Nevšední svět krátkých vln – Hlas Ruska

radiotv22Z Ruska vysílá v současné době Hlas Ruska, dříve Rádio Moskva. Pod tímto jménem začalo vysílání 29. října 1929. První zprávou, kterou tehdy sovětské vysílání do zahraničí přineslo do světa, byla reportáž o oslavách VŘSR na Rudém náměstí. Řadový rozhlasový posluchač ladí a po většinu dnes poslouchá stanice, které naladí v pásmu VKV. Dlouhé vlny a střední vlny jsou už méně časté. Velmi specifickým pásmem jsou v tomto ohledu krátké vlny, na těch můžeme naladit řadu stanic ze vzdálených zemí. Pravda, nejedná se o klasické stanice dostupné v dané zemi, ale jejich poslech řadu lidí stále přitahuje. Právě v tomto pásmu totiž vysílají stanice určené jednak krajanům a pak také cizincům.

Z České republiky takto vysílá ČRo 7 Radio Praha. Jedná se o stanici, která vysílá nejen v češtině, ale také němčině, angličtině, francouzštině, španělštině a ruštině. Ačkoliv provoz této stanice zajišťuje Český rozhlas, nejde o veřejnoprávní rádio. Radio Praha je financováno z rozpočtu ministerstva zahraničních věcí, které tak má samozřejmě možnost ovlivňovat obsah vysílání.

Prvořadým úkolem stanic tohoto typu (většinou jsou to rádia, v některých zemích i televize viz německá DW-TV) je vysílat do světa informace o vlastní zemi a podávat zprávu o tom, jaká stanoviska daná země zaujímá k různým otázkám. V ČR máme Radio Praha, v Německu existuje Deutsche Welle, Britové mají BBC World Service, Rusko Hlas Ruska, Francouzi Radio France Internationale, Radio Nederland je holandské, ze Španělska vysílá Radio Exterior de Espaňa, Radio Japan (NHK) mají v Japonsku, Voice of Turkey v Turecku, Radio Slovakia Intarnational na Slovensku, Radio Polonia v Polsku, Radio China Intarnational z Číny vysílá dokonce i v češtině atd.

Především v dobách, kdy ještě neexistoval internet a satelit, bylo krátkovlnné vysílání jedinou cestou, jak se rychle dozvědět o dění na druhém konci světa. Dnes už jde v mnoha oblastech spíš o určitou nostalgii. Řadu těchto stanic naleznete na internetu nebo satelitu. Příjem vzdálených stanic na krátkých vlnách je pro řadu lidí koníčkem. Fanoušci z DX klubů si QSL kartami potvrzují příjem těchto vzdálených stanic. Krátké vlny mají totiž tu vlastnost, že se šíří odrazem od vrchních sfér atmosféry, takže je možné zajistit přenos na velké vzdálenosti. Toho se využívalo za dob socialismu pro šíření signálu Rádia Svobodná Evropa. Na stejném pásmu mohli českoslovenští posluchači přijímat také Hlas Ameriky nebo BBC. Kvalitu poslechu ale často rušily rušičky. Protože se podmínky pro přenos signálu mění, mění tyto stanice v pravidelných intervalech své frekvence. A tak je běžné, že hlasatel oznamuje nejen čas vysílání daného pořadu, ale také frekvenci a někdy i jazyk. Většina vysílání do zahraničí je totiž postavena tak, že se v průběhu dne po půlhodinových nebo hodinových blocích střídají relace v různých jazycích.

Radio Moskva x Voice of Amerika

Z Ruska vysílá v současné době Hlas Ruska, dříve Rádio Moskva. Pod tímto jménem začalo vysílání 29. října 1929. První zprávou, kterou tehdy sovětské vysílání do zahraničí přineslo do světa, byla reportáž o oslavách VŘSR na Rudém náměstí. Program se vyjadřoval jasným postojem ke komunismu a morální podporou komunistů v zahraničí. Za dob nacistické okupace bylo Rádio Moskva zdrojem informací pro komunistický odpor. Na rozdíl od oficiálního postoje Sovětského svazu Rádio Moskva jasně oddělovalo Hitlerovský režim a německý národ.

Za dob studené války se vysílání značně rozrostlo a Radio Moskva se stalo významným hráčem v konfliktu mezi východem a západem. Na KV, SV a DV se vysílalo ve více než 60ti jazycích z vysílačů v SSSR, ve východní Evropě a na Kubě. Stejně jako BBC World Service i tady fungovalo 24tihodinové vysílání v angličtině na stanici Radio Moscow World Service. Ideologickou protiváhou na západě byly stanice jako Voice of America nebo Radio Free Europe/Radio Liberty. Většina těchto rádií byla využívána k propagandě. Objektivní a vyvážené zpravodajství nabízelo pouze BBC World Service.

Změny v programu přinesla Perestrojka a Glasnosť. Po převratu se stanice přejmenovala na Hlas Ruska a distancovala se od dřívější ideologie. Kvůli úsporám se zmenšil počet jazyků ve kterých se vysílalo a doba vysílání. V současné době nabízí stanice vyvážené zpravodajství o dění v Ruské federaci. V současnosti se vysílá v 31 jazycích na krátkých a středních vlnách, celkem 87 hodin programu denně. Vysílání Hlasu Ameriky se přes satelit dostává také do kabelových rozvodů v USA a některé pořady je možné ve vybraných amerických městech poslouchat na FM stanicích.

Od července 1996 je Hlas Ruska šířen přes internet. V Real Audiu můžou posluchači přijímat ruskou, anglickou, německou, španělskou, francouzskou a japonskou mutaci. Od 1. ledna 2001 vysílá stanice Sodrušestvo, která je určena 15-ti státům SNS a pobaltským zemím. V 15 městech Běloruska šíří tento program i vysílače v pásmu VKV.

Pokrytím patří Hlas Ruska mezi pět nejlépe přijímatelných stanic světa stejně jako Hlas Ameriky, Deutsche Welle, RFI a BBC. Stránky Hlasu Ruska uvádějí, že mnoho novinářů, kteří zde pracují, patří k nositelům světových cen a že se tři rubriky jeho vysílání řádí mezi deset nejoblíbenějších pořadů světového éteru. V pořadu Vis a vis se světem odpovídají politici a lidé činí v ruské kultuře na otázky posluchačů z celého světa. Tento pořad se vysílá v ruštině na domácích okruzích a pak ve všech 31 jazycích, ve kterých stanice vysílá. Od začátku existence tohoto pořadu v dubnu 1997 se do něho zapojilo 39 000 posluchačů z 96 zemí světa (údaj z dubna 2003).

Od dubna 2001 existuje také stanice Svobodné Čečensko. 25 rubrik v ruštině a angličtině přibližuje obyvatelům devadesáti zemí světa včetně Ruska novinky z humanitární sféry v Čečensku. Podobně jako Radio Praha i Hlas Ruska spolupracuje s podobnými institucemi v zahraničí a vyměňuje si s nimi některé programy. Hlasu Ruska naslouchá 100 miliónů lidí ze 160 zemí světa. Program je šířen také v češtině a slovenštině. Dalšími jazyky jsou albánština, arabština, bengálština, bulharština, dari, angličtina, finština, francoužština, němčina, řečtina, hindština, maďarština, italština, japonština, korejština, mongolština, norština, paštu, čínština, perština, polština, portugalština, rumunština, ruština, srbochorvatština, španělština, švédština, turečtina, urdu a vietnamština. České vysílání je možné poslouchat denně mezi 17:45 a 18:30 světového času. Od 18:30 do 19:00 pak přichází na řadu půlhodinka ve slovenštině. Od 27. března do 3. září 2005 na frekvencích 15 350 a 11 745 kHz a od 4. září do 29. října 2005 na 7 420 kHz a 5 940 kHz.

Signál šíří krátkovlnné vysílače v blízkosti Moskvy, v oblasti Kaliningradu a také přes řadu středovlnných vysílačů např. v SRN.

Autor článku:

Komentáře (40)

  1. helsob

    UPC nasadilo A+?? Ale kde? Zase my co mame pronajate Philipsy ostrouhame!Odpoved,ze to v miste rusi Wifi a podobne mohou tvrdit nezkusenym chudakum,ale me ne!Zkousela jsem prijem pres jiny aparat a byl O.K!Zadna wifi ci CDMA a jiny blabol to nerusi,ale zastaraly Philips to proste nezvlada.O vymene vsak UPC nechce ani slyset a to jsem letita zakaznice.Za ty desetitisice co jsem uz zaplatila vidim fakt „opravdovy“ zajem o zakaznika.A pak ze ceske firmy jsou neseriozni,jen cizi z nas delaji opice co sotva slezly ze srtomu!

  2. helsob

    UPC nasadilo A+?? Ale kde? Zase my co mame pronajate Philipsy ostrouhame!Odpoved,ze to v miste rusi Wifi a podobne mohou tvrdit nezkusenym chudakum,ale me ne!Zkousela jsem prijem pres jiny aparat a byl O.K!Zadna wifi ci CDMA a jiny blabol to nerusi,ale zastaraly Philips to proste nezvlada.O vymene vsak UPC nechce ani slyset a to jsem letita zakaznice.Za ty desetitisice co jsem uz zaplatila vidim fakt „opravdovy“ zajem o zakaznika.A pak ze ceske firmy jsou neseriozni,jen cizi z nas delaji opice co sotva slezly ze srtomu!

  3. Kitty

    Jsem nadšená, protože UPC mi umožnilo dívat se na Anime+, ale všechno má své ale. Titulky jsou nedokonalé a mnohdy chybí stejně tak jako nabízené programy. Není to chyba příjmače a nejsem sama komu chybí. A raději bych Anime+ než cokoliv nového. Pokud to ovšem nebude překrývat A+. Tak mám alespon na chvíly klid se špetkou zábavy. Vaše zákaznice s pozdrave pro UPC

  4. adéla

    Měla bych jednu otázku. Na programu A by se měly vysílat dabované pořady nebo pořady s titulky. A moje otázka zní proč se přestaly k seriálům psát titulky??? byla bych moc ráda kdybych dostala odpověd. Mám tyto seriály moc ráda ale nerozumím jim protože u nich nejsou titulky.

  5. Mila

    Adéla: To ještě nic není. Od pátku 5.8. se na diváky vykašlali úplně a přestali vysílat nejen titulky, ale i vše ostatní. V 20:00 A+ naskočí, ale už v 20:10 se hned zas vypne. Obrazovka černá, zvuk taky nikde, prostě úplně mrtvé. Ze začátku jsem si říkala, že by to snad mohlo být tím, jak zprovozňují teletext, na kterém by podle všeho měly běžet ty české titulky, ale už o tom dost začínám pochybovat.

  6. Martin

    Hodně mě štve, že pořád neopravili titulky, už to jsou skoro dva týdny co se přestali objevovat. Anglické seriály nejsou problém, ale učit japonsky se nechystám. Všimnul jsem si, že u seriálu Lina přeložili japonské menu do angličtiny, ale BEZ TITULKŮ TO JAKSI NEDOKÁŽU OCENIT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ANGRY!!!!!!!ANGRY!!!!!!!ANGRY!!!!!!!!!!!!!!

    Hned je mi líp.

  7. Joey

    Zrovna jsem zjistil, že titulky jdou spustit pouze přes teletext – který nemám. Jinými slovy jsme mi bez teletextu v ..sprosté slovo..
    Když jsem volal na modrou linku karnevalu ta milá vysoce inteligentní blondýnka vůbec o ničem nevěděla a zjišťovala mi podrobnosti přes tři hodiny. No prostě úžasná péče o platící klienty !

  8. LightMaagi

    mám problém mám anime+ ale od kabelovky Selfnet… mno a od jisté doby jak tady píšete přestali jít titulky jak se pod logem objevilo TXT 350 bylo mi jasné že jde o skryté titulky… jenže teletext nikde…. zkoušel jsem to na více televizích u více uživatelů a prostě mám anime+ bez teletextu a bez titulek.. nemůžete mi někdo poradit? 164679446

  9. Lucie Šůmová

    Mám na Vám docela malou prosbu.Na již uvedeném kanálu běží internetové stránky(www.aplusztv.hu),ale když je otevřu jsou v nějakém cizím jazyce.Nemáte webové stránky tohoto kanálu v češtině?Pokud ano prosím napište mi na můj uvedený e-mail.Kdybyste je neměli pak bych na Vás měla jinou prosbu.Nevíte jak se na této původní stánce dá nastavit český překlad a je-li to vůbec možné?
    Předem děkuji za vaši odpověď.

  10. Lucie Šůmová

    Jinak musím říct,že jsem oddaný fanda vašich televizních seriálů na A+.
    Mezi moje nejoblíbenější patří:
    Inuasha(nejvíce Inuasha)
    Yu-Yu-Hakušo[nejvíce Kurama(i jako liška Yo-Ko)]
    Lina-postrach banditů(nejvíce Zelgladis)
    Měla bych k tomu jenom jednu vítku.
    Když jste dávali o prázdninách Linu,tak celý příběh skončil jak Goury napadl Linu a její přátele,coby tajemný rytíř a potom už nevím jak to bylo,protože jste další díly už nevisílali.
    Věřím,že podobné dotazy čtete pořád,ale budete při této sérii dávat další pokračování,anebo necháte diváky zase v rozpoložení jak to dál dopadne?
    P.S. doufám,že už se nikdy nestane,aby mi někdy nešly titulky(jako o prázdninách)na určitou dobu mně to nějak nevadilo,ale jak se právě blížil konec Liny,tak tam nastaly ty nejlepší scény,o kterých jsem jen v duchu mohla přemýšlet,neboť jsem těm scénám,díky neexistujícím titulkům nemohla rozumnět(a kvůli tomu se přece nebudu učit japonštinu).

  11. záhadný

    já moc zbožnuju seriály na A+ hlavně Inuyasha kočičí sílu a taky Yu Yu hakusho-kuramu a ostatní chtěla bych sa zeptat jestli nevíte kde se dá se hnat dvd nebo kazety a podobně a hlavně se mi moc líbí ta hudba u těch seriálů je opravdu nádherná děkuji moc

    1. Seeshonaru

      pls potrebuju co nejvic veci kde je Seeshomaru pro ty kdo newi kdo to je TAk je to ten Lord Seeshomaru bratr INuashy jestli je nekdo schopny tak at tady napise ja se mu potom ozvu

    2. Seeshomaru

      co ja mam nejake divne A+ pres kabelovku v nejakem divnem jazyce jenom titulky mam cesky newim jak to maji ostatni protoze zeptat se n to kamosu by mne ukamenovali:D

    3. klíště

      Myslíš takový ten divný zvuk,jak tomu není vůbec rozumět, ale dole ti běží titulky?Tak to mají myslím všichni i já.Jediný seriály,který jsou v češtině jsou Pokémoni.Zbytek je nejspíš v japonštině(nebo něčem takovém),ale něco je i v angličtině,takže na ty se dá lecky koukat i bez titulků.

    4. klíště

      Jinak mě strašně moc líbí: Inuyasha->Inuayasha a Kagome;Full metal panic->Sagara a Chidori;Full metal panic Fumofu->Sagara a Chidori(tydle ty díly byly opravdu hustý a moc se mi líbily;Yu Yu Hakusho(Velká zkouška)->Kurama(víc jako Yoko Kurama) a Hei;Trigun->Vash de Stampage a ten „kněz“;Lina postrach banditů->Zelgladis.
      Chtěla bych se zeptat jestli někdo neví o ČESKÝCH stránkách A+,protože ty cizojazyčné znám.

    5. Rin

      Nevíte jestli je Inuyasha na dvd????Hledala jsem ale nic jsem nenašla.

    6. kagome

      Jo je na DVD.Já už mám 3 s filmi, ale se seriáli sou taky

    7. Aspekt

      Můžete mi poradit kde můžu sehnat DVD Inuyasha filmů??? Nejlépe v češtině ale angličtinu taky snesu…

    8. bonnesone

      sháním alespon 1 ks dvd Inuyasha pro moji ženu je to dárek.
      Prosím poraďte prodejte.
      bonnesone@centrum.c z

    9. Bara

      prosim vas… Kde bych mohlka zjistit co prave davaji na Kanlu A+?? a taKE TO zjisatit na dalsi dny?? dekuju!! pls napiste mi na email!!

    10. Wittmayer
    11. Kagome

      Já jsem si zamilovala seriály Inuyasha a Velká zkouška . Bohužel jsem je neviděla od začátku a tak se chci zeptat, jestli nevíte, kde by se dala sehnat v ČR dvd nebo vhs toho seriálu….nebo aspoň filmů….Děkuji moc

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: