Poslechovost 1998 – zhodnocení

radiotv22Ať si kdo chce co chce říká – nejdůležitější ukazatel kvality rozhlasových stanic je poslechovost. Nejúspěšnějšími rozhlasovými stanicemi minulého roku se staly…Ať si kdo chce co chce říká – nejdůležitější ukazatel kvality rozhlasových stanic je poslechovost.
Rozhlasovou stanicí s tradičně nejvyšší poslechovostí zůstává i přes mírný pokles ČRo 1 Radiožurnál s 1 406 000 posluchači, který vede průzkumy poslechovosti ve většině regionů. Vyjímkou jsou Jižní Čechy, kde je až na čtvrtém místě za Radiem Faktor, ČRo České Budějovice a Frekvencí 1. Stejně tak v Západních Čechách, kde je rovněž na čtvrtém místě za Radiem FM Plus (které mimochodem zaznamenalo 30% pokles poslechovosti), Kiss Proton a ČRo Plzeň.
Na druhém místě opět žádné překvapení – Frekvence 1, která se opět nepřehoupla přes magickou hranici 1 miliónu posluchačů. Na místě třetím Radio Alfa/Impuls s odhadovanou poslechovostí 850 tis. Na místě čtvrtém zůstává ČRo 2 Praha se 7% poklesem poslechovosti. Na pátém místě máme další skoroceloplošné radio – Evropa 2 se skoro 300 tisící posluchači. Kromě jihu Moravy, kde není signál (a kromě Prahy a Severní Moravy, kde si Evropa 2 vede docela slušně – pozn. šéfredaktora), již tradičně obsadila v regionálních průzkumech poslední místa. To je trochu divné na hudební radio s takovým dosahem. Kdyby se, se stejným pokrytím vysílal program pražského Country Radia či Zlaté Prahy, byly by výsledky trochu jiné. Z celoplošných stanic stojí za to ještě zmínit ČRo 3 Vltavu s 91 tisíci (nesmějte se) posluchači. Ta má však nové vedení, jehož jednou z priorit bude zvýšení poslechovosti. Radio Impuls do průzkumů nebylo započítáno, protože Radio Alfa si jako končící stanice výsledky logicky nezaplatilo. Výsledky Impulsu jsou však zřejmě stejné jako výsledky jeho předchůdce.
Nejúspěšnější soukromou stanicí bylo Country Radio s 290 tisíci posluchači, následované moravskou trojicí Orion (290 tis. a dá se očekávat další zvýšení díky přidělení kmitočtu 88.1 z Pradědu), Hellax (170 tis.) a Kiss Hády (160 tis.). Rok 1998 byl také úspěšný pro Radio Zlatá Praha, které zaznamenalo vzrůst obliby na 146 tisíc posluchačů a vede si dobře hlavně ve Středních Čechách.
Z programů Českého Rozhlasu – stručně: ČRo 1 – 8% pokles, ČRo 2 – 7% pokles ČRo 3 – 21 % vzestup. Nejhůře dopadl ČRo Ústí nad Labem s 21 tisíci posluchači. Dobře si vede ČRo České Budějovice se skoro 100 tisíci a ČRo Plzeň s 25% vzestupem na 79 tisíc posluchačů.
Zajímavostí je Radio Vysočina, jehož vysílač se nachází (přibližně) na rozmezí 4 krajů a jeho výsledky poslechovosti jsou zveřejňovány jak v jihočeském, východočeském a středočeském kraji, tak na Jižní Moravě.
MediaProjekt (1. 7. – 31. 12. 1998) – kompletní výsledky zde.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .