Osobnosti: Philippe Bouvard vysílá i v 77 letech

Před pár lety jsme Vám představili Alistara Cooka. Ten vysílal na BBC 58 let v kuse jeden pořad a to Letter from America. Tento Rozhlasák (velké R je tu schválně) vysílal až do svých 95ti let. S prací pro BBC přestal teprve až měsíc před svojí srmtí v březnu 2004. O tom, že pokročilý věk nemusí být pro práci v rádiu překážkou, nás přesvědčuje řada osobností. Dnes si představíme jednoho sedmasedmdesátiletého moderátora z Francie. Ten se upsal RTL nejméně do svých osmdesáti let.

I ve svých sedmasedmdesáti letech usedá Philippe Bouvard každý den za mikrofon francouzského rádia RTL. Každý všední den mezi půl pátou a šestou večerní (v Belgii dokonce mezi čtvrtou a šestou) vysílá pořad Les Grosses Têtes (Zabedněnci). Tuto show moderuje už od 1. dubna 1977. Zabedněnci jsou jednak diskusním pořadem s hostem ve studiu, talk-show s posluchači, soutěží, zábavnou show a bulvárním magazínem dohromady.

Většinou se začíná nějakými senzačními zprávami, pak se pokračuje děním v kultuře, následuje půlhodinka věnovaná posluchačským telefonátům. Nakonec přichází host, který je vyzpovídán a také vystaven vtípkům. Tato část trochu připomíná už zaniklý pořad Velké hlavy vysílaný na Frekvenci 1. Známá osobnost tady musí odpovídat na nejrůznější záludné dotazy posluchačů. Herci, komici, baviči a další hosté musí něco odpovědět. Protože ale často dostanou za úkol odpovědět na složitý dotaz, musí improvizovat a prostě si něco pokud možno vtipného vymyslet. Posluchač, který dotaz pošle, dostane malou finanční odměnu.

Stejně jako mají česká rádia své notorické volače do soutěží a písniček na přání, měla svoji věrnou posluchačku i show Les Grosses Têtes. Posluchači dotazy většinou pokládají anonymně. Výjimkou byla Mme Leprieur  (Lauere Leprieur), která je považována za osobnost francouzské rozhlasové scény. A to přesto, že nikdy v žádném pořadu nevystupila. Madamae Leprieur d´Agon-Countainville (Agon-Countainville  je třítisícové městečko v Normandii, ve kterém žila) nebo též Madam 80 tisíc Otázek, se ptala každý den. V letech 1977 až 1998 zaslala přes osmdesát tisíc dotazů a za ně dostala vyplaceno okolo sto padesáti tisíc francouzských franků. Všechny její dotazy zabraly za ta léta padesát sešitů, které uchoval na památku její syn. Madam Leprieur posílala každý den dopis s pěti stránkami dotazů. Pět jich bylo z toho důvodu, aby maximálně využila hmotnost dopisu v dané cenové kategorii za známku. V roce 1999 tato věrná posluchačka ve svých osmdesáti letech zemřela.

Philippe Bouvard vysílal v letech 1992 až 1997 svoji show i v televizi a to na TF1. 27. března 1996 dostal ještě společně se svým kolegou Vincentem Perrotem a presidentem TF1 Patrickem Le Layem pokutu za rasistický vtip, ve kterém přirovnal muslimské ženy k lupičům.

V roce 2000 si manažeři rádia RTL usmysleli, že stárnoucího moderátora (tehdy sedmdesátiletého) nahradí někým mladším. Na jeho místo proto přišel o 29 let mladší producent a také úspěšný bavič a moderátor Christophe Dechayanne. Show ale přišla o řadu posluchačů. Když vedení RTL zjistilo, že posluchač k rádiu táhne právě osobnost moderátora Bouvarda, povolali ho zpátky. Tento fakt teď zmiňuje i lucemburský odborník na média Bernt von zur Mühlen. Na německém serveru Radioszene.de chtěl tímto příkladem německým rádiím, které svazují moderátory formátem a dusí jejich osobitost, ukázat, že rádio může být i o osobnostech. Významným osobnostem v éteru se budeme na Radiotv.cz věnovat v dalším článku příští týden.

Ačkoliv letos oslaví Philippe Bouvard své sedmdesáté sedmé narozeniny, je o něj stále zájem a RTL s ním proto prodloužilo smlouvu až do roku 2010. Svoji show vysílá ze studia, které se spíš než rádiu podobá televizi. Je umístěno ve čtvrti s nejluxusnějšími pařížskými butiky. Studio má hlediště pro diváky, kteří jsou přítomni při vysílání. Místa jsou stále plná a je o ně zájem. Rozhlasovou show Les Grosses Têtes si ve Francii denně naladí přes šest milionů posluchačů. Bouvardův hlas se nese i na dlouhé vlně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .