Německá rádia přišla s podcast-novelou: Liebe im Ersten Semester

Liebe im ersten Semester se jmenuje první německá podcast-novela. S tou přišla stanice rs2 vysílající pro Berlín a Braniborsko. Romantický seriál s detektivními prvky se odehrává v prostředí právnické fakulty. Posluchači ho mohou slyšet každý všední den on air nebo si ho kdykoliv stáhnout. Využití nových technologií nadchlo výrobce nápojů pro mladé, který se stal partnerem projektu.

S nápadem vytvořit podcast-novelu přišel šéf zpravodajství rs2 Mark Schubert a jeho redakční kolega Steffen Brenner. Před půl rokem začali, jak píše server Radioszene.de, psát scénář a s přáteli z berlínských rádií a dabingových studií vytvořili koncept. Na konci roku 2006 založili firmu Podcastfabrik, kterou rs2 rádo podpořilo.  Rádio tento projekt přivítalo a postaralo se o přenesení celého nápadu do éteru a jeho prodej.

Partnerem se stala firma Lichtenauer, která vyrábí nápoj Vita Cola. Ten je v seriálu v rámci reklamních breaků propagován. Epizody trvají cca 13 minut jsou dvakrát přerušeny krátkým reklamním breakem, ve kterém je pouze jeden spot a to právě na Vita Colu. Na začátku připomene hlasatel, co se odehrálo v minulém díle, následuje spot, úvodní melodie a další spot pak přichází přibližně v polovině epizody. Po skončení dílu nechybí opět titulní melodie a nakonec sponzorský odkaz. Před reklamou se ozve upozornění známé z televizních show: gleich geht´s weiter – za chvíli pokračujeme. Odkaz na stránky Vita Coly je samozřejmě i na stránkách rs2, kde je celá sekce věnovaná seriálu Liebe im ersten Semester (Láska v prvním semestru), na bannerech atd.

Seriál neběží jen v Berlíně a Braniborsku na rs2, kde se zrodil, ale i na partnerských stanicích, kterými jsou Radio PSR v Sasku, SAW v Sasku-Anhaltsku, Landeswelle v Durynsku a R.SH v Šlesvicku-Holštýnsku. Na internetových stránkách rádií, které seriál vysílají, jsou jednotlivé epizody ke stažení. Díly si lze poslechnout přímo ze stránek, stáhnout je nebo je někomu doporučit. Kromě toho je tu přehled postav i s jejich fotografiemi. U každého je jeho jméno, věk, záliby a charakteristika, případně vztah k ostatním postavám. Nakonec je uvedeno i něco o herci, který danou roli ztvárňuje.

Hlavní roli Felicitas Reincke hraje Silvana Katzer, která je na několika německých rádiích moderátorkou zpráv a také zpěvačkou. Hlavní mužskou roli Henrika Leona hraje Oliver Bender, který je seriálovým hercem a dabérem. Většina hlasů, jsou osoby známé z televize. Buďto jako herci původních německých seriálů nebo jako dabéři. Hraje tu i Dietmar Wunder, který propůjčil hlas Danielu Craigovi ve snímku Casino Royal. To je také nejoblíbenější film postavy Manfreda Schwarze, kterou ztvárňuje.

Seriál je technicky pěkně zpracován. Nechybí ruchy, které vykreslují v posluchačově fantazii prostředí, ve kterém se děj odehrává. Dramatické okamžiky podtrhuje decentní hudební podkres, který pomáhá dotvořit atmosféru.

Děj ve zkratce je takovýto. Devatenáctiletá Felicitas přijde na právnickou fakultu. Tady potká devatenáctiletého Henrika. Začne s ním bydlet na jednom privátu. Problémy mají se svojí profesorkou Rebeccou Hausmanovou, která studenty všemožně šikanuje. Přitom vyjde najevo, že je zapletená do nějakých nelegálních věcí, ve kterých jede i její bratr Manfred Schwarz. Ten vystupuje jako seriózní obchodník, tím ale rozhodně není. Do děje ještě vstupuje mladý docent Jan Keller, který skrývá určité tajemství. A to jak se zdá, zná jen namachrovaná spolužačka Felicitas a Hendrika Ilka von Schönleben. Rozplést celé to tajemství dá Hendrikovi a Felicitas pořádně zabrat. Ještě že jim občas ráda poradí šéfkuchařka z univerzitní menzy Petra.

Na rozpletení celého případu mají oba hrdinové šedesát epizod. Po šedesáti dílech ale seriál zřejmě neskončí, protože autoři už pracují na novém scénáři. Rozhlasová hra Liebe im ersten Semester rozdělená do jednotlivých dílů se v premiéře vysílá každý všední den v 19.03. Odvysílaný díl je pak vystaven na internetu, kde je už ke stažení do ipodu či na počítač uživatele. Šéf firmy Podcastfabrik Mark Schubert se raduje, že v současnosti je v Německu mezi lidmi 11 milionů MP3 přehrávačů a  řada dalších lidí má možnost si pořady stahovat přes DSL do svého počítače. Kdo má zájem, může si zdarma objednat každodenní zasílání nového dílu.

„Nová, mladá, drzá. To jsou synonyma pro první německou podcast-novelu.“, pochvaluje si brandmanažerka Vita Coly Annett Anders. „To se výborně hodí k našemu produktu Vita Cola, proto jsme se bez dlouhého váhání rozhodli pro tuto novou speciílní formu crossmediální reklamy,“ nešetří slovy chvály Annett Anders.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .