Odbavovací systémy v rádiích I. – LSW

radiotv22Jako první na našich sedm otázek odpověděla frýdecko-místecká firma LSW, která má v současnosti majoritu na trhu monitorovacího software v Česku. Její Radio Recorder používá několik desítek rádií u nás a na Slovensku a teď by chtěla prorazit i na poli odbavovacích programů. Odpovídal ředitel firmy LSW Hubert Ličman.

Můžete stručně představit vaši firmu?

Naše firma LSW – software developers vznikla v roce 1996. Prvotním zaměřením však nebyla rádia. V roce 1998 jsme se specializovali na oblast digitálních multimédií a jako první jsme začali nabízet produkt Radio Recorder, který přispěl ke změně filozofie kontrolního monitoringu nejen v ČR, ale i v Evropě. Náš lví podíl byl a stále je v tom, že jsme dokázali přimět Programový odbor Rady pro RaTV k tomu, aby namísto zdlouhavého poslouchání videokazet přistoupil ke snadné a progresivní metodě digitálního kontrolního záznamu. Monitoring tak pro rádia již není jen nutné zlo spojené s manuální výměnou VHS kazet, ale i kontrolní nástroj pro analýzu vysílání hudebními redaktory, nástroj pro zpětnou kontrolu správnosti mluvených vstupů a v neposlední řadě i hlídačem celé vysílací trasy a chodu vysílačů.

Firmu LSW vede po celou dobu činnosti Hubert Ličman, který je také hlavním softwarovým architektem dodávaných systémů a řešení. Pod jeho vedením se nyní firma LSW – software developers transformuje ve společnost s ručením omezeným a současně mění sídlo do reprezentativnějších prostor ve Frýdku – Místku, kde působí po celou dobu své existence. Zde nás navštěvují nejen naši klienti, ale i mnozí sluchově postižení občané, pro něž jsme v rámci naší charitativní činnosti bezplatně vyvinuli program DeafCom, což je digitální psací telefon.

Představte nám váš odbavovací systém. Jaké jsou jeho hlavní přednosti a kolik stojí?

Na základě mnoha požadavků našich klientů jsme přistoupili k vývoji komplexního profesionálního odbavovacího systému, který si jako svůj cíl stanovil plně pokrýt provoz rádia. Tak vznikl produkt Radio player, což byl zpočátku jen jednoduchý přehrávač. Nyní ale tento produkt zahrnuje komplexně praxi běžného rádia, což není jen prosté odbavovací pracoviště, ale i velmi kvalitní a výkonný plánovací systém, systém evidence tracků a Traffic systém. Dále je součástí produktu Obchodní část.

Tato aplikace má na starost primární odbavení vysílání rádia a to v plném rozsahu. Zahrnuje v prvním kroku systém pro vkládání hudby do počítačů. Dále pak kompletní plánovací systém, který umožňuje pojmout standardizaci formátu rádia a do nejmenších detailů naplánovat průběh vysílání. Závěrečnou částí vysílacího řetězce je odbavovací pracoviště moderátora. To může pracovat v manuálním, poloautomatickém, nebo zcela automatickém provozu.

Jako část odbavovacího systému můžeme volitelně dodat také obchodní část, která zahrnuje kompletní evidenci klientů rádia a jejich vyrobených reklam, rozdělení klientů jednotlivým obchodním zástupcům, dlouhodobé plánování času obchodních zástupců apod. V podstatě lze říct, že obchodní část je manažerský systém modifikovaný speciálně pro potřeby rádií.

Obchodní část rovněž umožňuje použít integrovaný Traffic Systém, který plánuje reklamy pro jednotlivé zákazníky a současně je automaticky zahrnuje do připravených pozic pro reklamní bloky. Samozřejmostí přitom je, že systém je v každé své části připraven pro import a export dat do a z jiných aplikací. Není tedy vůbec žádný problém implementovat do systému například scheduling plán z RCS Selectoru a záznamy o reklamách z Rekagu. Vzhledem k možnosti snadné definice vstupních nebo výstupních formátů je zaručena kompatibilita jak s produktovou řadou naší společnosti, tak s produkty třetích stran. Tím jsou ochráněny Vaše dosavadní i budoucí hudební databáze.

Vzhledem k čistě softwarovému základu aplikace je kladen velmi vysoký důraz na spolehlivost celého systému. Proto jsme zvolili cestu nezávislého hracího jádra a předpřípravu tracků. Ta zaručuje, že v případě přerušení sítě, odstávky serveru či podobných pro běžné systémy destruktivních akcí je Radio Player schopen ještě více než 45 minut hrát. Dokonce lze uzavřít uživatelské rozhraní aplikace a přesto nedojde k přerušení hraní.

Produktová řada Radio Player plně nahradí systémy RCS Selector, nebo Music Master, za jejichž pronájem platí rádia okolo 800,- DEM každý měsíc, a také mnohé obvyklé HW systémy, který již v mnohých rádiích jsou za zenitem nejen své výkonnosti, ale i životnosti. A to na standardním PC, bez SCSI diskových polí, MPX karet a dalších pro konkurenci nezbytných zařízení.

Při všech uvedených výhodách a zjevně bohaté funkční nabídce Radio playeru platí, že finanční rozdíl mezi naším a zahraničními systémy je nesrovnatelný. A to při minimálně stejné kvalitě a spolehlivosti! Základní konfiguraci Radio Playeru je možno pořídit již od 95 tisíc Kč. Přitom je nutno zdůraznit, že se jedná o cenu jednorázovou, nikoliv o značně neoblíbený a dnes již neperspektivní způsob finančního pronájmu. Proto ačkoli je vstupní investice vyšší, celkové finanční úspory dosahují v celkovém součtu nezanedbatelných hodnot.

Na jaké platformě funguje, potřebuje k činnosti nějaký speciální hardware?

Systém Radio Player využívá služeb platformy Windows 2000 na dostatečně dimenzovaném stroji s dostatkem paměti a ke své práci nevyžaduje žádný speciální hardware. Možností je využití speciálních zvukových karet s více výstupy (analog nebo digital) namísto standardních SB Live!, Yamaha atd.

Jaké další produkty standardně rádiím nabízíte?

Dalšími produkty v portfóliu nabídek pro rádia jsou:

  1. Radio Recorder Single
  2. Radio Recorder SIX , obojí pro záznam vysílání
  3. Broadcasting monitor – sofistikovaný přehrávací software pro Radio Recorder s možností airchecků
  4. Network Monitor
  5. Watch Dog – pro monitorování běhu záznamového procesu v Radio Recorderu
  6. Full Auto tunning – pro automatické přelaďování nahrávaných radiostanic podle předem definovaných kritérií
  7. Radio On Demand pro přípravu pořadů k reprízám nebo k vysílání na Internetu
  8. Radio Fast Player – odbavení jinglů, reklam, zpráv …
  9. Watcher – pro monitoring provozu více vysílačů jednoho rádia
  10. Obchodní informační systém – řízení a management chodu obchodního oddělení.

Klient, který si zakoupí náš odbavovací systém Radio Player, zdarma obdrží jako bonus jeden z našich jednoúčelových produktů, jehož volbu obvykle ponecháváme na klientovi. Důvodem jsou odlišné požadavky různých klientů.

Které produkty byste ve své nabídce vyzdvihli? V čem jste podle vašeho názoru před konkurencí?

Rádi bychom vyzdvihli náš velmi úspěšný produkt Radio Recorder, se kterým jsme vstoupili na trh multimédií v ČR a ve světě. Tento software je schopen ve verzi SIX zaznamenat až 6 různých rádií současně a spolu s Network Monitorem tvoří velmi spolehlivé a sofistikované řešení monitoringu vlastního rádia i konkurenčních stanic. Další velmi kvalitní a úspěšný produkt, jež se nyní dostává na výsluní, je Radio Fast Player. Slouží k odbavení krátkých jinglů, reklam, zpráv atd. s mnoha užitečnými drobnostmi oceňovanými zejména moderátory – hlavními uživateli.

Náš náskok před konkurencí je dán, v současné době, individuálním přístupem ke klientům a jejich potřebám. Navíc nabízíme kompletní řešení pro celé rádio od odbavovacího SW přes plánování hudby a reklam, odpojování vysílání pro lokální frekvence až po obchodní informační systém schopný plně kontrolovat chod obchodního oddělení. Spolu s tím převedeme zákazníkova data ze stávajícího informačního či plánovacího systému, čímž šetříme až 99% často velmi zdlouhavé a únavné práce. Pokud klient nemá požadované tracky v digitální podobě, jsme schopni najít většinu z nich v našem hudebním archivu a připravit tak klientovi systém na klíč dle myšlenky „Run&Play“. To vše v jednom balíčku, jehož zakoupením jste zbaveni placení jakýchkoli pronájmů a za velmi výhodnou cenu!

Dokážete sebekriticky přiznat, v čem proti konkurenci zaostáváte?

V minulé době měla naše firma neprofesionální přístup ke klientům a jejich požadavkům. Ten se však od počátku léta roku 2001 profesionalizoval a stále pracujeme na jeho zlepšení. Dalším bodem, kde zaostáváme za konkurencí, je zpracování WWW stránek, které nejsou natolik přehledné a aktuální, jak by měly být. Na nápravě tohoto nedostatku intenzivně pracujeme, aby naši klienti mohli získat z www.lsw.cz maximum informací v krátkém čase.

Kolik rádií vaše produkty využívá?

Naše produkty používá ke dni 21.08.01 398 firem po celém světě. Vyberme pouze nejdůležitější produkty:
Radio Recorder – 56 rádií v Evropě,
Radio Fast Player – 7 rádií v ČR a SR,
Radio Player kompletní řešení – 2 rádia v ČR a SR.
Produkty netýkající se multimédií používá 324 firem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .