Poslechovost v krajích – východ

radiotv22V poslední části článku se budeme věnovat krajům na východě republiky. Na Olomoucku stále vládnou celoplošky, na Zlínsku se nedařilo lokálním rádiím a na Brněnsku Kiss Hády uteklo celoploškám.V poslední části článku se budeme věnovat krajům na východě republiky, což se v našem rozdělení vztahuje na kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský. Následující grafy zobrazují poslechovost včera (daily reach) v tisících podle vyšších územně správních celků. Oranžově jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojektu II.-III.Q 2001, šedě pro srovnání výsledky za první pololetí letošního roku.

Moravskoslezský kraj

Největší nárůst posluchačů zaznamenal Impuls, ale na lepší než páté místo, to stále nestačí. Ostatní celoplošky se víceméně držely na svých. Orion opět ztratil a přes skvělé pokrytí už zdaleka není takovou jedničkou jako před lety. Klesající Radio Čas už potenciál ostravského a třineckého kmitočtu patrně vyčerpalo a další posluchače může přinést pouze nová frekvence z Javorníku. Na dlouholeté minimum se propadl ČRo Ostrava a více se čekalo také od ostravského vysílače Evropy 2. Celkový pokles poslechovosti je 19 tisíc (1.8%) a po Praze tady lidé posluchají rádio nejméně.

Olomoucký kraj

Na Olomoucku odjakživa vládly celoplošky a jejich současný podíl na trhu (62.4%) to jasně potvrzuje. Pro Impuls je to druhé krajské vítězství, zajímavý je poměrně velký pokles Radiožurnálu a vzestup Evropy 2. Největší skok vzhůru se ovšem podařil Radiu Rubi, jehož poslechovost se už dlouho pohybuje v pravidelných cyklech od 40 do 100 tisíc posluchačů. Do desítky nejlepších se dostal i tady ČRo Brno, ani olomoucký kmitočet k podobnému úspechu nepomohl Radiu Hity. Celkový pokles poslechovosti je 2 tisíce (0.4%).

Zlínský kraj

Ačkoliv Radiožurnál stagnoval, vedoucí pozici bezpečně uhájil. Nejsilnější lokální rádia Kiss Publikum a zejména Radio Zlín totiž výrazně ztratila. Čest zlínských tak zachraňovalo AZ Radio a o dvě pozice si polepšilo brněnské studio ČRo, které najdeme v první desítce čtyř moravských krajů. Naprosto tady vyhořela Evropa 2, jejíž zlínské studio poslouchají pouhé 4 tisíce lidí. Celkový pokles poslechovosti je 8 tisíc (1.6%).

Jihomoravský kraj

Velmi vyrovnané výsledky nejlepší čtyřky během tří měsíců vzaly za své. Vedení se ujalo Kiss Hády, dlouhodobě nejúspěšnější člen skupiny Kiss Radio. Druhý Radiožurnál ztratil mírně, Impuls více a Frekvence 1 nejvýrazněji. Radio Krokodýl nedokázalo zopakovat slibný postup z minula a dotáhlo se na něj sesterské Radio Jih. Dva měsíce před koncem platnosti licence propadlo na dvouleté minimum Radio Brno Valc. Naopak nahoru míří díky novému vysílači Evropa 2.

Celková poslechovost

A jeden speciální graf nakonec. Ukazuje celkovou denní poslechovost (daily reach) v procentech v jednotlivých krajích. Co k tomu dodat? Jihočeský kraj s převahou vesnického obyvatelstva má už tradičně nejvyšší poslechovost a jedním z důvodů tohoto faktu je bezesporu široká nabídka hudebních formátů v tomto regionu. Na druhé straně stojí vysoce urabanizované regiony Praha a Ostravsko. Kdyby měla celá republika tak věrné posluchače jako jsou Jihočeši, naladilo by u nás rádia denně o 800 tisíc lidí více.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .