Mediaprojekt: jak to vypadá v krajích?

radiotv22Včera jsme si zvolili zastupitelstva svých nových vyšších územně správních celků a proto je na čase, abychom i my začali zkoumat poslechovost podle nových krajů místo těch starých. Pro každý kraj jsme připravili graf zobrazující deset nejúspěšnějších stanic podle poslechovosti včera (Mediaprojekt II.-III.Q 2000 Po-Ne) a k nim stručné zhodnocení.


Dlouhodobě dobrá pozice Radiožurnálu v Praze je všeobecně známá, nepřekvapuje ani druhé místo Country Radia a třetí Frekvence 1, i když ta ztratila v Praze proti srpnu deset tisíc lidí. Stejný počet naopak nabrala Evropa 2 a vyšvihla se na solidní sedmé místo. Následují Zlatá Praha a Blaník, tedy stanice bodující hodně mimo Prahu a až na desáté místo se propadlo Radio City.


Ve středních Čechách se na prvních místech drží dvojice Radiožurnál – Blaník, ale před klesající Frekvenci 1 se dostal stoupající Impuls. Velmi dobré výsledky tady má druhý program ČRo, jenž se vešel mezi nejlepších pět. Stejně jako v Praze je osmá Zlatá Praha a desáté City, mezi ně se vklínil kladenský Relax.


Liberec je prvním z krajů, kterým kraluje regionální rádio. Contact sice už více než rok vydatně klesá, ale ze svého kdysi mohutného náskoku mu přesto ještě něco zbylo. Nejlepšího pořadí ze všech krajů zde dosáhla Evropa 2, která jasně předběhla další celoplošky F1 a Impuls. Zajímavá je desátá příčka pražského Bontonu, který se tak mezi nejlepší desítkou neobjevil v Praze ani středních Čechách, ale právě na Liberecku. Důvod je celkem prostý – slabá konkurence. S příchodem Černé Hory a Kissu ho na této pozici v příštích výsledcích asi nenajdeme.


Na Ústecku jasně vedou celoplošky v čele s Frekvencí 1, všechny regionální stanice s výjimkou Radia Děčín totiž ztratily posluchače. O pozici nejlepší regionální jedničky bojují chomutovská Agara a Radio Most, následovány ústeckým North Music. Radia Tep a Děčín jsou o kus zpět.


Karlovy Vary jsou vyjímečné tím, že tady na celé čáře zvítězily lokální stanice Egrensis a Dragon. Dá se to vysvětlit velmi malou rozlohou kraje, kterou obě rádia svým signálem spolehlivě pokrývají, a taky obecně známou západočeskou „nechutí“ k celoploškám. Ty jsou až daleko za nimi a překvapivě velmi malou poslechovost tady mají všechna plzeňská rádia. Díky odlišnému programu se přes 5 tisíc dostala jen Karolína.


V západních Čechách mají celoplošky již tradičně nejmenší poslechovost, také v plzeňském kraji jsou v čele regionální stanice. Vede FM plus s náskokem před Kiss Protonem, Šumovou, ČRo Plzeň a Karolínou. Až šestá je první z celoíplošných Frekvence 1, následovaná Radiožurnálem a všemi zbývajícími.


V jižních Čechách je taky jedna dlouhodobá jistota, první místo ČRo Budějovice – dlouhodobé jedničky mezi regionálními studii ČRo. Na druhé místo se propracoval za poslední půlrok Faktor, nejlepší z celoplošek je na třetí pozici Impuls, o velký kus za ním Frekvence 1, pátý je Blaník a až šestý ČRo 1. Na konci desítky se seřadila další místní rádia.


Na východě Čech se vracíme k obvyklému schématu. Vede Radiožurnál následovaný Impulsem a třetí je hradecké Radio OK. Další z hradeckých – Černá Hora je pátá, Profil sedmý a pardubický Life až na osmém místě. Do desítky se opět těsně vešla i Evropa 2.


V hradeckém kraji opět vede regionální stanice. Černá Hora má opravdu úctyhodný náskok před Impulsem, který tentokrát za sebou nechal oba své hlavní konkurenty. Před Frekvenci 1 se navíc dostalo hradecké studio ČRo. Radio OK je šesté, Metuje osmá a Profil až devátý, desáté místo má tradičně Evropa 2.


Jihlavský kraj ovládá Radio Vysočina. Tak velký náskok nemá nikdo jiný v žádném kraji. Vysvětlení je celkem jednoduché, Jihlava je prostě jediným regionálním rádiem tohoto kraje a se svým pokrytím nemá konkurenci. Daleko za ní se seřadily celoplošky v pořadí odpovídajícím celorepublikové poslechovosti, tedy ČRo 1 – Frekvence 1 – Impuls. Nedostatek místních rádií je vidět na tom, že sedmý je středočeský Blaník a do desítky se vešla ještě regionální studia ČRo z Brna a Budějovic.


Na Brněnsku obvykle svádí souboj o vedení Frekvence 1 s Radiožurnálem a tentokrát zvítězila F1. Kiss Hády si drží třetí pozici, jeho konkurent Krokodýl spadl na pátou se ztrátou skoro 60 tisíc posluchačů. Dobře jsou na tom Radio Brno a Radio Jih a za zmínku rozhodně stojí osmé místo ČRo Brno, který si v posledních měsících upevňuje pozici druhého nejposlouchanějšího studia ČRo.


Na Zlínsku se z celoplošek prosazuje pouze ČRo 1, další tři místa obsadily místní stanice, z nichž nejvíce posluchačů má Radio Zlín. Až za nimi jsou Frekvence 1 a Impuls, na sedmém místě je opět ČRo Brno, které je tak potřetí mezi deseti nejlepšími a na konci desítky jsou rádia Apollo a Orion, která bodují převážně v severním okresu Vsetín.


Olomoucký kraj má sice regionálních rádií dostatek, ale jeho obyvatelé nejvíce ze všech krajů dávají přednost celoploškám. Vede opět Radiožurnál, ale hodně poslouchaný je zde také Impuls. Dlouhodobě nejúspěšnější regionální rádio Rubi se vměstnalo až na třetí příčku před Frekvencí 1 a svého druhého nejlepšího výsledku zde dosáhla Evropa 2. Další regionální rádio Haná je až šesté, Hity a Prima se do desítky vůbec nevešly, stejně jako překvapivě Orion, který svým vysílačem z Pradědu pokrývá kvalitně celý kraj.


Naopak Ostravský kraj patří od nepaměti Orionu. I tentokrát je zde nejposlouchanější, nepřekvapuje ani další pořadí Radiožurnálu a Frekvence 1. Klesající Kiss Morava a stoupající Radio Čas se potkaly na čtvrtém místě, až za nimi jsou Hellax a Impuls. Do desítky se nevešel Radiohrad, na jeho místo nastoupila Evropa 2, v těchto výsledcích ještě bez ostravského dokrývače.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .