Po osmi letech to chce změnu, řekli si na Proglasu

radiotv22Křesťanské Radio Proglas vysílá od června 1995, tedy víc než osm let a na konci listopadu minulého roku vysílání prodělalo podstatné změny ve schématu. Dalším novinkou Proglasu jsou tolik diskutované, nově přidělené frekvence v jižních Čechách.

„Rádio vysílá nonstop a posluchači jsou i v noci v kontaktu s moderátorem. Svými pořady, ať jde o duchovní, vzdělávací nebo zábavné, spojuje všechny věkové skupiny. Hudební nabídka obsahuje klasickou hudbu, populární, folklór i dechovku. Program respektuje denní rytmus všech generací posluchačů. Hlavní změnou bylo přeskládání vysílacího schématu, vytvoření nových linií pro jednotlivé pořady, tím pádem posun vysílacích časů u většiny z nich,“ informovala RadioTV Lucie Endlicherová, redaktorka brněnské redakce Radia Proglas.

Ranní blok od páté hodiny je koncipován jako hudebně zpravodajský magazín, kde se nezapomíná ani na děti, které se chystají do školy. Dopolední program nabízí slovo pro maminky na mateřské dovolené v novém pořadu ‚Kafemlýnek‘, také pro seniory i pro ty, kteří mohou poslouchat rádio v zaměstnání. Po polední modlitbě následuje kontaktní hudební odpoledne s posluchači.

„Od 19.15 hodin vysíláme rubriku ‚Jak se vám líbí‘, ve které se setkáváme s interprety, vydavateli, organizátory festivalů apod. Nedílnou součástí těchto pořadů je živé vystoupení kapel (až osm koncertů do měsíce),“ prozradila detailněji z programu Endlicherová a dodala: „V úterý odpoledne je zadáno pro školáky v jejich pořadu ‚Barvínek‘ a ve středu mají teenageři pořad nazvaný ‚Rozhlasové městečko‘.“

Od pondělí do pátku v šest večer je možno se zúčastnit prostřednictvím Proglasu mše svaté nebo se pomodlit růženec. Každý všední den po 20. hodině lze poslouchat výklad z Písma, duchovní hudbu a záznam relace české redakce Radia Vatikán. „Ve 22:00 hodin následuje frekvence pořadů křesťanských církví a relace zaměřené na osobnosti, události a příběhy z jednotlivých krajů,“ připomněla Endlicherová.

O víkendu si posluchači mohou poslechnout čtení pro mládež (sobota 14:00 hod.) nebo v 18:00 nový publicistický pořad ‚Komentář týdne‘, který připravují osobnosti z křesťanského života. „V neděli nezapomínáme ani na pohádku pro děti ve 14 hodin a o půl deváté večer se pravidelně vysílá koncert vážné, nebo duchovní hudby. Novinkou pro posluchače je zařazení publicistického pořadu slovenského křesťanského rádia Lumen ‚Křesťanské noviny‘,“ doplnila redaktorka brněnské redakce Endlicherová.

Na jihu Čech od jara

Na nových frekvencích v Českých Budějovicích (92,3 MHz), Písku (89,5 MHz) a Táboře (88,7 MHz) slibuje Proglas začít vysílat zjara 2004. V současnosti probíhá zkušební vysílání a měření v Písku. V Táboře se chystá specifikum. Zde si budou moci naladit zájemci více než tři hodiny denně program české redakce BBC.

Kvalitnější příjem mohou zaznamenat posluchači od počátku února v okresech Jindřichův Hradec, Český Krumlov, České Budějovice a Prachatice z vysílače Nové Hrady (107,5 MHz), jehož výkon byl zvýšen čtyřnásobně (z 500 W na 2 kW).

Vysílání Radia Proglas v současnosti pokrývá převážnou část Moravy, z velké části severní a střední Čechy včetně Prahy. Kromě hlavní redakce v Brně má rádio regionální studia v Praze, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové a Litoměřicích.

Proglas i nadále bez reklamy

Radio Proglas je ojedinělé v České republice tím, že nevysílá reklamu. Je nekomerční a provoz je financován zejména z darů posluchačů. Je rádiem rodinného typu a programovou nabídkou se blíží veřejnoprávnímu rozhlasu.

V poslechovosti zaznamenal Proglas při posledním měření Mediaprojektu ztrátu o 6 tisíc posluchačů, a spadl tak na 33 tisíc denně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .