Pirátova reakce

radiotv22Čtvrteční článek o pirátském vysílání se pirátům asi moc nelíbil. Jeden z nich, Honza, nám poslal názor z druhé strany. Myslím, že je docela zajímavý, takže vám ho nabízím k přečtení.Čtvrteční článek o pirátském vysílání se
pirátům asi moc nelíbil. Jeden z nich, Honza, nám poslal názor z druhé strany. Myslím, že je docela zajímavý, takže vám ho nabízím k přečtení.

Poněkud v rozpacích jsem se ocitl po přečtení článku Pirátské vysílání ze dne 1.4.1999 a to hlavně proto, že jedno ze zde citovaných pirátských rádií jsem si zřídil právě já. Nechci teď zcela ospravedlňovat existenci takových rádií, vždyť to ani není možné. Ale některé věci stojí zato ujasnit.


V úvodu článku autor píše, že v rozhlasovém pásmu neoprávněně vysílají především radioamatéři, které už nebaví tlachat v pásmu občanských radiostanic ani rušit provoz na dvoumetrech. Zde musím vyjádřit svůj nesouhlas. Občanské radiostanice (označované jako CB) vlastní většina radioamatérů. Ti odrostlejší od nich přecházejí na tzv. dvoumetry, protože zdejší provoz má některé výrazné přednosti. Není to tedy tím, že by je provoz v pásmu občanských radiostanic nebavil, ale on prostě nevyhovuje. A co se týče rušení – pokud je mi známo, tak úmyslně ruší na pásmech (např. pouštěním hudby přes radiostanici a znemožňováním komunikace mezi ostatními) jenom ubožáci, kteří si tak z nudy krátí volnou chvíli a ani nevědí, co vlastně způsobují. I přesto, že provozuji ilegální rádio, necítím se být v této skupině.


Nezanedbatelná je skutečnost, že pirátské vysílání je naprosto nezisková záležitost. Tedy žádné reklamy a podobně. Vše záleží pouze na nadšení pro takovou činnost. Důvodů, proč začít ilegálně vysílat, může být několik. U mě je to hlavně ze zájmu o radiotechniku. Ke stavbě vysílačů jsem se dostal postupně nejdříve přes jednoduché obvody, pak radiopřijímače atd. Zvukový obsah vysílání je pro mě druhotný a volím jej podle zájmu posluchačů. Nepotřebuji nějaké obrovské pokrytí, proto mám malý vysílací výkon a pravděpodobnost, že by moje činnost způsobovala rušení jiných služeb, je minimální. I tak tuto možnost nijak nepodceňuji.


Je pravda, že u vysílání nezůstanu věčně. Nejspíše opravdu nebude čas a budu se zas věnovat něčemu úplně jinému. Tedy pokud mě dříve neudělí ČTÚ pokutu. Kdo si myslí, že z toho nemám strach, ten se mýlí…


Krátce bych se ještě rád zmínil o uvedené možnosti známé v USA, totiž o zavedení univerzitních rádií vysílajících do éteru. To je ale věc, kterou já těžko mohu nějak ovlivnit, protože záleží spíše na příslušných institucích. Myslím, že tato rádia jsou dost populární a určitě bychom něco podobného rádi uvítali i v čechách.


Co říci závěrem? Uvedený článek nebyl nepravdivý, byl spíše neúplný. Doufám, že se mi tyto mezery podařilo aspoň částečně vyplnit.


Honza – myster@post.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .