Mediální scéna ve Rwandě a Keni

Dnes se podíváme do země, kde o sledovanosti nerozhoduje jen atraktivita programu ale také dostupnost elektrické energie. Další stanice tady pro změnu podněcovala k násilí a měla svůj podíl na genocidě. Nepůjdeme nikam daleko do historie nýbrž jen do Rwandy a pak také do Keni.

Rwanda

Radio Rwanda je státní rozhlasovou stanicí Rwandy a je považováno za nejdůležitější médium země. Vysílá celkem ve čtyřech jazycích. V angličtině, francouzštině, svahilštině a jazyce Kinyarwanda. Vedením stanice je pověřen státní tiskový úřad ORINFOR (Office Rwandais d´Information). Kromě tohoto státního rozhlasu existují ve Rwandě i soukromé stanice jako např.: Radio 10, Flash FM, Contact FM, City Radio a Radio Izuba. I v této africké zemi působí náboženské Radio Maria. Ve Rwandě vysílá také televize. Television Rwandese může sledovat jen 30% obyvatelstva. Země totiž trpí nedostatkem elektrické energie. Na televizi se tak můžou dívat jen ti, co mají ve městě přístup k rozvodné síti. Na venkově si tento luxus můžou dopřát jen majitelé solárních kolektorů nebo jiných zdrojů elektrické energie.

Známým rwandským médiem bylo Radio-Télevision Libre des Mille Collines (RTLM). Jednalo se o rwandskou rozhlasovou i televizní stanici, která je spojená s genocidou v této zemi. RTLM vysílalo od 8. července 1993 do 31. července 1994 a hrálo při šíření nenávisti významnou roli. Stanice hlásala nenávist proti Tutsům, umírněným Hutsům, Belgičanům a misi OSN UNAMIR. Radio-Télevision Libre des Mille Collines bylo důležitým nástrojem propagandy a pro šíření rozkazů a návodů pro většinou negramotné obyvatelstvo. Během masakrů se z vysílání ozývalo: Smrt! Smrt! Smrt! Hroby jsou mrtvolami Tutsů zaplněné jen z poloviny. Pospěšte si je úplně zaplnit.

Keňa

Kenya Broadcasting Corporation je státním podnikem, který provozuje v Keni televizní a rozhlasové vysílání. V roce 1928 se začalo vysílat v angličtině, dnes se už ale připravuje i program ve svahilštině. Od prosince 2000  vysílá KBC v Nairobi stanici Coro FM, na které se mluví jazykem Kikuyu. V době vzniku KBC byla Keňa ještě britskou kolonií. První program byl složen hlavně ze zpráv o dění v domovině britských osadníků. V roce 1964, kdy získali Keňané samostatnost, rozhodl parlament o změně názvu na Voice of Kenya. Zpátky k názvu Kenya Broadcasting Corporation se veřejnoprávní médium vrátilo opět v roce 1989. Za dob prezidenta Danielaa Arapa Moia se KBC stalo hlásnou troubou vlády. Každé vysílání začínalo tím, co ten den dělal prezident. Za současného prezidenta Mwaie Kibakiho je KBC mnohem objektivnější.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .