Nová pražská rádia si dávají na čas

radiotv22Od rozhodnutí RRTV o majitelích tří nových pražských licencí uplynulo více než čtvrt roku a přesto jsme se dosud žádného nováčka v pražském éteru nedočkali a nic nenasvědčuje tomu, že by se tak mělo stát v nejbližších dnech. Jak daleko jsou přípravy tří nových rádií?

Radio Tón

Praha – Petřín 95.8 MHz/500W

Podle dostupných informací se zdá, že nejdříve bude paradoxně spuštěno rádio, jehož startovní pozice byla nejtěžší. Společnost Czech Radio Praha, která je napojena na novou rychle se rozvíjející rozhlasovou síť GES/Čas, musela totiž postavit rádio s vlastním programem (narozdíl od Twistu) a navíc se nemohla opřít o fungující rádio (narozdíl od Impulsu 2).

Realizační tým šéfa Radia Čas Radima Pařízka ovšem v poslední době staví rádia jako na běžícím pásu. Počátkem července spustil brněnskou stanice, o dva měsíce později rockové rádio v Ostravě a pokud dodrží svůj dvouměsíční interval, může se objevit Radio Tón v pražském éteru v první polovině listopadu.

Radio Twist

Praha – Bohnice 96.1 MHz/500W

Společnost Radio Twist Praha, která získala licenci k šíření slovenského Radia Twist, dlouho nevěděla, na čem vlastně je. Po rozhodnutí Rady totiž vyšlo najevo, že jí byl přidělen jiný kmitočet, než o který žádala. „Můžu říci, že jsme ve fázi přípravy technického řešení. Protože tato frekvence nebyla koordinována námi a žádali jsme o jiný kmitočet, museli jsme začít trochu na zelené louce a začít s jiným projektem. Jeho parametry nejsou ideální nejen v kvalitě signálu, ale ani vzhledem k ostatním vysílačům. Hledali jsme způsob, jakým zlepšit při malé změně technických parametrů rušící poměry v síti VKV vysílačů. Do toho přišly povodně. Takže vysílat nebudeme tak brzo, jak jsme si přáli. Ale konkrétní datum vám neprozradím,“ řekl RadioTV ředitel české pobočky Radia Twist Daniel Harvan.

Radio Impuls 2

Praha – Bohnice 105.9 MHz/500W

Třetí z nových stanic – dopravní rádio Impuls 2 – má tu výhodu, že má za zády celoplošné Radio Impuls, Dvojka totiž bude sídlit ve stejné budově jako její mateřská stanice. V současné době probíhají přípravy vysílacích prostor, techniky a dolaďování programového schématu, ale na start prvního čistě dopravního rádia v Praze si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

„V plné míře využijeme lhůty, kterou nám pro zahájení vysílání dává mediální zákon,“ prohlásil generální ředitel Radia Impuls Jiří Hrabák. Podle zákona je provozovatel povinen zahájit vysílání do 180 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence, v případě Radia Impuls 2 se tak stalo 4.7. 2002, lhůta tedy vyprší v prvním lednovém týdnu.

Podle mluvčího RRTV Pavla Baráka běží lhůta Radiu Twist od 7.7. a Radiu Tón od 17.7. 2002.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .