Mapujeme regiony V. – Moravskoslezský kraj

radiotv22RadioTV dnes pátým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Každé úterý se budeme věnovat historii a současné situaci rozhlasového vysílání v jednom kraji. Dnešní pátý díl je věnován Moravskoslezskému kraji , pořadí dalších krajů zatím nebudeme prozrazovat, s výjimkou Prahy, kterou si necháme na úplný závěr.

Vysílače v Moavskoslezském kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
88.6 MHz Opava – vodárna (287 m) 0.5 Radio Orion
89.0 MHz Ostrava – Hošťálkovice (287 m) 43 Radio Impuls
89.5 MHz Třinec – Godula (732 m) 1 Radio Čas
91.0 MHz Ostrava – Hošťálkovice (287 m) 70 Frekvence 1
92.1 MHz Třinec – Javorový (945 m) 1 ČRo 1 – Radiožurnál
92.8 MHz Ostrava – Dobroslavice (340 m) 5 Radio Čas
93.7 MHz Ostrava – Hošťálkovice (287 m) 40 Radio Helax
94.7 MHz Ostrava – Dobroslavice (340 m) 1 Radio Hey Ostrava
94.9 MHz Opava – Chlebičov (280 m) 1 Radio Hey Ostrava
95.5 MHz Vrbno p. Pradědem – Anenský v. (861 m) 1 ČRo Ostrava
95.9 MHz Nový Jičín – Gregorova ul. (291 m) 0.1 Radio Apollo
96.4 MHz Ostrava – Hošťálkovice (287 m) 4 Radio Orion
97.7 MHz Ostrava – Slezská Ost. (214 m) 0.5 Evropa 2 – Morava
98.3 MHz Třinec – Javorový (945 m) 1 Radio Čas
98.7 MHz Třinec – Javorový (945 m) 1 Radio Orion
101.1 MHz F. Místek – Kubánkov (660 m) 1 Kiss Morava
101.4 MHz Ostrava – Hošťálkovice (287 m) 43 ČRo 1 – Radiožurnál
101.9 MHz Třinec – Javorový (945 m) 1 ČRo 2 – Praha
102.6 MHz Opava – Chlebičov (280 m) 0.5 ČRo 2 – Praha
104.8 MHz Ostrava – Hošťálkovice (287 m) 43 ČRo 3 – Vltava
105.3 MHz Třinec – Javorový (945 m) 1 ČRo Ostrava
105.4 MHz Vrbno p. Pradědem – Anenský v. (861 m) 1 Radio Rubi
105.9 MHz Frenštát p.R. – V. Javorník (915 m) 0.2 Radio Čas
106.3 MHz Ostrava – Slezská (214 m) 1 BBC World Service
107.3 MHz Ostrava – Hošťálkovice (287 m) 2.8 ČRo Ostrava

Historie

Bohatá historie rozhlasového vysílání v Moravskoslezském kraji se začala psát na podzim roku 1991, kdy krátce po sobě zahájila vysílání Radio Morava ve Frýdku-Místku a Radio Orion v Ostravě. V následujícím se rozhlasový éter rozšířil o další dva přírůstky. Svou poklidnou nenápadnou existenci započal v Těrlicku Radiohrad, poněkud bouřlivější život čekal Radio Ekol S vysílající z Bystřice nad Olší.

Ani v roce 1993 se expanze rozhlasového vysílání na Ostravsku nezastavila. V červnu poprvé ožila frekvence opavského Radia Hellax, které se mělo brzy stát největším konkurentem Orionu, a na podzim spustilo svo vysílání ostravské Radio Sprint. Rok 1994 přinesl první vážnější otřesy, když Radio Ekol S převzala jako svůj lokální dokrývač Evropa 2 a jeho původní majitel získal licenci pro vysílání Radia Attack!. Obě rádia byly po několik měsíců odbavovány z opavského centra Contact.

Attack si netradičním hudebním formátem získal brzy řadu příznivců, ovšem i on dojel na špatné vedení a v roce 1997 i jeho frekvenci ovládla Evropa 2. V témže roce do regionu pronikla i síť Kiss, která ovládla Radio Morava a nastartovala jej k velkému růstu poslechovosti. Zásadní událostí byl následně konec vysílání Radia Sprint na podzim 1998, jeho licenci převzalo Radio Čas a stačily mu tři roky, aby se stalo bezkonkurenční jedničkou Moravskoslezského kraje.

Výrazně mu k tomu dopomohlo kvalitní pokrytí. Narozdíl od Orionu, který nedokázal využít kvalit svých vysílačů na Pradědu a Radhošti, Čas zvyšoval svou poslechovost s každým novým dokrývačem o desítky tisíc lidí. Další události už jen podtrhly úspěšnost rozhlasového domu Radima Pařízka. V roce 2001 ukončil vysílání Radiohrad a jeho licenci převzal Čas. Na podzim loňského roku pak zahájila vysílání nejmladší místní stanice – rockové Radio Hey z dílny provozovatele Radia Čas.

Domácí rádia

Moravskoslezský kraj v současnosti považuje za svou domovinu pět komerčních stanic a jedna veřejnoprávní. Regionální lídr Radio Čas zcela ovládané hudebníkem Radimem Pařízkem vysílá z ostravské Poruby a ze stejného místa šíří svůj program Radio Hey, které Pařízkovi patří z 35 procent. Radio Orion, dlouholetý, nyní ovšem už bývalý král éteru Jaroslava Krále, sídlí v ostravských Mariánských horách a jeho dlouholetý konkurent – Radio Helax, které trestně stíhaný majitel Pavel Hub prodal akciové společnosti Afab – se loni přestěhovalo na legendární Stodolní ulici. Do Ostravy se z Frýdku-Mísku přestěhoval také Kiss Morava. Regionální studio Českého rozhlasu plní své veřejnoprávní povinnosti přímo z centra Ostravy.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic mají vysílač na území Moravskoslezského kraje v současnosti pouze dvě rádia. Významné pokrytí má v tomto regionu pouze uničovské Radio Rubi, které vysílá kilowattem z Anneského vrchu v bývalém bruntálském okrese. Valašskomeziříčské Radio Apollo pak zásobuje Nový Jičín z místního malého dokrývače.

Rádia z okolí

Podstatně silnější sgnál pokrývá Moravskoslezský kraj z blízkých vysílačů z okolních krajů. V první řadě jde o nejvyšší český vysílač Jeseník – Praděd, z něhož sbírá posluchače Proglas nebo olomoucká Evropa 2. Jižní části regionu jsou pak pod vlivem signálu olomouckého Radia Haná z vysílače Pohořany, Radia Proglas z Hostýna a zlínské dvojky Kiss Publikum a AZ Radio, která vysílá z Tlusté hory.

Program

Rozhlasový trh na ostravsku byl v minulosti vždy nadprůměrně rozmanitý a i dnes nabízí celou řádku hudebních formátů. Pokud si posluchač svůj šálek české kávy v éteru nenajde, je zde dobrá možnost poslechu slovenských a polských stanic.

Radio Čas si pozici místní jedničky vybudovalo tzv. blaníkovským formátem, hudební směsce založené na české muzice, lehkém rocku a folkpopu s důsledným odpojovaným regionálním zpravodajstvím. Posluchače sbírá na věkových skupinách 20-59 let v městech od 20-100 tisíc lidí. Řadu příznivců má také přímo v Ostravě a malých obcích od jednoho do pěti tisíc obyvatel.
Radio Orion coby dlouholetý regionální lídr nabízí posluchačům tradiční nevyhraněný široký AC formát, doplněný běžným zpravodajstvím. Má dobrou poslechovost na široké věkové skupině 12-49 let, nejsilnější je ovšem u u posluchačů do mezi 20-29 lety. Jeho vliv je největší ve větších městech okolo Ostravy.
Radio Helax prožilo své zlaté časy v druhé polovině devadesátých let, v poslední letech pouze hledá svou hudební tvář a hlavně cílovou skupinu. Excentrická ranní show a přestěhování na dynamickou Stodolní ulici špatně korespondují s hudebním formátem. Poslechovost je nejvyšší na věkové skupině 20-49 let v Ostravě a ve větších okolních městech.
Kiss Morava narozdíl od předchozích dvou konkurentů má zcela jasné zaměření a díky tomu se svým kdysi nedostižným rivalům vyrovnal. Jeho hudební formát je v regionu jasně nejmladší a spolu s jednoduchým úderným programem slaví největší úspěchy na věkové skupině 12-29 let ve městěch velikosti 20-100 tisíc obyvatel.
Radio Hey Ostrava coby služebně nejmladší stanice v regionu musela přijít s něčím novým, v tomto případě jde o formát rockové muziky, který v poněkud méně čisté podobě nabízí i jeho brněnský sourozenec. Hey coby rockové radio necílí na posluchače konkrétního věku, takže je poslouchán lidmi ve věku 12-49 let převážně v Ostravě a velkých blízkých městech.

Okolní stanice v tuhé konkurenci Moravskoslezského kraje příliš šancí nemají, za zmínku stojí snad jedině Apollo, které na Novojičínsku sbírá drobky po Času a Radio Rubi, které na Bruntálsku a Opavsku lehce konkuruje Orionu.

Promotion

Za výbornými výsledky Radia Čas nestojí pouze program a jasný hudební formát. Čas své konkurenty jednoznačně válcuje i na poli promotion. Jeho billboardy pokrývají celý kraj a tzv. pravé moravské pouti, s nimiž objíždí region, pravidelně lákají tisíce návštěvníků. Propagaci nepodceňuje ani Helax, ten je nejvíce vidět v okolí svého sídla na Stodolní ulici. Kiss Morava je vidět méně a prakticky se vytratil kdysi dominantní Orion. Ostravský Hey zatím spolehá spíše na šuškandu.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií v Moravskoslezském kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt I.-II.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodiky průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Moravskoslezském kraji

Na první pohled jsou vidět výrazné ztráty kdysi nejúspěšnějších českých regionálních stanic Orionu a Helaxu. Ačkoliv je třeba přihlédnout k úpravě metodiky v posledním Mediaprojektu, ztráta 200, resp. 140 tisíc týdenních posluchačů je zcela výmluvná. Ztráta postihla také Kiss Moravu, Radiožurnál nebo Imupuls, takže se svými výsledky zde může být spokojena pouze Evropa 2, Frekvence 1 a samozřejmě dvojice Čas/Hey.

Budoucnost

Co čeká Moravskoslezský kraj v dalších měsících a letech? V první řadě znovuzrození Radiohradu, který opakovaně porazil Radu pro rozhlasové a televizní vysílání u soudu a ta pro něj připravila náhradní kmitočtovou síť Havířov – Třinec – Český Těšín. Slabý provozovatel v silné místní konkurenci to ovšem nebude mít jednoduché a pokud se nespojí s někým silnějším, nečeká ho pravděpodobně nijak zářivá budoucnost.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .