Mapujeme regiony VII. – Pardubický kraj

radiotv22RadioTV dnes sedmým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Každé úterý se věnujeme historii a současné situaci rozhlasového vysílání v jednom kraji. Dnešní šestý díl je věnován Pardubickému kraji, pořadí dalších krajů zatím nebudeme prozrazovat, s výjimkou Prahy, kterou si necháme na úplný závěr.

Vysílače v Pardubickém kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
87.8 MHz Králíky – Suchý vrch (995 m) 1 Radio Černá Hora
89.7 MHz Pardubice – Krásné (614 m) 91 ČRo 1 – Radiožurnál
91.1 MHz Pardubice – TKB (220 m) 0.1 Kiss FM
91.6 MHz Pardubice – Opatovice (225 m) 5 Radio Life
92.6 MHz Pardubice – VŠÚ (216 m) 0.1 Radio Černá Hora
93.9 MHz Pardubice – Krásné (614 m) 80 Radio OK
96.9 MHz Pardubice – TKB (220 m) 1 Radio Profil
97.4 MHz Pardubice – Krásné (614 m) 50 Frekvence 1
99.5 MHz Pardubice – Opatovice (225 m) 1 Evropa 2 – VČ
101.0 MHz Pardubice – TKB (220 m) 1 ČRo Pardubice
102.4 MHz Svitavy – Kamenná Horka (630 m) 1 ČRo Pardubice
102.7 MHz Pardubice – Krásné (614 m) 91 ČRo 3 – Vltava
106.0 MHz Pardubice – Krásné (614 m) 50 Radio Impuls
106.6 MHz Chvaletice – komín (210 m) 1 Fajn Radio

Historie

Průkopníkem rozhlasového vysílání v Pardubickém kraji bylo Radio Profil, které získalo licenci v roce 1991 a v lednu 1992 zahájilo vysílání. Později téhož roku získalo licenci také Radio Panag, ovšem jeho historie neměla dlouhého trvání, v roce 1994 jej totiž nahradilo Radio Life.

Další události přinesl rok 1995. V Pardubicích začalo vysílat Radio OK a v Králíkách na východě regionu Radio Pro. Ani jedno z nich v Pardubickém kraji nezůstalo, Radio OK se přestěhovalo na sever do Hradce Králové a z Radia Pro se v roce 1999 stalo olomoucké Radio Hity. Poslední událostí regionu byl vznik lokálního studia ČRo Pardubice v roce 2002.

Domácí rádia

Pardubický kraj v současnosti považují za svou domovinu pouze dvě komerční stanice a jedna veřejnoprávní. Radio Life Luďka Krále sídlí na pardubické Třídě míru a jeho lokální konkurent, Radio Profil majitelky Naďy Zálešákové má svůj hlavní stan v ulici Na Hrádku. Místní studio Českého rozhlasu najdete na pardubické ulici Sv. Anežky české.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic má vysílač na území Pardubického kraje celá řada stanic ze sousedství. Prakticky celý kraj bezchybně pokrývá hradecké Radio OK z vysílače Krásné, skvělé pokrytí má také Radio Černá Hora, které využívá kilowattový vysílač z Králíků – Suchého vrchu a navíc stowattový dokrývač přímo v Pardubicích. Velmi dobře je na Pardubicku slyšet také pražské Fajn Radio z kilowattového vysílače v Chvaleticích a spíše do počtu je v tomto výčtu Kiss FM s malým stowattovým dokrývačem v Pardubicích.

Rádia z okolí

Pardubický kraj je díky své poloze takřka ideálním teritoriem pro rádia z okolních krajů, zvláště pak z kraje Královéhradeckého. Jak Černá Hora, tak Radio OK pokrývají skvěle téměř celé Pardubicko, na východě regionu má navíc signál i náchodská Metuje. V této oblasti mohou posluchači ladit také moravská rádia, hlavně z vysílačů Jeseník – Praděd a Brno – Kojál. Na jihu kraje je dobře slyšet Radio Vysočina a na jihozápadě rádia z kóty Votice – Mezivrata, tedy Blaník, Evropa 2 a Kiss jižní Čechy.

Program

Nabídka formátů v Pardubickém kraji je průměrná. Na své si přijdou mladší ročníky s Hot AC, je zde několik mainstreamových stanic a pro posluchače středního věku i blaníkovský formát. Chybí country, oldies a také rocková stanice, i když na východě kraje se začíná rozlézat pražský Beat.

Radio Profil coby úspěšnější ze dvou místních soukromých rádií nabízí běžný nevyhraněný popový Soft AC formát s přesahy do sousedních žánrů doplněný základním zpravodajstvím. Díky tomu je poslouchán věkovými skupinami od 12 do 59 let, ovšem nejsilnější pozici má u lidí ve věku 20-29 let.
Radio Life nabízí o něco mladší formát a působí dynamičtěji než jeho konkurent. Řadu hitparád a specializopvaných hudebních pořadů doplňuje hudební formát Hot AC s výrazným přesahem do taneční muziky. Díky tomu se jeho posluchači rekrutují hlavně z věkových skupin 12-19 a 20-29 let, mezi staršími jeho poslechovost klesá.

Pardubický kraj je jediným, kde regionální rádia z okolí porážejí ta místní. Velké úspěchy zde odjakživa slaví Radio OK, které v posledních letech úspěšně provozuje osvědčený formát Radia Blaník. Černá Hora, Metuje a Vysočina se svými AC formáty dělají starosti hlavně Profilu, naopak Life má velkého konkurenta v podobě pražského Fajn Radia.

Promotion

V centru Pardubického kraje jsou nejvíce vidět místní stanice, největší promotion má Profil, ale na patu mu šlape Life. Propagaci nepodceňují ani sousedé z Hradce, Černá Hora a Radio OK jsou vidět podstatně více než např. nová pardubická pobočka sítě Kiss.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií v Pardubickém kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt I.-II.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodika průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Pardubickém kraji

Pradubický kraj je společně s Olomouckým jediným, kde místní stanice výrazně zaostávají za konkurencí celoplošných stanic a rádií z okolí. Lepší Profil je pátý a Life až devátý. Kiss FM, který zde zřídil pobočku, se do top 12 nevešel vůbec. V porovnání s minulými lety se na Pardubicku nelépe vede Evropě 2, zlepšení zaznamenal Profil a do dvanáctky se poprvé prosadilo Fajn rádio. ČRo Pardubice se stále nemůže prosadit na úkor svého staršího sourozence ČRo Hradec Králové.

Budoucnost

Co čeká Pardubický kraj v dalších měsících a letech? Stejně jako v Olomouckém kraji bude pro místní izolované provozovatele těžké udržet své malé stanice rentabilní. V horizontu několika let je proto pravděpodobné zařazení Profilu a Lifu do některé z větších sítí, protože konkurenci silnějších stanic z Hradce Králové stačí jen horko těžko.

Ze západu se na Pardubice budou pravděpodobně dále tlačit také pražské stanice Beat a Fajn Radio a tento region určitě nenechá dlouho chladné ani největší regionální sítě Blaník a Hey.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .