Poláci mají v Londýně svoje rádio – PRL

Polští dělníci jsou už v Londýně naprostou samozřejmostí. Podobně jako u nás dělníci z Ukrajiny či Slovenska. Poláci v Británii mají ale jednu výhodu. Mají tu své rádio. To už několik měsíců vysílá i terestricky, i když ne analogově, ale v DAB. Polskie Radio Londyn jinak existuje skoro rok. Svoje vysílání odstartovalo jako interentová stanice.

Polská menšina v Londýně si může naladit svoje vlastní rádio. Tedy rádio ve své mateřštině. V práci nebo v autě či doma si ho naladí všichni, kdo jsou vybaveni přijímačem pro DAB. Geograficky zasahuje stanice Polskie Radio Londyn celý Londýn, tzv. Greater London, ohraničený dálnicí M25. Signál je možno zachytit i za touto hranicí a tak si poslech polského rádia můžou dopřávat i posluchači v Stevenage, Hertfordu, Brentwoodu, Basildonu, Tilbury, Maidstone, Sevenoaks, Crawley, Redhill, Dorking, Guildford, Maidenhead, Beaconsfield, High Wycombe, Amersham nebo Luton.

Polskie Radio Londyn vzniklo v prosinci roku 2006, píše polský mediální server Medialink.pl, vysílání z klimatizovaného studia do éteru začalo 1. května roku 2007. Zaměstnává jedenáct osob a majitelem je firma Sara-Int Ltd, které též patří týdenník Cooltura určený taktéž Polákům žijícím v Londýně a okolí. Podle neoficiálních odhadů jich v Londýně a blízkém okolí žije sedm set tisíc.

Vysílání stanice Polskie Radio Londyn je možné v Londýně a okolí zachytit přes DAB. Na celém světě pak přes internet, konkrétně v nabídce ABradio. K živému vysílání je možné se dostat i přes web rádia, který je přístupná na adrese www.prl24.net.

V rádiu pracují osobnosti, které za sebou mají dlouholetou kariéru v polských médiích. Například Grzesiek Albrycht. Ten působí v médiích od svých jedenácti let. Jeho kariéra začínala v RMF FM. Vyzkoušel si práci reportéra, šéfa hudební redakce, kameramana i finančního poradce. Práci v televizi si vyzkoušel i Artur Kieruzal. Jako růže mezi trním se tu jeví jedna jediná moderátorka Ania Zinoch, kterou prezentují na svém webu.

Nápad stvořit rádio pro Poláky žijící v Londýně se zrodil ve firmě Sara-Int Ltd už v roce 2004. S nápadem přišel Włodzimierz Witkowski. Když Polsko vstoupilo do Evropské unie a Británie otevřela nováčkům z unie svůj pracovní trh a řada Poláků se proto vydala hledat svoje štěstí právě do Polska. Londýn se proto někdy začal nazývat sedmnáctým polským vojvodstvím. Už v době bezvízového styku Británie s Polskem se začal formovat polský tisk a také internetové portály zaměřené na Poláky žijící v emigraci. V prosinci 2005 zaniklo v rámci restrukturalizace polské vysílání BBC. To dalo impuls ke vzniku několika polských internetových rádií. Žádné z nich ale nebylo finančně ani marketingově tak silné, aby se mohlo ucházet o licenci.

Jistým pokusem bylo Radio Supernova, které od roku 2004 nabízelo na radiu Spectrum denní vysílání v polštině. Polskie Radio Londyn začalo vysílat 13. prosince 2006 v devět hodin. Tehdy šlo pouze o internetové vysílání. Než se stanice dostala do éteru, měla možnost vyladit svůj program a doplnit svůj tým o schopné lidi. Těch tu nyní pracuje celkem jedenáct.

Ti připravují poměrně bohatý program. Zprávy z Polska i ze světa přináší PRL ve všední dny od šesti ráno do šesti večer, o víkendech od devíti ráno do šesti večer. Zprávy v půl se naopak zaměřují na dění v Londýně. Několikrát denně běží i sportovní zpravodajství.  Po zprávách v celou následuje předpověď počasí v Británii, Irsku, Polsku i Evropě, po zprávách v půl se posluchači dozvědí, jak bude přímo v Londýně.

Dzień Dobry Londyn je název ranního bloku, který přináší zprávy, informace o kurzech měn, přehled britského tisku a také dopravní informace. V přehledu tisku se posluchači dozvědí, co píší tituly jako The Times, Daily Mail, The Guardina, Daily Express a The Sun. Świat Się Śmieje – Svět se směje je odpolední blok hudby a zábavných komentářů vysílaný mezi polednem a druhou hodinou odpolední. V programu nalezneme vše, co se běžně vysílá v rádiu. Soutěže, písničky na přání, hitparádu, vzkazy od posluchačů i kulturní pozvánky a také kurs angličtiny.

Kromě rozhlasového vysílání patří pod  PRL už zmiňované internetové stránky. Na těch je mj. chat a řada diskusních fór.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .