Mapujeme regiony IX. – Královéhradecký kraj

radiotv22RadioTV dnes devátým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Dnešní díl je věnován Královéhradeckému kraji, pořadí dalších krajů zatím nebudeme prozrazovat, s výjimkou Prahy, kterou si necháme na úplný závěr. Omlouváme se za měsíční prodlevu mezi osmým a devátým dílem, v příštích týdnech budou zbývající díly vycházet pravidleně každé úterý.

Vysílače v Královéhradeckém kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
88.5 MHz Trutnov – Černá hora (1299 m) 10.64 ČRo 1 – Radiožurnál
90.5 MHz Trutnov – Černá hora (1299 m) 20 ČRo Hradec Králové
92.1 MHz Trutnov – Černá hora (1299 m) 10 Radio Impuls
92.8 MHz Náchod – Dobrošov (623 m) 1 Radio Metuje
94.7 MHz Broumov – město (400 m) 0.1 Radio Metuje
94.7 MHz Rychnov nad K. – Litický Chlum (587 m) 0.2 Radio Metuje
95.1 MHz Dvůr Král. nad L. – Zvičina (671 m) 0.1 Radio Metuje
95.3 MHz Hradec Králové – Stěžery (250 m) 1 ČRo Hradec Králové
95.7 MHz Hradec Králové – hotel (232 m) 0.15 Radio Profil
96.2 MHz Hradec Králové – budova VZP (235 m) 0.1 Radio Černá Hora
96.5 MHz Rychnov nad K. – město (364 m) 1 ČRo Hradec Králové
98.4 MHz Vrchlabí – Žalý (1019 m) 0.5 Frekvence 1
99.1 MHz Hradec Králové – Hoděšovice (285 m) 1 BBC World Service
99.3 MHz Špindlerův Mlýn – centrum (740 m) 0.05 Evropa 2 – Východ
101.9 MHz Trutnov – Černá hora (1299 m) 10 ČRo 3 – Vltava
103.4 MHz Hradec Králové – Hoděšovice (285 m) 1 Radio OK
104.7 MHz Hradec Králové – Hoděšovice (285 m) 10 ČRo Pardubice
105.3 MHz Trutnov – Černá hora (1299 m) 3 Radio Černá Hora
106.4 MHz Vrchlabí – Žalý (1019 m) 1 Evropa 2 – Východ
106.9 MHz Jičín – Tábor (678 m) 1 ČRo 2 – Praha
107.3 MHz Jičín – Tábor (678 m) 0.4 Radio Metuje

Historie

Začátek soukromého vysílání v Královéhradeckém kraji se proti sousedním regionům poněkud opozdil. Jako první zahájilo vysílání v dubnu 1993 Radio Labe a v srpnu jej následovalo z Trutnova Radio Černá Hora. Od ledna následujícího roku vstoupila v platnost Rozhlasové regionální společnosti na projekt Radia OK a stejná firma získala později licenci na projekt Radia Nálada. V roce 1995 byly uděleny další licence, vysílat mohlo Radio Metuje na Náchodsku a Radio Duha na Vrchlabsku. Duha se hned od počátku zapojila do programové sítě Evropy 2.

Následovaly první otřesy. V červnu 1995 Radio Labe přestalo vysílat a po několika měsícíh mu RRTV odebrala licenci. Společnost Media Party spřízněná s Rozhlasovou regionální společností získala licenci na Radio Party a posléze jej přejmenovala na Radio OK. Zbývající licence Regionální rozhlasové společnosti se zapojila do programové sítě Evropy 2 jako E2 – Hradec Králové. Poslední zásadní událostí je pozvolný ústup původního majitele Radia OK, stanice je dnes formátována z Radia Blaník a většinově ji ovládají lidé z reklamní sítě MMS.

Domácí rádia

Královéhradecký kraj v současnosti považují za svou domovinu tři komerční stanice a jedna veřejnoprávní. Radio OK ovládané Borisem Kudláčkem a společností První rozhlasová sídlí v Hradci na Velkém náměstí. Také Radio Černá Hora, které stoprocentně vlastní Martin Černý, šíří svůj program z Hradce Králové, konkrétně z Dlouhé ulice. Radio Metuje vlastní částečně Marek Remeš a přes další firmy Miroslav Netík a své studio má jako jediné mimo Hradec, na Náměstí TGM v Náchodě. Místní studio veřejnoprávního rozhlasu sídlí v Havlíčkově ulici v Hradci Králové.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic má vysílač na území Královéhradeckého kraje v současnosti pouze jediné rádio. Jde o pardubický Profil, který má v Hradci Králové malý dokrývač.

Rádia z okolí

Z okolních krajů zasahuje svým signálem do Královéhradeckého několik vysokovýkonových vysílačů. V první řadě Pardubice – Krásné, který pokrývá prakticky celý kraj. Odtud vysílá Radio OK, které snad jako jediné rádio u nás nemá hlavní vysílač v kraji, kde sídlí. Solidní pokrytí mají na jihu regionu samozřejmě i další pardubické vysílače, ještě za Hradcem je možno ladit Radio Life z kóty Opatovice. Dále jde o vysílač Liberec – Ještěd, z kterého pokrývá západ regionu Radio Contact, a Jeseník – Praděd, z kterého zasahuje do východní části kraje Orion a Proglas. Z menších vysílačů je třeba zmínit mladoboleslavský Chlum, odkud vysílají Jizera a Kiss Delta.

Program

Královéhradecký rozhlasový trh nenabízí místním posluchačům nijak zvlášť zajímavý výběr. Místní stanice oscilují mezi standardním hitovým formátem a formátem osvědčených hitů, pardubická rádia pestrost žánrů nijak zásadně nevylepšují a signál rádií z Prahy zde naladí pouze radioamatéři s kvalitními anténami. Kvůli Krkonošům a Orlickým horám je velmi špatný také příjem polských stanic.

Radio Černá Hora patří mezi tradiční hitové stanice s AC formátem, které v devadesátých letech vládly českému éteru. Jeho poslechovost je vyrovnaná na věkové skupině od 12 do 49 let, ale i mezi padesátníky má řadu příznivců. Největší úspěch má v obcích s 5-20 tisíci obyvateli.
Radio OK coby dlouhodobý konkurent Černé Hory nabízí o něco starší formát, který je v posledních letech závislý na formátu osvědčených hitů Radia Blaník. Hlavní osa věkové struktury jeho posluchačů je asi o deset let výše, tedy 20 až 59 let. Odlišná je také struktura podle velikostí bydliště, Radio OK je jasně nejpopulárnější v malých obcích do tisíce obyvatel.
Radio Metuje díky své geografické poloze není přímým konkurentem dvou silnějších rádií. Jeho formát je typický pro menší rádia okresního typu, hudebně někde mezi Černou Horou a OKáčkem. Jeho posluchači jsou vě věku 20-39 let s přesahy na obě strany, stejně jako Černá Hora je nejposlouchanější v městech s 5-20 tisíci obyvateli.

Z okolních krajů konkurují domácím prakticky stanice vysílající z pardubického kraje. Černé Hoře ubírají poslouchače svým silně hitovým programem Radio Life a Fajn Radio. Radio OK se musí potýkat s konkurencí v podobě Profilu a v menší míře mu konkurují také liberecký Contact a pražské Country Radio.

Promotion

Venkovní propagace přímo v Hradci Králové je v porovnání např. s Prahou nebo Ostravou na velmi slabé úrovni. Při testovací trase od Slezského předměstí přes Malšovice, magistrát a Centrál až k hlavnímu nádraží bylo spatřeno jediné logo stanice – Radio Profil na citilightu v podchodu u Centrálu.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií ve Královéhradeckém kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt II.-III.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodika průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má jasného kandidáta na cenu Ústup z dobytých pozic. Černá Hora za tři roky ztratila 70 tisíc posluchačů a následovala tak podobně formátovaná rádia jako Orion, Krokodýl nebo FM Plus. Poměrně citelné ztráty zde v posledních dvou letech zaznamenaly také veřejnoprávní stanice a celoplošný Impuls, přestože stále vede. Úspěšná léta mají za sebou Evropa 2, Frekvence 1 a Radio OK, zvedá se také Life a zejména Metuje, která výrazně rozšířila své pokrytí.

Budoucnost

Co čeká Královéhradecký kraj v dalších měsících a letech? V nejbližší době pravděpodobně nic moc zásadního. Všechny místní stanice mají jasně vyznačené pozice a s výjimkou Metuje jsou zapojeny do nejsilnějších broadcasterských skupin. Pro posluchače v tomto regionu jsou jedinou šancí na pestřejší nabídku programů nově zkoordinované frekvence, ale prozatím žádné v dohledu nejsou. Královéhradecký kraj si tudíž musí ještě nějakou chvíli na rockové, country nebo oldies rádio počkat. Doufejme, že to bude dříve než s nástupem digitalizace.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .