NRJ se chce v Německu dál rozrůstat

radiotv22Síť rádií NRJ se chce v Německu dále rozšiřovat. Jak uvádí server Handelsblatt.de, francouzský holding NRJ se chce v Německu rozšiřovat akvizicemi a kooperacemi a bojovat tak s nízkým podílem na trhu. NRJ je činná v řadě evropských zemí. Kromě domovské Francie a Německa můžeme její aktivity vystopovat v severní Evropě. NRJ vysílá v Dánsku, Norsku, Švédsku (Stockholm, Göteborg a Malmö) i Finsku. Ve francouzštině vysílají kromě francouzských stanic i NRJ ve Švýcarsku a Belgii.

V Německu provozuje NRJ síť NRJ Energy a jedno rádio NRJ Energy najdeme i v Rakousku, konkrétně ve Vídni na frekvenci 104, 2 MHz. Všude můžeme slyšet stejný slogan, a to Hit Music only. V Německu se vysílá 5 stanic NRJ , ale studia různých odpojováků najdeme všude možně. Například v Mnichově, Lipsku, Zwickau atp. V SRN dokonce šíří svůj signál i francouzská NRJ.

Minulý týden odstartovalo nové ranní vysílání. Na všech německých rádiích NRJ se od 5 do 10 hodin vysílá ranní proud Morning Live. Na všech stanicích je dělán podle úplně stejného klíče. Na všech pěti NRJéčkách běží stejné soutěže a ankety. Hudba je region od regionu trochu jiná a úplně jiný je moderátor a samozřejmě i regionální reklama.

Vícešéf skupiny NRJ Mathieu Sibille nastoupil do Německa teprve před několika měsíci, aby zdejším rádiím pomohl. Německo má ale oproti jiným zemím, kde NRJ působí, tu nevýhodu, že zde má svoji pevnou pozici veřejnoprávní rozhlas. Zatímco v jiných státech musí skupina řešit problémy s vysokými náklady, v Německu je to odbyt produktů. Kvůli rozdělení Německa na 16 spolkových zemí a zákonným omezením podílové účasti v jednotlivých stanicích je trh v SRN, jak míní Sibille, velmi roztříštěn. Pro velké národní klienty je pak málo atraktivní.

Znalci z branže, které Handelsblatt oslovil ale pochybují o úspěchu formátu. Beate Appel, prokuristka společnosti Eurocast (společnost, která má podíly v různých rádiích a mediazastupitelstvích a ovládá také Radio Impuls) si myslí: „Nedokážu si představit, že by tímto NRJ získalo nové posluchače. A co se prodeje reklamy týče není tato myšlenka nová. Ostatně i jiná zastupitelství reklamních rádií zkoušela už dávno prodávat reklamní časy v různých kombinacích. Tak to dělala například Radio Marketing Service v Hamburgu.“ Další znalec se vyjádřil takto: „Rádio v Německu žije z emocionálního souladu se svými posluchači. Úspěch národního konceptu je velmi nejistý. Přesto ale může NRJ v tomto roce dosáhnout svého cíle dostat se v Německu do zisku. Podle Nielsen Media Research vzrostl německý trh s rozhlasovou reklamou v prvních jedenácti měsících roku 2004 oproti předloňsku zhruba o 10,8 procenta.“

Pobočky ve Stuttgartu a Norimberku jsou stejně jako národní zastupitelství AVN podle Sibilleho ve ztrátě. Ostatně Německý rozhlasový trh se v roce 2004 i v předchozích letech potýkal se ztrátami. Radio Energy 97, 1 Hamburg ztratilo v uplynulém roce 18, 9 procent posluchačů a v Mnichově jich ubylo 14 procent. NRJ tak chce v Německu vydělávat i jiným způsobem než jen rozhlasovým vysíláním. V budoucnu by se na webových stránkách rádií celé sítě měla objevit možnost stahovat za poplatek hudbu.

Ostatně hudba a NRJ patří k sobě. Nejen díky sloganu Hit Music only. Ale právě dnes 21. ledna se koná NRJ Radio Awards 2005. Po šesti letech, kdy se ceny udělovaly ve Stockholmu, se nyní předávání cen přesunulo do Helsinek. Předávání cen přenáší dokonce i televize. Ve Finsku TV Nelonen a ve Švédsku a Norsku ZTV. Pro severské země je předávání cen NRJ událostí, kterou si v helsinské Hartwall Areeně bude moct vychutnat 12 tisíc diváků. Hlasovat o vítězi můžou posluchači ve všech severských státech. Takže nejen Norové, Švédové a Finové ale i Dánové. Že předávání cen NRJ není jen tak ledajaká záležitost dokazuje i účast takových hvězd jako jsou Robbie Williams, Mariah Carey, Kylie Minogue, Anastacia, Samantha Fox a další.

O možnost hlasovat ve své ceně nejsou ošizeni například ani posluchači vídeňského rádia Energy, které taktéž patří do skupiny NRJ. Ti společně s dalšími posluchači z ostatních zemí hlasují taktéž. Jejich hlasy rozhodnou o tom, kdo vyhraje NRJ Music Awards 2005, které se budou udělovat v sobotu 22. ledna v Cannes.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .