Podzimní novinky na vysílačích – Nový Preston znovu na obzoru

V dnešním dílu podzimních novinek z prostředí FM vysílačů se dozvíte něco o startu pražského Radia Ethno a libereckého Radia Dobrý den. Po letech mlčení se do českého éteru opět ozve pětikilowattová benešovská frekvence 89.3 MHz s broadcasterem Radio Nový Preston.

Do matičky Prahy nese svěží vítr závan alternativy. Z bontoňáckého stožáru na Zeleném Pruhu 268+65m začalo vysílat na frekvenci 90.7 MHz silou 100W ERP Radio Ethno. Oficiální termín „velkého cvaku“ je dle hlášení kolegů DX-erů 29. září. Telegraficky pak hlásí ze stanoviště: „Ethno kupodivu nevysílá sdruženě do čtyř cirkulárních antén Bontonu, avšak do pod nimi v protipohybu umístěného jednoho vertikálního vysílacího dipólu.“ Bezpochyby jde o jeden z veřejností nejkladněji hodnocených rozvysílaných vysílačů poslední doby. Bývalý radní Petr Žantovský a jeho společnost Ultravox si získali mnohá nadšenecká srdce svým alternativním počinem v jinak již beznadějně unifikovaném českém éteru. Přesto či právě proto to nové radio nebude mít na pražském trhu vůbec jednoduché. Nemůže totiž principielně počítat se širokou posluchačskou základnou. Alternativní žánry vyhledávajících posluchačů je dle výzkumů maximálně 10% populace. A tyto myslím již dost kamenně třímá Radio 1, Expres, Spin, DJ. Nové radio může dle RadioLabu počítat s primární zásahem 100W vysílače Zelený Pruh k 340 tisíc obyvatel.

V Liberci se ze stanoviště vodárna 455+20m poslední záříjový den ozvalo nové liberecké Radio Dobrý den. Lokální radio společnosti Kalendář Liberecka s.r.o. zde místně standardně šedého „soft AC“ formátu má ve městě nad řekou Nisou k dispozici vysílací prostředek 93.3 MHz/200 W s vertikání polarizací a lehkým omezením na severovýchod. Zásah je dle výpočtu softwaru RadioLab 102 tisíce obyvatel.

Vysoce expanzivní choutky původně ostravského Radia Čas FM zdá se neberou konce! Můžeme je nazývat velice úspěšným tažením radia napříč Moravou, stejně jako bezednou černou dírou, ve které končí poslední zbytky národního bohatství, tj. kmitočtového spektra. Toť úvahy záležící na úhlu pohledu. Radio nyní získává od RRTV velice lukrativní kmitočet v krajském městě Brně. Z městské lokality Stránice-Barvičova 330+20m o vysílacích parametrech 95.5 MHz/200 W vertikálně pak bezproblémů pokyje největší skoro čtyřistatisícové moravské město a v koncepci logicky doplní pokrytí vysílačů Vyškov 95.8 MHz a Blansko 97.7 MHz. Dozajista  pro tyto vznikne nová brněnská kancelář a rovněž brněnská mutace Radia Čas s lokálními zprávami a reklamními odpoji. Téměř jisté je také toto – pokud jsou dvěma obdobnými radii zkoordinovány dva obdobné vysílací prostředky, tím více v lukrativním krajském městě, jeden skončí v licenčním řízení, kde radio třeba i marně bojuje o jeho naplnění, druhý je bez „licenčka“ přidělen přímo. Stalo se tak v poslední době v Plzni, Jihlavě, Českých Budějovicích a nyní v Brně. V případě Času FM samozřejmě nelze opomenout i krajská města Olomouc a Zlín.

Veliký úspěch si na své konto může připsat mladičké radio Simike Valigurové, jenž ve Valašském Meziříčí bojuje o své místo na slunci na jediném nízkovýkonovém vysílači se sloganem – „Radio pro všechny Valachy – Radio Valašsko“. Rázem se jeho zásah i šance na dlouhodobé přežití v éteru více než zdvojnásobí s do vínku od rady RRTV získanými dvěma zbrusu novými lokálními vysílači. Sice pro třicetitisícový Vsetín a sedmnáctitisícový Rožnov pod Radhoštěm. Ve Vsetíně bude radiu domovská lokalita Bečevná 441+18m a v Rožnově bude radio nově vysílat z Letné 435+15m. V prvém případě 200 watty, v druhém pak 100 watty, obé s vertikální polarizací. Frekvence byla i přes jejich relativní blízkost, pouho-pouhých 20km, zvolena tatáž – 107.1 MHz. Radio Valašsko tak chválihodně nečerpá další frekvenci z národního kmitočtového spektra, nebylo tak dle ČTÚ třeba, když vysílače dělí slušná hradba z kopců Vsetínských vrchů.

Po dlouhých létech mlčení, konkrétně od 11.12.2004, se do českého éteru opět ozve pětikilowattová ženevská frekvence Benešov 89.3 MHz z nedalekých Kozmic 532+32. Rada RRTV totiž opětovně znovuudělila vysílací licenci Radiu Nový Preston. Jistě ještě v mysli vzpomenete na téměř nekonečné průtahy, tahanice a vleklé soudní pře o tento vysílací prostředek. Excesy jako dva vysílatelé na shodné frekvenci jen pár desítek metrů od sebe vzdálených, které dosud neměly v českých luzích a hájích obdoby, a které musel ukončit až svým razantním zásahem regulátor ČTÚ. Čtyři vertikální antény bývalého Presstonu, pokud tedy ještě na BTS-ce u kozmické hřbitovní zdi úplně neurezly, znovu ožijí. Silný pětikilowattový vysílač bude sveřepým signálem zásobovat většinu Středočeského kraje, a části krajů Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého a neposledně i kraje Vysočina.

Drobná změna se udá v Praze na vysílacím prostředku Radia DJ u vysílače Jinonice 102.9 MHz/100 W a ve Valašských Kloboukách na vysílacím prostředku Radia Čas FM v lokalitě město 91.1 MHz/150 W. RRTV zde udělila provozovateli MAX LOYD, s. r. o. a JUKE BOX, s. r. o. souhlas ke změně územního rozsahu vysílání a souboru technických parametrů spočívající ve změně stanoviště z lokality město I. na město II . Žel, bez dalších bližších specifikací.

Naopak jasný verdikt zamítnutí si ze 17. zasedání odnesl pokus Country Radia o průnik do Plzně (107,6 MHz/100 W). Sice z důvodu negativního stanoviska ČTÚ.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .