Michal Zelenka: ČRo 4 by nikoho nevychoval

radiotv22Stav českého rozhlasového vysílání rozhodně není ideální a máme před sebou ještě dlouhou cestu. Naštěstí se zdá, že ne všem je uniformita našich rádií lhostejná, což dokumentuje i spousta čtenářských názorů čtenářů článkem „Proč jsou česká rádia tak nudná“. Jak vidí tuto situaci lidé z rozhlasové branže? O názory ohledně potřeby veřejnoprávního okruhu pro mladé, budoucnosti Českého rozhlasu a strnulosti formátů soukromých stanic jsme požádali několik odborníků. Dnes vám přinášíme vyjádření prvního z nich, prezidenta APSV Michala Zelenky.

ČRo nemá kmitočty ani na dobudování okruhu ČRo 2 – Praha na FM. V současné době se snaží optimalizovat své sítě tak, aby se mnohonásobně nepřekrývaly jako je tomu u stanic Radiožurnál a Vltava. Navíc před ním stojí obrovský úkol -vybudovat síť regionálních studií tak, aby kopírovaly nové vyšší územně správní celky (kraje). Z tohoto důvodu se domnívám, že ČRo 4, což je vynález bývalého ředitele Vlastimila Ježka, nepřichází v úvahu.

Navíc jsem přesvědčen, že by ani v případě dostatku kmitočtů a zahájení vysílání okruhu pro mladé posluchače ČRo 4 nedošlo k „výchově“ posluchačů směrem k nějakým menšinovým žánrům. Takový program by zejména přes den hrál úplně to samé, co jiné privátní stanice. Menšinové žánry a hudební niky by beztak dostaly prostor večer a v noci. Český rozhlas je orientován na slovo. A k tomu slovu by se snažil posluchače dovést přes uspokojování většinového vkusu. Oni si prostě takhle představují veřejnoprávnost, nebo jak se nyní říká, veřejnou službu. Poslechněte si třeba Vltavu. Tam také nikoho nevychovávají, ale
hrají to, co se líbí dramaturgům, redaktorům a jejich známým. Docela bych si přál, aby mladí lidé měli možnost volby v celé hudební škále žánrů. Tohle se nám splní až v multimediálním prostředí internetu a teprve tehdy až bude přístupný opravdu pro všechny.

S názorem, ze se soukromé stanice bojí uhnout kamkoli, zcela souhlasím. Přijaly totiž dogma, které nebylo vytvořeno na základě dramaturgické úvahy. Na základě tohoto dogmatu vybudovaly jakési programové klišé. To se za těch 7 – 10 let zcela vyčerpalo a protože nikdo nikdy nic nezkoušel, tak také nikdo neví, jak dál. Bojím se, že az na úplné výjimky budou mít rádia brzo velký problém. Možná, že by nebylo od věci, zeptat se Rady pro vysílání, proč udělila více než 70 licencí pokaždé se stejným odůvodněním. Sice, že licence byla udělena s ohledem na pluralitu programu v dané oblasti. V této souvislosti musím dodat, že na základě úplne stejné plurality ostatním žadatelům licenci neudělila.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .