Pohled na belgická rádia – jeden trh, tři jazyky

Jak se žije posluchačům v zemi s více úředně uznanými jazyky – třeba se třemi? Právě Belgické království má model „tri-linguálního“ vysílání. Země je jazykově rozdělena na holandsky (vlámsky), francouzsky a německy hovořící posluchače a tedy i projev belgického krále zazní třikrát, pokaždé v příslušném jazyce. Díky tomuto modelu existují v Belgii tři skupiny veřejnoprávních stanic.

Belgické království (Belgie) je územně a společensky rozděleno na tři části: Vlámské společenství (nizozemsky – Vlaamse Gemeenschap), Francouzské společenství Belgie (francouzsky – Communauté française de Belgique), Německojazyčného společenství (německy Deutschsprachige Gemeinschaft) a specifická oblast Bruselu. Z toho vyplývá že i zřízení veřejnoprávních belgických rádií mají na starost a ke kontrole 3 rady pro rozhlasové vysílání: VRT (vlámská veřejnoprávní stanice), RTBF (frankofonní veřejnoprávní stanice) a BRF (pro německy mluvící komunitu). V dnešní části si posvítíme na vlámské a frankofónní veřejnoprávní stanice, v další časti se podíváme na neměcky mluvící vysílání a soukromé stanice.

Vlámská VRT a její regulační orgán

Vlámsky hovořící komunita si může naladit a zaposlouchat se do tónů a zpráv vycházející z jejich přijímačů ve vlámštině na veřejnoprávních stanicích, které jsou zřízeny a kontrolovány VRF (The Flemish Radio- and Television Network). Jako hlavní úkol si VRT klade získat co nejvíce spokojených posluchačů jak díky zprávám ve vlámštině, tak i širokou paletou hudby, nejen anglické, ale právě zaměřením na  vlámskou.
Při detailnějším pohledu lze rychle a jasně zjistit, že se VRT snaží pokryt veškeré věkové skupiny a hudební žánry. Důležité pro vlámsky vysílající rádia je, aby naplňovaly smlouvu o vysílaná. Právě VRF zodpovídá, že rádia plní závazky, pokud se uvolní frekvence, vyhlašuje výběrová řízení a jejím hlavním úkolem je znovu podepsání smlouvy s Vlámskou vládou. Nutnou podmínkou vysílání je, že rádia musí reagovat na požadavky vlámské komunity. VRT nabízí vysoce kvalitní výběr programů a informací, zábavy, vzdělávání a kulturních sekcí, sport, naučné pořady, samostatně produkované pořady a zábavu.

Není jednoduché splnit požadavky široké vlámské veřejnosti na jedné straně a na druhé straně se zaměřit na specifické skupinky (děti, mládež, sport atd.). VRT má tedy 5 celonárodních vysílání (Radio 1, Radio 2, Klara, Donna, Studio Brussels) a celosvětové vysílání (RVi). Každá stanice má své často specifické skupiny posluchačů. VRT vysílá na frekvencích FM i AM a digitální (používající DAB a DVB-T). Taktéž všechny stanice vysílající do světa i prostřednictvím internetu.

Poslechli jsme za vás

Která rádia si při cestování Belgií můžete naladit a kde? Ve svém pohledu pod pokličku jsem se zaměřila hlavně na analogové vysílání, jelikož internetových rádií existují i v Belgii stovky.

Vlámsky mluvící veřejnoprávní stanice pod VRT jsou:

Radio 1 – informační a kulturní stanice – www.radio1.be
Tato stanice má jednoduchá k naladění, vysílané zpravodajství je strukturované s důrazem na aktuální informace, které jsou velmi profesionálně předávány, hudba spíše klasická a pop, webové stránky jsou složité ke spuštění, neexistuje francouzská či anglická verze.

Radio 2 – stanice populární hudby –  www.radio2.be
Mladistvý a svěží rytmus nejen hudby, ale i rychlostí projevu moderátorů a strukturou programu zaměřeného na posluchače kolem 20ti let, velké množství telefonických soutěží, hudba aktuální a pop, webové stránky jsou v moderním duchu červeno-oranžové, velmi příjemný poslech k práci.

Studio Brussel – stanice pro mladé a alternativa  – http://www.stubru.be
Tato stanice nejde jednoduše naladit po celém území, zaměřena je hlavně na mladé lidi, alternativní hudba, informace, hudba a informace jsou velmi svěží se zaměřením na moderní trendy, zajímaví hosté, specifický druh informací o hudbě, filmech či sportech, webové stránky jsou nápadité a lehce se v nich orientuje.

Donna – hudba pro mladé – www.donna.be
Jak už první pohled na logo prozrazuje, tato stanice se zaměřuje na moderní trendy vlámsky mluvících lidí do 30ti, hudba je důmyslně vybírána dle aktuálních světových žebříčků, ve vysílání je mnoho podnětů, rozhovorů, reportáží k modernímu životnímu stylu, všemi barvami zářící webové stránky, tak trochu v  mimozemšťanském stylu :)

Klara –  stanice klasické hudby – www.klara.be
Stanice vyhrazena posluchačům klasické a vážné hudby, program je volen vyváženě a určitě se najde mnoho nejen pravidelných, ale i příležitostných posluchačů, webové stránky jsou dle očekávání jednoduché a přitom rafinovaně ladné.

Sporza – sportovní stanice vysílající pouze na AM – www.sporza.be
Stanice naplňuje hlavní cíl a to aktuálně informovat o dění ve sportovním světě, přenos sportovních událostí, hlavně co se týče Belgie, ale i evropských a světových šampionátů, webové stránky jsou jednoduché, jasné, přehledné a kupodivu jsou i v angličtině a francouzštině.

RVi též Radio Vlaanderen Internationaal – celosvětové vysílání – www.rvi.be
Stanice je určena pro všechny cizince v Belgii a Belgičany v zahraničí, v Belgii vysílá pouze AM na různých frekvencích, zaměřuje se na informace o aktuálním dění v Belgii, podíl mluveného slova je vyšší, hudba středního proudu, informace převážně popularizující formou, webové stránky jsou ve formě propojení informačního serveru a hudby, vysíláni probíhá na mnoha kontinentech např. pro Evropu, USA, Asii, Austrálii či Novy Zéland.

Frankofónni rozhlas RTBF a jeho kanály

Druhou významnou veřejnoprávní autoritou v oblasti rozhlasového vysílání v Belgii je frankofonní veřejnoprávní rádio RTBF. Vysílá na několika frekvencích: La Premiere 96,1 nebo 92,5 kHz v Bruselu, VivaCité 99,3 kHz a dalších, včetně RTBF International. Frankofonní veřejná rádia pod RTBF jsou všechny k nalezení na webové adrese www.lapremiere.be.

La Première – hlavní frankofonní informační stanice – www.lapremiere.be
Informace jsou aktuální a z různých koutů světa, mnoho rozhovorů se specialisty, odborníky, diskuse na aktuální témata, politiku a dění ve světě, menší podíl hudby, na internetu vysílají pouze pod ITunes a spuštění je   komplikovanější.

VivaCitè – zábava a sport – www.vivacite.be
Moderní rádio informující o kulturních a sportovních akcích, mladý tým moderátorů, více hudby, zajímavosti, určeno hlavně střednímu proudu posluchačů.

Classic 21 – rockové rádio – www.classic21.be
Rádio zaměřeno na klasický rock, rock jazz a hudební klasiku, mladý a dobře naladěný kolektiv moderátorů, tmavé webovské stránky se záznamy z koncertů a videoklipů jistě milovníci rocku ocení.

Pure FM – hity a zábava – www.purefm.be
Stanice je zaměřena na aktuální hity, žebříčky evropské, ale i světové, zábavu, soutěže, populárně vědecké informace, hlavně hudební, zaměřeno na mladé posluchače do 30ti.

Musiq3 – jazz a klasika – www.musiq3.be
Milovníci jazzu, klasiky a pohodové hudby v tomto duchu si přijdou na své, rozhodně uslyšíte i mnoho zajímavých informací z oblasti hudby, rozhovorů a historie.

RTBF International – vysílání zaměřeno hlavně do zahraničí.

Ostatní rádia
Ve všech jazycích vysílají samozřejmě i soukromé stanice. Významnou skupinu tvoří rádia mezinárodní skupiny RTL a sítě NRJ. Můžete si naladit i několik zajímavých žánrových i alternativních stanic. Více se dozvíte v dalším článku věnovaném belgickému trhu, kde si posvítíme i na třetí veřejnoprávní síť BRF určenou německy mluvící komunitě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .