalo vysílat, svůj program odbavuje přímo z budovy Českých Radiokomunikací na žižkovském vysílači.

Další postiženou stanicí je ČRo Regina sídlící na Šaldově ulici v Karlíně, který patří k nejvíce postiženým místům v Praze a hladina vody tam v současnosti přesahuje dva metry. Pražská Regina ovšem nemusela stěhovat techniku do kopců, dočasné působiště jí poskytl na bezpečných Vinohradech mateřský ČRo 1 – Radiožurnál.

Relativně uspokojivý stav hlásí z rozvodněné Plzně rozhlasový dům FM Plus/Šumava/Karolína. Před úterní půlnocí potvrdil službu konající moderátor, že studia nejsou zaplavena a vysílání probíhá normálně. Zatopen je pouze vysílač v centru Plzně. Karolína vysílá samostatný program, Šumava provizorně přebírá program Radia FM Plus. „Tým moderátorù a redakce zpravodajství jede 24 hodin, lidi jsou stále v terénu a ve vysílání se identifikujeme jako Spoleèné vysílání Radia FM Plus a Šumava,“ popsal situaci ředitel rádií Ondřej Laně.

Podrobnosti z dalších rádií v jižních a západních Čechách se dosud nepodařilo zjistit, Kiss Jižní Čechy, Kiss Proton ani ČRo Plzeň žádné problémy nehlásily. Ohrožena nejsou ani zbývající pražská rádia, která vesměs sídlí v relativně bezpečných zónách.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .