Mapujeme regiony VIII. – Zlínský kraj

radiotv22RadioTV dnes osmým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Každé úterý se věnujeme historii a současné situaci rozhlasového vysílání v jednom kraji. Dnešní osmý díl je věnován Zlínskému kraji, pořadí dalších krajů zatím nebudeme prozrazovat, s výjimkou Prahy, kterou si necháme na úplný závěr.

Vysílače ve Zlínském kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
89.3 MHz Bystřice – K. Javorník (856 m) 0.5 Radio Apollo
89.5 MHz Vsetín – Bečevná (431 m) 0.03 ČRo Ostrava
89.6 MHz Zlín – Tlustá hora (458 m) 7 AZ Radio
89.9 MHz V. Meziříčí – město (425 m) 1 ČRo 2 – Praha
90.3 MHz Zlín – Tlustá hora (458 m) 3 Kiss Publikum
90.6 MHz Bystřice p./H. – Hostýn (734 m) 0.5 Radio Proglas
91.7 MHz Zlín – Mladcová (314 m) 4 Radio Zlín
92.1 MHz Vsetín – Bečevná (431 m) 0.03 ČRo 1 – Radiožurnál
92.5 MHz V. Meziříčí – Radhošť (1129 m) 7.2 ČRo 1 – Radiožurnál
93.0 MHz Uherský Brod – Čer. hora (362 m) 1 ČRo 1 – Radiožurnál
93.9 MHz Zlín – Mladcová (314 m) 0.5 BBC World Service
94.1 MHz V. Meziříčí – Radhošť (1129 m) 7.2 Frekvence 1
94.8 MHz Zlín – Tlustá hora (458 m) 5.5 ČRo 3 – Vltava
95.5 MHz Zlín – Příluky (350 m) 0.2 Evropa 2
95.6 MHz Vsetín – Škývarka (555 m) 0.1 AZ Radio
96.2 MHz Uherský Brod – Čer. hora (362 m) 1 Radio Zlín
96.5 MHz Uh. Hradiště – silo (206 m) 0.05 Kiss Publikum
96.8 MHz V. Meziříčí – Radhošť (1129 m) 7.2 ČRo 3 – Vltava
97.5 MHz Zlín – Tlustá hora (458 m) 5.5 ČRo Brno
98.3 MHz Vsetín – Bečevná (431 m) 0.03 ČRo 3 – Vltava
99.0 MHz V. Meziříčí – Radhošť (1129 m) 7.2 ČRo Ostrava
99.5 MHz Zlín – Tlustá hora (458 m) 5.5 ČRo 1 – Radiožurnál
99.8 MHz V. Meziříčí – město (425 m) 1 Radio Apollo
100.5 MHz V. Meziříčí – Radhošť (1129 m) 7.2 Radio Impuls
101.7 MHz Vsetín – Škývarka (555 m) 0.1 Radio Apollo
102.3 MHz Zlín – Tlustá hora (458 m) 0.5 Radio Impuls
102.5 MHz Vsetín – Škývarka (555 m) 0.1 Radio Zlín
103.6 MHz Zlín – Ateliéry (458 m) 0.3 Radio Čas
103.9 MHz V. Meziříčí – Radhošť (1129 m) 7.2 Radio Orion
105.0 MHz Zlín – Příluky (350 m) 0.5 Frekvence 1
105.7 MHz Uherský Brod – vodárna (270 m) 0.2 Radio Proglas
107.3 MHz Uherský Brod – Čer. hora (362 m) 1 ČRo Brno
107.7 MHz Zlín – Mladcová (314 m) 5 ČRo 2 – Praha

Historie

Jako ve většině ostatních regionů, i zde se začalo vysílat brzy po revolucii. V roce 1991 získalo licenci Radio Zlín a v září následujícího roku oficiálně spustilo vysílání. Další dvě licence byly uděleny v roce 1993, když tehdejší RRTV povolila vysílání Radiu Publikum a A-Zet Radiu. Publikum zahájilo vysílání v únoru 1994, A-Zet ho následovalo o tři měsíce později.

V listopadu roku 1994 se na scéně objevilo valašskomeziříčské Radio Apollo a další velkou událost přineslo až září 1999, kdy programová síť Kiss majetkově vstoupila do Radia Hit Publikum a přejmenovala jej na Kiss Publikum. Z rádia s podprůměrnou poslechovostí se stala štika místního éteru a Radio Zlín jeho útoku odolalo jen s velkými obtížemi. Poslední novinku zásadního významu zaznamenali Zlíňané letos v létě, kdy do centra regionu expandovalo úspěšné ostravské Radio Čas.

Domácí rádia

Zlínský kraj v současnosti považují za svou domovinu čtyři komerční stanice, zatím zde není žádná veřejnoprávní, její úlohu plní studia z Ostravy a Brna. Radio Zlín, coby místní nejstarší stanice a dlouholetý lídr trhu ovládaná Petrem Zatloukalem, sídlí přímo u vysílače Mladcová a na stejné adrese najdeme AZ Radio, které v minulých letech přešlo do vlivu téhož majitele. Konkurenční Kiss Publikum spoluvlastěné Zdeňkem Juráskem vysílá ze zlínské Bartošovy ulice a Radio Apollo zcela vlastněné Simike Valigurovou jako jediné sídlí mimo Zlín, najdete ho ve Valašském Meziříčí.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic mají vysílač na území Zlínského kraje v současnosti tři rádia. Velkou část kraje pokrývá Radio Proglas z vysílačů Bystřice – Hostýn (tento byl v prvním díle seriálu omylem zařazen do Olomouckého kraje) a Uherský Brod, sever Valašska pokrývá ostravský Orion z kvalitní kóty Valašské Meziříčí – Radhošť a samotný Zlín se stal novou destinací Radia Čas, které z Ateliérů vysílá výkonem 300W.

Rádia z okolí

V hornatém Zlínském kraji to přespolní vysílače nemají jednoduché. Na mnoha místech Valašska, ovšem značně nesouvisle, je možno naladit rádia vysílající z vysokého Pradědu, sever regionu pokrývá částečně Čas z vysílače Frenštát – Javorník a na západě je možno naladit Rubi a Hanou z Pohořan. Jihozápad pak slibuje možnost příjmu signálu z Vyškova, kde mají vysílače brněnské stanice Kiss Hády a Krokodýl, a na jihu kraje má velmi dobré příjmové podmínky Radio Jih z vysílače Babí lom. Téměř celý kraj pak pokrývá několik slovenských rádií.

Program

Zlínský rozhlasový trh nabízí místním posluchačům relativně slušný výběr. Běžné hudební formáty jsou zde zastoupeny místními stanicemi a nabídku rozšiřují stanice z okolních krajů a z blízkého Slovenska.

Radio Zlín jako dlouhodobě nejposlouchanější stanice v regionu nabízí standardní hudební AC formát. Oslovuje širokou věkovou skupinu 12-59 let, ovšem nejoblíbenější je u lidí ve věku 20-49 let. Co se velikosti místa bydliště týká, oslovuje nejvíce posluchače v obcích o velikosti 5-20 tisíc obyvatel.
Kiss Publikum coby největší konkurent Radia Zlín není výrazně odlišný, ale přece jen je jeho hudební formát zacílen na mladší posluchače. Nejvíce je oblíben u teenagerů a dvacátníků, u starších lidí jeho obliba rychle klesá. Kromě větších měst má úspěch také v obcích od 1 do 5 tisíc obyvatel.
AZ Radio v regionu vyplňuje poptávku po hudební alternativě, převážně hraje rockovou muziku, ale nejedná se o čistý rockový formát jako v případě pražského Beatu. Překvapivě jde o nejúspěšnější místní stanici mezi teenagery, velkou oblibu má i u lidí ve věku 20-39 let. AZko poslouchají lidé v obcích všech velikostí vyrovnaně.
Radio Apollo nabízí jednu z odrůd tzv. blaníkovského formátu, tedy směsky popových, rockových, folk a country osvědčených hitů. Jeho poslechovost je tudíž vyrovnaná na velkém věkovém rozptylu, na celém spektru 12-59 let nenajdeme jasně převládající kategorii. Podobně je tomu s rozvrstvením poslechovosti ohledně velikosti bydliště.

Okolní stanice představují pro zavedená místní rádia poměrně vážnou hrozbu. Na severu kraje zdatně konkuruje Zlínu a Apollu ostravský Čas a jeho hlavní nápor se teprve očekává. Na západě kraje ukrajují z koláče Radia Zlín s podobným formátem olomoucké stanice Rubi a Haná a na jihu dělá starosti hlavně AZku Radio Jih, které se taktéž alternativě nevyhýbá.

Promotion

V současnosti v oblasti promotion na Zlínsku jednoznačně dominuje Radio Čas, které zde nedávno zřídilo vlastní studio. U této stanice to ovšem není nic nečekaného, všechny nové lokality, kde v minulosti získalo dokrývače, záhy zaplavila svými billboardy. Radio Zlín, AZ Radio a Kiss Publikum mají promotion na průměrné úrovni a žádné nijak mimořádně z řady nevyčnívá.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií ve Zlínském kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt I.-II.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodika průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost ve Zlínském kraji

Přes jisté poklesy zůstává nejposlouchanější dvojicí Radiožurnál a Radio Zlín, kteréžto stanice místní éter ovládají prakticky od vzniku duálného vysílání u nás. Při pohledu zpět vidíme, že výrazně spokojeni mohou být jen na Impulsu a v ČRo Brno, protože i přes úpravu metodiky, která obecně snížila týdenní poslechovost, mají tyto stanice vyšší čísla než v minulosti. Stejně jako jeho sourozenci v Brně nebo Plzni, i zde je vidět jasný pokles Radia Kiss v posledních dvou letech. Ostravský Čas je zatím na chvostu Top 12, všeobecně se ovšem očekává jeho výrazný vzestup v dalších výstupech Mediaprojewktu.

Budoucnost

Co čeká Zlínský kraj v dalších měsících a letech? V současnosti je nejzajímavější otázka, jak dopadne souboj zavedených místních stanic s Radiem Čas, které zde nedávno získalo vysílač a postavilo vlastní studio. Historie napovídá, že každé rozšíření pokrytí Radia Čas je záhy následováno výrazným zvýšením jeho poslechovosti. S výjimkou Kiss Publika, jehož formát se s Časem překrývá nejméně, čeká těžké období všechny místní stanice.

První odpověď na výsledky tohoto souboje nám dá čerstvý výstup Mediaprojektu, který bude zveřejněn už tento čtvrtek, ovšem jasno bude až po dalším, tedy únorovém Mediaprojektu. Ani tehdy ale nenastane klid zbraní. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se dala slyšet, že na jaře pravděpodobně vypíše licenční řízení na dva nové kmitočty ve Vsetíně a Uherském Brodě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .