Polské RMF FM v německých rukách

Nejúspěšnější polské komerční rádio. Hudba, zprávy, připravené moderátorské vstupy. To je to, co zřejmě láká posluchače, aby ladili tuto stanici. RMF FM se na špici drží už delší dobu. Firma Broker FM, která stanici provozuje, má ale i jiné aktivity. A to jak v Polsku tak na Ukrajině. Teď do společnosti vstupuje německý vydavatelský dům Bauer.

Nejúspěšnější polské rádio je RMF FM. Při ladění přijímače ho můžete zaslechnout i v České republice a to dost daleko ve vnitrozemí. Radio Muzyka Fakty. Tak se už léta identifikuje úspěšná stanice polského éteru. Toto rádio patří mediální skupině Broker FM. V nedávné době proběhla zpráva o tom, že společnost vstoupila na burzu a RMF FM se tak stalo prvním polským rádiem, které se takto veřejně obchodovalo. Nyní do společnosti vstupuje vydavatelský dům Heinrich Bauer Verlag.

Bauer se tak pouští do rozhlasového byznysu. Zprávu už podle serveru Radioszene.de přinesly polské deníky Rzeczpospolita i Gospodarka Gazeta. V Německu o této transakci německého vydavatelství informoval Frankfurter Rundschau. Podle zdroje z nakladatelství byla uzavřena s hlavními akcionáři smlouva, která Bauerovi zajišťuje kontrolu 56,3% akcií. Šéf firmy Bauer Polska Witold Wozniak označil převzetí podílu za součást dlouhodobé strategie, která počítá s investicemi i mimo vydavatelskou oblast.

Bauer už v současnosti vydává v Polsku 30 časopisů. Měsíčně tak vyprodukuje 37 milionů výtisků. Celý nadnárodní koncern Bauer vydává ve třinácti zemích celkem 150 časopisů. Mimo Německo ještě firma do jiných než tištěných médií neinvestovala. V Německu drží 31% televizního kanálu RTL II. Witold Wozniak v listu Gospodarka Gazeta přiznává, že Bauerova skupina zatím s podnikáním v oblasti rádií moc zkušeností nemá. Broker FM, do kterého Bauer vstupuje, provozuje především stanici RMF, pak jednu stanici orientující se na klasickou hudbu a  internetový portál. Tržní hodnota společnosti se odhaduje na 590 milionů zlotých (150 milionů euro). Bauera na Brokerovi přitahují především dobré výsledky v poslechovosti RMF FM. Wozniak k tomu říká: „Dělají tam dobré rádio a tak by tomu mělo být i v budoucnu.“

Broker FM není první firmou do které Bauer v Polsku investuje. V roce 2001 převzal módní časopis Twój Styl, který se řadí do segmentu dražších tiskovin. V minulém roce si Bauer Polska své portfolio rozšířil o časopis Pani. Pozici na trhu si skupina vydobyla především vydáváním televizních časopisů. Gospodarka Gazeta oslovila Sobieslawa Pajaka z makléřské společnosti CDM Pekao. Ten krok Bauera hodnotí jako velice dobrý, protože tištěná média porostou jen pomalu. Elektronická média jako rádio a internet se budou podle Pajaka rozvíjet mnohem rychleji. Bauer totiž vstoupil ještě do internetového portálu Interia.pl. Bauer z toho prý bude těžit. Pro RMF FM by se nic změnit nemělo. Šéf polského Bauera Witold Wozniak dodává, že se ani nebral v potaz možný synergický efekt. Ten je totiž v kombinaci rádia a časopisů omezený.

Vstup do světa rozhlasového podnikání je pro Wozniaka další profesní výzvou. Osmatřicetiletý manažer vede polskou pobočku Bauera už sedm let. Bauer a Broker FM vydělaly loni v Polsku 873 milionů zlotých (230 milionů euro). Celkem pro ně pracuje 1 300 lidí. Mateřský podnik v Německu vydělává 2 miliardy euro a zaměstnává 6 300 lidí. Z toho 2 200 pracují mimo území Německa.

„Každý má právo říct jako první: Teď už to stačí. (Já taky)“ Tato slova napsal do emailu zaměstnancům RMF FM zakladatel stanice Stanislaw Tyczynski. Rádio teď přebírá nakladatelství Bauer. V čele této společnosti založené už roku 1875 stojí Heinz Bauer, jehož jmění odhaduje časopis Forbes na 1,9 miliardy dolarů.

Witold Wozniak nechce zatím říct, jak se vstup Bauera do Brokera projeví na dalších aktivitách, kterými jsou kromě RMF FM ještě stanice RMF Classic, portál Interia .pl a ukrajinské rádio Man. Podle mínění analytiků by pro server Interia.pl byl lepší partner z televizní oblasti. Vstup Bauera do Broker FM uvítali zástupci konkurenčních rádií. Monika Bednarek z Eurozet-Holdingu, který provozuje stanice Radio Zet a Radiostacja, je potěšena. Za hrozbu by považovala teprve vstup Bauera i na televizní trh.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .