Pirátské vysílání

radiotv22Neoprávněné vysílání v pásmu 87,5-108 MHz začalo již krátce po revoluci, kdy někteří nedočkavci začali vysílat bez licence od tehdejší Federální Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.Neoprávněné vysílání v pásmu 87,5-108 MHz začalo již krátce po revoluci, kdy někteří nedočkavci začali vysílat bez licence od tehdejší Federální Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která tehdy zběsile rozdávala licence.
Dnes, až na některé stanice, které se nechtějí smířit s odnětím licence, v tomto pásmu vysílají spíše různí radioamatéři, které už nebaví tlachat v pásmu občanských radiostanic ani rušit provoz na „dvoumetrech“. Jejich aktivity většinou končí s ukončením střední školy… přicházejí jiné problémy a oni zjistí, že je lepší trávit večery jinak, než vlastním „vysíláním“.

V minulých letech se u nás objevila různá pirátská radia mající dokonce své vlastní internetové stránky, jako Hacker, Jerevan, Bomba… Některá dokonce prý vysílají RDS??? Na jejich stránkách naleznete podrobné popisy jejich doma zbastlených vysílačů – od mono vysílačů s výkonem několika mW až po několika Wattové stereo vysílače. Dále podrobný popis antén, zvukových karet a jak nedráždit ČTÚ. Hezké. Možná by ale bylo lepší kdyby se tito studenti zaměřili na trochu jinou činnost. Např. ve Spojených Státech tento problém v podstatě vyřešili tzv. universitními radii. V těch se můžou studenti vyblbnout jak chtějí. Pravdou je, že tyto stanice poslouchají spíše zoufalci, ale o tom to není. Vysílače některých universitních rádií na západě USA mají takové výkony, o nichž se našim radiím ani nezdá.

Nelze však pouze tyto snaživce kritizovat. Nic proti tomu, když někdo na malém městě občas vysílá na volné frekvenci. Neruší ostatní stanice, neruší letový provoz. Ale není to tak dávno co v Brně poměrně silný vysílač na 107.95 komplikoval přistávání letadel na brněnském letišti. Od frekvence 108 MHz výše, totiž začíná letecké pásmo, které navádí stroje na přistávací dráhu.
Jednou, možná právě z některého z těchto snaživců, vyroste český Howard Stern … anebo bude „do smrti“ splácet pokutu od ČTÚ.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .