Mapujeme regiony XI. – Jihomoravský kraj

radiotv22RadioTV dnes jedenáctým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Dnešní díl je věnován Jihomoravskému kraji. Do vánoc stihneme ještě Liberecký kraj a v lednu seriál vyvrcholí závěrečným dílem o rozhlasovém vysílání v Praze a středních Čechách.

Vysílače v Jihomoravském kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
87.6 MHz Brno – Kojál (600 m) 67 Radio Impuls
88.3 MHz Brno – Hády (424 m) 10 Kiss Hády
88.9 MHz Hodonín – Babí lom (417 m) 10 Radio Jih
90.4 MHz Brno – Hády (424 m) 5.75 ČRo 3 – Vltava
92.6 MHz Brno – Hády (424 m) 5.75 ČRo 2 – Praha
93.1 MHz Brno – Hády (424 m) 0.4 ČRo Brno
93.6 MHz Hodonín – Babí lom (417 m) 9.1 ČRo Brno
95.1 MHz Brno – Kojál (600 m) 72 ČRo 1 – Radiožurnál
96.8 MHz Brno – Hády (424 m) 1 Radio Hey Brno
97.3 MHz Znojmo – Za humny (330 m) 1 ČRo Brno
99.0 MHz Brno – Medlánky (339 m) 1 AZ Radio
99.2 MHz Znojmo – Za humny (330 m) 1 ČRo 3 – Vltava
100.4 MHz Hodonín – Babí lom (417 m) 9.1 ČRo 3 – Vltava
101.2 MHz Znojmo – Za humny (330 m) 1 ČRo 1 – Radiožurnál
101.3 MHz Brno – Hády (424 m) 0.11 BBC World Service
102.0 MHz Brno – Kojál (600 m) 91 ČRo 3 – Vltava
102.6 MHz Vyškov – město (291 m) 0.5 Radio Krokodýl
103.0 MHz Brno – Hády (424 m) 10 Radio Krokodýl
103.4 MHz Brno – Hády (424 m) 1 Radio Petrov
104.1 MHz Vyškov – město (291 m) 0.2 Kiss Hády
104.2 MHz Znojmo – Kasárna (379 m) 1 Radio Blaník JM
104.5 MHz Brno – Kojál (600 m) 50 Frekvence 1
105.5 MHz Brno – Hády (424 m) 0.4 Evropa 2 – Morava
106.2 MHz Hodonín – Babí lom (417 m) 9.1 ČRo 1 – Radiožurnál
106.5 MHz Brno – Kojál (600 m) 72.8 ČRo Brno
106.7 MHz Znojmo – Deblínek (330 m) 1 Evropa 2
107.5 MHz Brno – Hády (424 m) 2.8 Radio Proglas
107.8 MHz Hodonín – Babí lom (417 m) 2.8 ČRo 2 – Praha

Historie

První dvě licence na území Jihomoravského kraje získaly Radio Brno a Radio Hády. Stalo se tak v květnu roku 1991. Jako první zahájilo vysílání Radio Brno v říjnu 1991, v únoru následujícího roku jej následovalo Radio Hády. Další licence byl udělena v červenci roku 1993 Radiu Nonstop, které se v éteru poprvé objevilo v srpnu roku 1994 už jako Radio Krokodýl.

Zlomovým byl také pro Jihomoravský kraj rok 1995, kdy vstoupily v únoru v platnost licence Radia Proglas a v červnu licence Radio Karyon na Znojemsku a Radia Jih na Břeclavsku. Na konci tohoto roku se tudíž uděly velké změny, v listopadu skončila samostatná existence Radia Hády a vzniklo Kiss Hády a v prosinci zahájily vysílání Radio Proglas a Radio Jih.

Další zlomový rok nastal o pět let později, v roce 2000 probíhalo jedno z největších licenčních řízení, na kterém neobhájilo licenci Radio Karyon ani Radio Jih. Karyon na Znojemsku nahradila lokální odnož Radia Blaník, Jih v éteru zůstal, ovšem nově se zařadil do rozhlasového domu Radia Krokodýl.

Rok poté přišel další otřes, když licenci neobhájilo úspěšné Radio Brno Valc a na jeho místo nastoupilo Radio Petrov. Poslední událostí pak byly licenční řízení na dvě nové frekvence v roce 2002, které získalo zlínské AZ Radio a nová stanice Radio Hey.

Domácí rádia

Jihomoravský kraj v současnosti považuje za svou domovinu šest soukromých stanic a jedna veřejnoprávní. Radia Krokodýl a Jih ovládané Michalem Plachým sídlí na Jakubském náměstí v Brně, resp. na Brněnské ulici v Hodoníně. Kiss Hády, které společně vlastní síť Kiss a Michal Mlejnek, vysílá z brněnské Štefánikovy ulice a Radio Proglas vlastněné Martinem Holíkem má svůj hlavní stan na Barvičově ulici.

Také studia obou nováčků najdete v Brně. Radio Petrov dvojice Josef Kratochvíl a Aleš Pohanka obsadilo M-Palác v Heršpické ulici a Radio Hey Brno patřící do skupiny GES Holding vysílá z Šumavské ulice. Místní studio ČRo sídlí v Beethovenově ulici.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic mají vysílač na území Jihomoravského kraje v současnosti pouze dvě rádia. Jde o zlínské AZ Radio, které druhým rokem šíří svůj signál z kilowattového vysílače v Brně, a Radio Blaník se stejně silným vysílačem ve Znojmě.

Rádia z okolí

Z okolních regionů zasahuje svým signálem do Jihomoravského kraje několik rádií, ani jedno však nepokrývá Brněnsko nijak významně. Na západě jde o Radio Vysočina z vysílačů Třebíč a Jihlava, na severozápadě je možno naladit Radio OK z kóty Pardubice – Krásné, na severu rádia Rubi a Haná a na východě zlíské stanice Kiss Publikum a Radio Zlín. Na mnoha místech kraje je zachytitelný signál stanic vysílajících ze silného a vysoko položeného vysílače Jeseník – Praděd.

Program

Jihomoravský rozhlasový trh nabízí posluchačům poměrně zajímavou nabídku formátů. Zastoupeny jsou formáty pro nejmladší, standardní AC formáty, osvědčené hity i rocková muzika. Nabídku rozšiřuje svým širokým programem Proglas a díky rovinatému terénu je možno ladit celou řadu slovenských a rakouských stanic.

Radio Krokodýl patří mezi tradiční hitové stanice s s relativně čistým Hot AC formátem, které v devadesátých letech vládly českému éteru. Programové schéma obsahuje běžné prvky známé z lokálních rádií. Jeho poslechovost je vyrovnaná na věkové skupině od 12 do 39 let. Největší úspěch má v Brně.
Kiss Hády coby dlouhodobý úspěšnější konkurent Krokodýla nabízí ještě o něco málo mladší hitový formát. Posluchačské jádro Kiss Hády je ve věku 12-29 let, ale příznivce najdeme i mezi staršími. Také Kiss Hády má nejvíce posluchačů v krajské metropoli.
Radio Jih patří do stejné stáje jako Radio Krokodýl a tudíž se snaží mu příliš nekonkurovat. Nabízí o něco širší a alternativnější formát než Krokodýl a také více boduje na vekových skupinách 40-59 let. Největší část jeho posluchačů sídlí v malých obcích o 1-5 tisíci obyvatelích.
Radio Petrov nabízí formát osvědčených folk-rock-popových hitů, který u nás zavedlo Radio Blaník. Jeho poslechovost je nelepší přímo v Brně u lidí ve věku 40-59 let.
Radio Hey Brno jako nejmladší brněnská stanice nabízí formát tzv. poctivé muziky, která je založena na rockové produkci s mírnými přesahy do sousedních žánrů. Poslechovost je nejvyšší u teenagerů, ale na solidní úrovni se drží až k důchodcům. Kromě Brna je posloucháno také v nejmenších obcích v okolí.
Radio Proglas je na české poměry naprosto netradiční stanicí, svým programem je mnohem blíže veřejnoprávnímu rozhlasu než soukromé stanici, kterou ve skutečnosti je. Křesťansky orientovaný program s vysokým procentem vlastní tvorby doplňuje různorodá muzika. Posluchačské jádro tvoří lidé ve věku 50-79 let.

Z okolních krajů konkurují domácím hlavně dvě stanice. Zlínské AZ Radio se v Brně bije Radiem Hey o rockové posluchače a Petrov se na západě regionu střetává s Blaníkem. Krokodýl se na západě musí bránit podobně formátované Vysočině a Kiss Hády na východě spřízněnému Kiss Publikum. Oběma pak na některých místech konkuruje Orion.

Promotion

V Brně bylo letos na billboardech nejvíce vidět začínající Radio Hey, jehož startovací reklamní kampaně jsou všude velmi výrazné. Ze zavedených stanic častěji narazíte na Kiss Hády, jehož Kisspatroly těžko přehlédnete, než na Radio Krokodýl. Nové Radio Petrov se propaguje minimálně a Radio Jih se soustřeďuje na jihovýchod regionu, takže v Brně není vidět vůbec.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií ve Jihomoravském kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt II.-III.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodika průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Jihomoravském kraji

Tak zásadní změny poslechovosti jako v Jihomoravském kraji neproběhly v posledních letech nikde jinde. Kdysi jasně vedoucí čtveřice F1 – Impuls – ČRo 1 – Kiss Hády průběžně ztrácí a musela přepustit vedoucí pozici regionálnímu studiu ČRo, které je největším překvapením Mediaprojektu posledních let v celé republice. Pozvolna zde stoupá také Evropa 2 a velmi dobrého výsledku dosáhl v prvním roce existence brněnský Hey. Naopak Blaník a hlavně Petrov jsou daleko za výsledky svých předchůdců (Karyon a Valc), jejichž čísla jsou těmito stanicemi oranžovou a žlutou barvou.

Budoucnost

Co čeká Jihomoravský kraj v dalších měsících a letech? Vzhledem k tomu, že v Brně, kde už před lety prakticky neměla být žádná volná frekvence, byly v tomto desetiletí přiděleny už tři licence, těžko očekávat nějaké další. Zajímavé bude tedy sledovat snahy Krokodýla a Kiss Hády o rozšíření svého pokrytí. Po zisku dokrývače ve Vyškově totiž na stole RRTV ležely žádosti Radia Krokodýl o dokrývače v Třebíči a Hodoníně.

V neposlední řadě pak jihomoravský éter může ovlivnit stále probíhající spor bývalého Radia Valc s RRTV, která podle rozhodnutí soudu nepostupovala správně, když mu v roce 2001 neprodloužila vysílací licenci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .