Mapujeme regiony X. – Karlovarský kraj

radiotv22RadioTV dnes desátým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Dnešní díl je věnován Karlovarskému kraji, pořadí dalších krajů zatím nebudeme prozrazovat, s výjimkou Prahy, kterou si necháme na úplný závěr.

Vysílače v Karlovarském kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
88.3 MHz Karlovy Vary – sídliště (425 m) 0.2 Radio Egrensis
90.0 MHz Aš – Skřivánčí vrch (737 m) 0.05 Radio Dragon
90.0 MHz Cheb – Kopeckého ulice (565 m) 1 Radio Dragon
91.0 MHz Karlovy Vary – Tři kříže (554 m) 1 ČRo Plzeň
91.0 MHz Mariánské Lázně – Nádražní ulice (570 m) 0.1 Evropa 2
91.8 MHz Karlovy Vary – sídliště (425 m) 0.2 Radio Šumava
92.5 MHz Mariánské Lázně – Dyleň (940 m) 5 Radio Egrensis
93.2 MHz Cheb – Kopeckého ulice (565 m) 1 Radio Egrensis
93.8 MHz Karlovy Vary – Goethova vyhlídka (661 m) 1 Evropa 2
94.7 MHz Karlovy Vary – sídliątě (425 m) 0.2 BBC World Service
96.7 MHz Aš – Háj (755 m) 0.2 ČRo Plzeň
97.6 MHz Mariánské Lázně – Dyleň (940 m) 1 ČRo 1 – Radiožurnál
99.7 MHz Karlovy Vary – Tři kříže (554 m) 1 Radio Dragon
100.8 MHz Mariánské Lázně – Dyleň (940 m) 1 ČRo Plzeň
102.6 MHz Karlovy Vary – Tři kříže (554 m) 0.1 ČRo 1 – Radiožurnál
102.8 MHz Mariánské Lázně – Podhora (842 m) 5 Radio Dragon
102.9 MHz Sokolov – sídliště (468 m) 0.1 Radio Dragon
103.4 MHz Jáchymov – Klínovec (1244 m) 1 ČRo Plzeň
105.7 MHz Karlovy Vary – sídliště (425 m) 0.2 ČRo 3 – Vltava
106.2 MHz Cheb – Zelená hora (634 m) 1 ČRo 3 – Vltava
107.4 MHz Touľim – Třebouňský vrch (825 m) 0.44 Radio FM Plus

Historie

Historie rozhlasového vysílání na území Karlovarského kraje se vyvíjela na české podmínky poněkud netradičně. Hned v první vlně v roce 1991 zde byly uděleny tři licence a od té doby se prakticky nic zásadního nezměnilo. Na konci roku 1991 a v první polovině následujícího roku byla postupně zahájena testovací a posléze oficiální vysílání Radia Egrensis v Chebu a Radia Dragon a Radia Diana v Karlových Varech. Všechny licence měly platnost do roku 1995 a ještě s předstihem byly znovu uděleny stejným majitelům. V té době ovšem Radio Diana již nevysílalo samostatně, ale zařadilo se do programové sítě Evropy 2, kde figuruje dodnes.

Následující léta se nesla ve znamení postupného rozšiřování pokrytí Dragonu a Egrensisu, takže dnes mají tato rádia na poměrně malém území 6 resp. 5 kmitočtů. První a dosud jediná stanice z okolí, která byla do metropole Karlovarského kraje vpuštěna, je Radio Šumava. V roce 2002 začalo vysílat v Karlových Varech.

Domácí rádia

Karlovarský kraj v současnosti považují za svou domovinu dvě komerční stanice a zatím žádná veřejnoprávní. Radio Egresis ovládané Antonínem Hoffmanem sídlí v Chebu Na Vyhlídce. Jeho odvěký rival Radio Dragon, které patří Zdeňku Pachovskému, má svůj hlavní stan v Karlových Varech na Počernické ulici. Úlohu veřejnoprávního regionálního rozhlasu zde zastupuje ČRo Plzeň, o karlovarském samostatném studiu se dlouhá léta hovoří, ale jeho realizace je v nedohlednu.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic mají vysílač na území Karlovarského kraje v současnosti pouze dvě rádia. Jde o plzeňské Radio Šumava, které výkonem 200W pokrývá krajskou metropoli z kóty Karlovy Vary – sídliště, a FM Plus vysílající z Třebouňského vrchu výkonem 400W.

Rádia z okolí

V členitém terénu Karlovarského kraje nemají stanice z okolí příliš velkou šanci oslovit místní posluchače. Na řadě míst regionu je možno naladit hned pět silných vysílače z okolí, ani jeden ovšem nepokrývá Karlovarsko plnohodnotně. Jedná se o Ústí nad Labem – Buková Hora, Plzeň – Krašov, Klatovy – Doubrava (FM Plus a Šumava), Kašperské hory – Javorník (Šumava) a Plzeň – Radeč (Karolína a Kiss Proton).

Program

Karlovarský rozhlasový trh není ke svým posluchačů zrovna příliš štědrý, takže pestrost nabídky formátů zajišťují rádia z Plzeňského kraje a sousedního Bavorska.

Radio Dragon patří mezi tradiční hitové stanice s s relativně čistým Hot AC formátem, které v devadesátých letech vládly českému éteru. Programové schéma obsahuje běžné prvky známé z lokálních rádií. Jeho poslechovost je vyrovnaná na věkové skupině od 12 do 49 let. Největší úspěch má v obcích s více než 20 tisíci obyvateli.

Radio Egrensis coby dlouhodobý konkurent Dragonu ze sousedního Chebu nabízí o něco málo starší formát, který je poněkud nevyhraněný s častými výstřelky do méně obvyklých žánrů. Programové schéma je na poslech různorodější než v případě Dragonu. Posluchačské jádro Egrensisu je o deset let starší a nalézá se v obcích s 5-20 tisíci obyvateli.

Z okolních krajů konkurují domácím prakticky stanice vysílající z Plzeňského kraje. FM Plus přináší na východě kraje podobný formát jako Dragon, Šumava a Karolína sbírají posluchače, kteří si mezi místními stanicemi nevyberou.

Promotion

V krajské metropoli je podle očekávání nejvíce vidět Radio Dragon, které zde má dlouhou tradici. Propagace Egrensisu a plzeňských stanic je v Karlových Varech minimální.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií v Karlovarském kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt II.-III.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodika průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Karlovarském kraji

Boj o první příčku v Karlovarském kraji je díky kvalitě pokrytí signálem už dlouhá léta záležitostí dvou místních stanic, v posledních dvou letech pak prvenství na svou stranu strhává chebský Egrensis. Z celoplošných stanic se zde nejvíce daří Impulsu, který jako jediný pravidelně nabírá posluchače, naopak nejvíce ztratila Frekvence 1. Výsledky plzeňských stanic jsou na hranici statistické nuly a tudíž je nelze objektivně srovnávat.

Budoucnost

Co čeká Karlovarský kraj v dalších měsících a letech? Pravděpodobně nic zásadního, oba místní nesmiřitelní rivalové zcela ovládli místní éter a žádné nové frekvence nejsou na obzoru. Jistou naději na změny posluchačům skýtá fakt, že Egrensis ani Dragon nejsou nijak zásadně zapojeny do silných sítí. Ovšem vzhledem k tomu, že v regionu nemají konkurenci, mohou bez větších problému prosperovat ještě dlouhá léta. Snad jedinou otázkou pak zůstává, zda se Radiu Šumava s dokrývačem v Karlových Varech podaří vyjít ze stínu svých plzeňský sourozenců.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .