Novinky na ČRo Regina

radiotv22ČRo Regina rozšířila od 3. září 2001 vysílání z původních deseti na plných 17 hodin denně. Je to půl roku po tom, co Regina rozdělila program na dva samostatné okruhy. ČRo Regina 1 vysílá pro Prahu a Regina 2 pro Střední Čechy. Oba programy vysílají zcela odlišný program ve všedních dnech od 5 do 22 h, v sobotu 6 až 10 a 16 až 18 hodin a v neděli mezi 8 – 12 a 16 – 18 hodin. Mimo tuto dobu vysílají obě Reginy stejný program s tím, že i v noci má každá Regina jiné zprávy v celou, každé jsou zaměřené na své teritorium. Ve dne nehrají hudbu podle stejných playlistů, hudba se přizpůsobila výzkumu, podle kterého středočeští posluchači preferují více country, folku a oldies. Středočeská redakce má šest redaktorů v Praze, deset regionálních zpravodajů a osm moderátorů. Poměr slova a hudby je 35 : 65 procent.

Od 3. září se ve vysílání obou Regin objevily nové jingle z dílny firmy Studio Orm, která vyhrála výběrové řízení na nové
jingle pro ČRo. Tyto nové jingle se objevují i na ostatních
regionálních studiích ČRo. Jingle dávají jednotlivým studiím ČRo jednotnější tvář, ale mírně se stále liší, v každém jinglu zůstal zachován původní hudební motiv pro příslušné studio ČRo.

Další novinkou je, že ČRo Regina Střední Čechy vysílá od 1. září nově přes satelit v digitálním paketu Czech Link na družici Eurobird 1 vedle programů ČRo 1, 2 a 3 a Rádia Proglas. Vysílání je volné, nekódované a je možné jej přijímat po celé Evropě s libovolným digitálním satelitním přijímačem. Hlavním důvodem zahájení vysílání přes satelit byla potřeba dopravit modulaci na nový vysílač u Kutné
Hory na 100.5 MHz. Tento vysílač byl spuštěn 1. září a je tedy další novinkou.

Připomeňme, že ČRo Regina 1 s programem pro Prahu vysílá z vys. Praha/Žižkov na 92.6 MHz. Středočeská Regina má dnes již tři vysílače: Cukrák 100.7 MHz/22 kW, Příbram/Drahlín 100.0 MHz a Kutná Hora/Vysoká 100.5 MHz, oba s 1 kW. Vysílač Cukrák totiž nepokrývá kvalitně celé Střední Čechy, zlepšení by mělo nastat během příštího roku. Výkon by se měl zvýšit a mělo by se vysílat z hlavního stožáru z výšky asi 120 m nad zemí. Pro lepší pokrytí kraje se navíc koordinují další městské vykrývače v Benešově, Kladně, Mladé Boleslavi a Rakovníku. Zda budou všechny tyto vysílače potřeba se ukáže, záleží, na kolik se zlepší signál z Cukráku.

Díky novým dokrývačům Příbram a Kutná Hora je možné zachytit Reginu 2 i mimo hranici kraje na jih resp. východ (a také díky vysílání přes satelit) si mohou Reginu naladit další posluchači. Regina jako veřejnoprávní rozhlas vysílá pořady, které bychom na komerčních rádiích těžko hledali. Své věrné posluchače si získaly např. tyto pořady: „Diskotéka pro starší a pokročilé“ Pavla Bárty (sobota 21 až 23 hod.), kde uslyšíme ty méně hrané hity 70. a 80. let. Dalším pořadem jsou „Hudební návraty“, který mapuje českou hudbu 60. až 90. let. V noci se vysílá např. pořad „Divadlo noc“, přinášející málo známé starší scénky, které nikdo jiný nevysílá.

Dále na Regině zakotvila Beatlemánie Jirky Svátka pro příznivce skupiny Beatles (neděle 22 – 23 hod.). Tento pořad vznikl kdysi na Rádiu Golem a později se vysílal na Kissu 98 fm a zajímavostí je, že tento pořad (společně s dalšími) přebírá od ČRo Regina ještě ČRo Olomouc s dobrým ohlasem, ale vysílá ho v jiný čas.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .