Olomoucký éter houstne

radiotv22Ačkoliv je Olomouc až pátým největším městem v republice, její obyvatelstvo má díky dobré geografické poloze v postatě nejbohatší nabídku rozhlasových stanic. V současnosti lze na Hané slušně naladit 17 rádií.Ačkoliv je Olomouc až pátým největším městem v republice, její obyvatelstvo má díky dobré geografické poloze v postatě nejbohatší nabídku rozhlasových stanic. V současnosti lze na Hané slušně naladit 17 rádií.
Když vynecháme celoplošné stanice Český Rozhlas 1,2,3, Rádio Impuls a Frekvenci 1, zbyde nám dvanáctka. Přímo z Olomouce vysílá ČRo Olomouc (92.8 MHz), což je jedno z těch slabších studií Českého Rozhlasu a nevýrazné Rádio Haná (92.3). Další dvě rádia se tváří taky hodně olomoucky, i když mají svá studia daleko za hranicemi města. Z Uničova vysílá lehce diskotékové Rádio Rubi (97.1), které se vyznačuje tím, že na něm lze v neděli slyšet i dechovku a z Opavy zase Evropa 2 – Attack (99.3), nejúspěšnější lokál Evropy 2.
Kromě toho lze v Olomouci poslouchat zlínské AZ Rádio (89.6) a Rádio Zlín (91.7), ostravský Orion (103.9), valašskomeziříčské Apollo (89.3), opavský Hellax (93.7), trutnovskou Černou Horu (87.8) a brněnský Proglas(93.3).
Do patnáctky nám zbývá poslední rádio a tím se konečně dostávám k podstatě nadpisu tohoto článku. Na Apríla se v Olomouci na frekvenci 94.4 MHz poprvé ozvalo nové Rádio Hity. Jedná se o bývalé Rádio Pro 94.4, které se přestěhovalo z Králíků (snad to skloňuju dobře). Tato stanice se od ostatních dost odlišovala, protože nevysílala žádné reklamy ani zpravodajství a měla docela zajímavou skladbu hudby. Bohužel se dlouhodobě potácela na nejnižších příčkách průzkumů poslechovosti a ani její vysílač nepatřil k nejstabilnějším.
Velice podobně se zatím tváří i Rádio Hity v Olomouci. Žádná reklama, žádné zpravodajství, minimum mluveného slova a téměř žádné identifikační jingly. Z toho, co jsem zaslechl, probíhá v dubnu pouze zkušební provoz a naplno se tato stanice rozjede až 1. května.
Výběr muziky budou mít na starosti asi lidé z opavského Hellaxu, protože obě dvě rádia mají stejného majitele. S největší pravděpodobností tedy bude Rádio Hity jakýmsi pokusným králíkem Hellaxu, který si na něm bude testovat nové finty pro litý boj o Ostravu, který svádí už dlouhou dobu s Rádiem Orion.
Aby toho nebylo málo, dvě další výše zmiňovaná rádia chystají vysílače speciálně pro Olomouc. Ostravský Orion vlastní hodně dobrou frekvenci 88.1 (kdysi Rádio Pohoda) z Pradědu o výkonu 10 kW, která je slyšet skoro na polovině republiky a podle informací přímo z vedení Orionu by se měla rozjet někdy začátkem července.
Valašskomeziříčské Apollo má zase přiklepnutý dvousetwattový vykrývač na frekvenci 95.6, ale na jeho spuštění si ještě nějaký čas počkáme.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .