Nový hráč na rozhlasovém poli – Radio iDnes

radiotv22Před několika týdny zahájilo vysílání nové internetové rádio. Při vší úctě k řadě zavedených internetových stanic s Internetradiem v čele jde o první plnohodnotné rádio vysílající na českém Internetu. Ačkoliv se o tomto projektu mluvilo už několik měsíců, MAFRA a.s. jej spustila až po neúspěšných licenčních řízeních na zpravodajské rádio v Praze. Připomeňmě, že pražské licence Rada pro RTV v červnu udělila rádiím Expres a Zeppelín.

Radio iDnes

Rádio iDnes najdete na adrese radio.idnes.cz. Poměrně překvapivý je fakt, že si tak zkušená internetová společnost jako iDnes přímo nezaregistrovala i doménu radioidnes.cz. Rádio iDnes využívá k vysílání u nás v současnosti nejrozšířejnější formát Windows media, takže pro „naladění“ potřebujete Windows media player verze 6.4 a vyšší. K dispozici jsou dva stereo streamy o síle 20 a 40 kbps. První je určen hlavně modemistům, majitelé rychlejších pevných linek mohou využívat silnější stream – v tom případě se kvalita poslechu blíží vzduchem šířeným stanicím.

Radio iDnes vysílá nonstop, ale pouze od sedmi ráno do osmi večer uslyšíte mluvené slovo. V noci se vysílají pouze „Největší hity konce 20. století“, ale to je vcelku běžná praxe i na standardních rádiích. Během dne se Radio iDnes drží formátu zpravodajsko-hudební stanice s poměrem slova a hudby přibližně 50 na 50. Každou celou hodinu se vysílájí hlavní zprávy, v programu najdete rubriky jako Očekávané události, O čem píše MF Dnes, Cestujeme po světě, Last moment, Aktuality z regionu nebo Kulturní pozvánky. Nechybějí ani písničky na přání. Hudební formát se dá přirovnat k tradičním AC rádiím jako City, FM Plus nebo Orion.

Na další informace ohledně Radia iDnes jsme se zeptali Romana Latuskeho, zástupce ředitele útvaru Multimedia akciové společnosti MAFRA.

V červnu RRTV zamítla vaši žádost o licenci v Praze. Budete žádat o licence i v budoucnosti?

Aktivity multimediálná divize společnosti MAFRA, a.s. se v současné době skládají ze třech hlavních segmentů

  • internetový portál www.idnes.cz, s veškerými službami klasického internetového portálu se silným zaměřením na obsah
  • televizní agentura TVD
  • multimediální archiv

Úspěch našeho podnikání je ve využití synergií různých médií: tisk, online a televize. Využíváme informace největšího zpravodajského teamu v České republice a zpracováváme je v jednom news-roomu do různých médií.

Obdobně to je u obchodní stránky, vidíme nutnost nabízet našim inzertním klientům kombinace různých médií.
Naše strategie je pokračovat tímto směrem a vybudovat multimediální vydavatelství. Je logické doplnit naše portfolio o rozhlasovou stanici.

Jak byste charakterizovali svůj vztah k „standardním“ rádiím. Cítíte je jako konkurenci nebo se soustřeďujete pouze na svět Internetu?

Kvalita obsahu našeho internetového rádia je nepochybně porovnatelná s klasickými stanicemi, pokud bychom našli možnost šířit radio.idnes.cz i jiným kanálem, tak toho rádi využijeme.

Dosud jsem ve vašem vysíláni neslyšel reklamní spoty. Znamená to, že rádio je zatím financováno ostatními aktivitami Mafry? Co do budoucna? Budete prodávat reklamu? A myslíte, že může takové rádio uživit jen reklama?

Jako u klasického rádia je nutné nasbírat nejprve data o počtu posluchačů atd. a v této fázi se právě nacházíme.
V internetové reklamě se trend ubírá čím dál víc k netradičním reklamním formám, myslíme že tady budeme moct nabídnout zajímavou kombinaci webové reklamy na našem portálu a zvukové reklamy na radio.idnes.cz. Ohlasy reklamních agentur jsou doposud vesměs pozitivní.

Za nejvýznamnější zdroj příjmu považujeme prodej audionahrávek, prodej zpravodajských příspěvků a výrobu zpravodajských relací na klíč pro klasická rádia.

Jak můžete slyšet na radio.idnes.cz, jsme schopni zpracovat nejen klasické hlavní zpravodajské relace, ale i odborné informační relace třeba na témata cestování, bydlení, mobilní komunikace, ekonomika a finance, zábava atd.

Jak velký tým připravuje vysílání vašeho rádia, kdo řídí jeho vysílání?

Provoz našeho internetového rádia zajišťuje team 6 lidí, to jsou 2 technici, 3 moderátoři a jeden editor. Jak už jsem zmiňoval, využíváme ale pro zpravodajství zdrojů velké reporterské sitě, a to nejen pražské, ale i regionální.

Jaký odbavovací systém vysílání používáte?

Používáme systém CARTMASTER společnosti 8bc Zlín. Provoz našeho rádia je plně digitalizován.

Jakou kapacitu má připojení vysílacího serveru? Kolik lidí najednou zvládne?

Struktura našich serverů je navržena tak, že se podle zátěže budou doplňovat další servery tak, aby byl vždy zajištěn bezproblémový provoz. Takže počet posluchačů není omezen.

Můžete prozradit výsledky poslechovosti po prvních týdnech? Kolik lidí denně rádio iDnes naladí?

Podle prvních zjištěných čísel to je okolo 1.000 lidí denně. Obdrželi jsme velmi pozitivní ohlasy posluchačů, nejvíce nás poslouchají lidé v práci a Češi žijící v zahraničí. To nás ladí optimisticky, jelikož se nacházíme v zaváděcí fázi a radio.idnes.cz ještě vůbec nepodporujeme marketingově.

Neuvažujete o vstupu rádia iDnes do kabelových sítí?

Uvažujeme, zabýváme se touto myšlenkou a zjišťujeme technické a finanční podmínky.

Jak vidíte situaci v rozhlasovém vysílání do budoucna? Mají internetová rádia šanci vytlačit standardní rádia? Nebo dojde k jakémusi splynuti obou typů vysílání?

Věříme, že v budoucnu splyne internet, televize a rádio v jedno médium, proto v současné době rozvíjíme naše aktivity ve všech těchto médiích.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .