Mediaprojekt I.-II.04 v krajích – východ

V třetí části článku se budeme věnovat krajům na východě republiky, což se v našem rozdělení vztahuje na kraje Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a Vysočina. Následující grafy zobrazují poslechovost v posledních sedmi dnech (weekly reach) v tisících podle vyšších územně správních celků. Červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojektu I.-II.Q 2004, oranžově výsledky za IV.-I.Q 2004 a žlutě výsledky za první pololetí loňského roku.

Kraj Vysočina

Na Vysočině se lidé vracejí k poslechu rozhlasu, všechna rádia s výjimkou ČRo 2 – Praha v posledních třech měsících zvýšila svou poslechovost, přestože celkový poslech klesl o tisíc posluchačů týdně. Nejvíce si v posledním čtvrtroce polepšila místní Vysočina, ovšem z dlouhodobějšího pohledu se daří hlavně Impulsu a Frekvenci 1. vysočina je také jediným krajem, kde jsou v Top 12 hned tři regionální stanice ČRo.

Jihomoravský kraj

Ačkoliv v celostátním měřítku růst brněnského studia ČRo stále pokračuje, v Jihomoravském kraji došlo po dlouhé době k poklesu, konkrétně o 17 tisíc posluchačů. Díky tomu lídrovi na záda dýchá Frekvence 1, která meziročně nabrala takřka 30 tisíc příznivců. Na dalších místech nenajdeme zásadní změny, za zmínku stojí snad jen rostoucí trend u Evropy 2.

Olomoucký kraj

Krize soukromých lokálních stanic na Olomoucku se ještě více prohloubila, nejlepší z nich – Radio Rubi – najdeme až na páté pozici, což v ostatních krajích nemá obdoby. Zajímavý je sestupný trend ČRo 1 – Radiožurnálu, díky němuž se do čela dostalo Radio Impuls. Musíme vyzdvihnout také růst ČRo Olomouc, téměř dvacet tisíc nových posluchačů za rok je bezesporu velkým úspěchem.

Zlínský kraj

Zlíský kraj je stále ještě baštou Radiožurnálu, kromě místního Radia Zlín jej všichni ostatní sledují s uctivým odstupem. To, co ve své domovině ztratil, na Zlínsku nabral ČRo Brno, polepšila si také Evropa 2 a očekávaného nárůstu se konečně dočkalo také Radio Čas. Opačným směrem míří obě nejúspěšnější celoplošky, ve Zlínském kraji obě ztratily za tři měsíce více než 20 tisíc posluchačů.

Moravskoslezský kraj

Radio Čas si opět upevnilo pozici lídra, jeho náskok před druhým Radiožurnálem dosahuje 80 tisíc týdenních posluchačů. Frekvence 1 zde poněkud ustupuje ze svých pozic a tlačí se na ni Radio Impuls. Zajímavý je také souboj 0rionu s Kiss Moravou, prvně jmenovaný se po propadu vrátil na pátou příčku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .