Mapujeme regiony II. – Jihočeský kraj

radiotv22RadioTV dnes druhým dílem pokračuje v seriálu reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Každé úterý se budeme věnovat historii a současné situaci rozhlasového vysílání v jednom kraji. Dnešní druhý díl je věnován Jihočeskému kraji, pořadí dalších krajů zatím nebudeme prozrazovat, s výjimkou Prahy, kterou si necháme na úplný závěr.

Vysílače v Jihočeském kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
87.6 MHz Kaplice – Poluška (914 m) 0.2 Radio Faktor
87.8 MHz Č. Budějovice – hotel Gomel (386 m) 0.1 Kiss jižní Čechy
88.0 MHz Český Krumlov – vodárna (597 m) 0.1 Radio Faktor
88.0 MHz Tábor – město (450 m) 0.2 Radio Faktor
89.0 MHz Písek – Jarník (609 m) 1 Radio Prácheň
89.8 MHz Č. Budějovice – Včelná (480 m) 1 BBC World Service
90.5 MHz Č. Budějovice – II (414 m) 0.5 Evropa 2
91.1 MHz Č. Budějovice – Kleť (1060 m) 80 ČRo 1 – Radiožurnál
92.1 MHz Tábor (460 m) 0.1 Radio Prácheň
93.6 MHz Písek – Kosejřín (565 m) 1 Radio Faktor
94.1 MHz Č. Budějovice – Kleť (1060 m) 50 Frekvence 1
96.1 MHz Č. Budějovice – Kluk (713 m) 40 ČRo 3 – Vltava
97.0 MHz Písek – Jarník (609 m) 1 ČRo 1 – Radiožurnál
98.9 MHz Písek – Jarník (609 m) 1 ČRo 2 – Praha
99.3 MHz Český Krumlov – Kříž. vrch (597 m) 1 Kiss Jižní Čechy
99.7 MHz Č. Budějovice – Včelná (480 m) 1 Radio Gold
101.8 MHz Tábor – teplárna (460 m) 1 Radio Classic FM
102.9 MHz Č. Budějovice – Kleť (1060 m) 50 Radio Impuls
103.7 MHz Č. Budějovice – Včelná (480 m) 1 ČRo 2 – Praha
104.3 MHz Č. Budějovice – Kluk (713 m) 31.5 Radio Faktor
105.2 MHz Písek – Jarník (609 m) 1 ČRo 3 – Vltava
105.9 MHz Kaplice – Poluška (914 m) 0.2 ČRo 3 – Vltava
106.4 MHz Č. Budějovice – Kleť (1060 m) 80 ČRo České Budějovice
106.8 MHz Tábor – ubytovna (450 m) 0.2 Radio Olympic
107.5 MHz Nové Hrady – Dobrá Voda (700 m) 0.5 Radio Proglas

Historie

Historii rozhlasového vysílání v Jihočeském kraji začal psát na konci roku 1990 muž, který tomuto regionu vládne dodnes. Ladislav Faktor tehdy zahájil vysílání svého nelegálního Radia Podzemí a v červenci 1991 začal jako jeden z prvních vysílat s licencí – vzniklo Radio Faktor. V roce 1994 získal od RRTV frekvenci 104.3 MHz a Faktor se rozšířil téměř do celého kraje. Ve stejném roce mu ovšem vyrostla první konkurence, když v Písku zahájilo vysílání Radio Prácheň a o rok později se v jižní části regionu musel vyrovnat s nástupem Radio Krumlov.

V roce 1995 Faktor spustil vysílání své dvojky, která se orientovala na oldies muziku. Počátkem roku 1996 založila svou pobočku v Českých Budějovicích Evropa 2 a v březnu 1997 se Faktorův rozhlasový dům rozšířil o country a folk stanici Eldorádio. Velké otřesy na místní rozhlasové scéně způsobil rok 1999, kdy se v éteru objevila rádia Impuls a Blaník, která svým formátem přesvědčila řadu posluchačů na jihu Čech, aby zapomněli na svá lokální rádia. V dalších letech došlo už jen ke dvěma kosmetickým změnám, v roce 2000 síť Kiss ovládla Radio Krumlov a přejmenovala jej na Kiss jižní Čechy. Faktor následně přejmenoval svou stagnující dvojku na Radio Gold, ale její výsledky jsou stále nejslabší ze všech místních stanic.

Domácí rádia

Jihočeský kraj v současnosti považuje za svou domovinu pět komerčních stanic a jedna veřejnoprávní. Tři soukromá rádia ovládá významný člen programové sítě Hit Ladislav Faktor, svou pobočku zde má síť Kiss rádií a zbývající stanice je dosud mimo velké rozhlasové sítě, nadpolovičním podílem ji ovládá firma Hepy Milana Jelínka. Většina místních stanic má studia v Ulici U tří lvů v Českých Budějovicích. Sídlí zde Faktorův rozhlasový dům i místní studio Českého rozhlasu. Kiss jižní Čechy postavil svůj hlavní stan v ulici U výstaviště a pouze Prácheň tvoří svůj program mimo centrum kraje, vysílá z Písku.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic mají vysílač na území Jihočeského kraje v současnosti pouze tři rádia. Ani jedno však nepokrývá významnou část regionu. Kilowattový vysílač v Táboře využívá pražské Radio Classic FM, o něco slabší dokrývač má ve stejném městě Radio Olympic, ovšem sdílí jej s Eldorádiem. Zbývá multiregionální Radio Proglas, které šíří svůj program z Nových Hradů.

Rádia z okolí

Jihočeský kraj zasahuje také řada vysílačů z okolí. V první řadě jde o lukrativní stanoviště Votice – Mezivrata, odkud vysokými výkony pokrývají téměř celý kraj kromě stanic Českého rozhlasu také Evropa 2, Kiss jižní Čechy a Radio Blaník. Sever a západ regionu pokrývá z vysílače Sedlec – Prčice také plzeňské Radio FM Plus a na jihozápadě je dobře slyšet Radio Šumava. Na východě regionu lze naladit Radio Vysočina a za zmínku stojí také pokrytí severní části regionu signálem Radia Sázava z vysílače Benešov – Kozmice. Se střídavými úspěchy lze na Táborsku a Písecku ladit také programy silnějších vysílačů z Prahy, jmenujme např. Radio City nebo Radio 1.

Program

Rozhlasový trh v Jihočeském kraji je poměrně dobře diferencován, spolu s Prahou je zde pravděpodobně nejširší nabídka formátů. Odpovídá tomu i celková poslechovost, která je zde ze všech krajů vůbec nejvyšší. Denně si rádio zapne více než 81 procent a aspoň jednou týdně dokonce 95 procent Jihočechů.

Radio Faktor je širokoformátová AC stanice s dlouhou tradicí a nejlepším pokrytím kraje. Má vysokou poslechovost na široké věkové skupině 12-49 let a jeho vliv je největší ve větších městech a zároveň v malých obcích do 5 tisíc obyvatel.
Eldorádio jako druhá nejsulnější lokální soukromá stanice nabízí hudební formát založený na country a folkové muzice. Největší úspěchy slaví mezi staršími posluchači ve věku 40-59 let a poslouchá se zejména přímo v Českých Budějovicích a v obcích s 1-5 tisíci obyvateli.
Radio Gold se dlouhodobě profiluje jako oldies stanice postavená na muzice šedesátých až osmdesátých let. Na žádné věkové skupině nemá významně dominantní poslechovost, velmi nízkou poslechovost má na celém spektru lidí od 12 do 59 let převážně v obcích od 1 do 5 tisíc obyvatel.
Radio Prácheň nemá jasně definovatelný formát, jde o průměrnou lokální stanici s širokým mixem muziky a jednoduchým programem. Své příznivce nachází převážně na věkové skupině 20-39 let zejména v Písku, Příbrami a malých obcích do 5 tisíc obyvatel.
Kiss jižní Čechy jako typická hudební stanice sítě Kiss nabízí jednoznačně nejmladší formát ze všech místních stanic. Většina posluchačů jihočeského Kissu má 12-29 let a jsou mezi nimi zatoupeni lidé jak z největších měst tak i ze středních a menších obcí.

Radio Blaník coby nejvlivnější stanice z okolí nabízí propracovaný formát osvědčených hitů a způsobuje místním stanicím velké problémy zejména na starších věkových skupinách. Na jihozápadě kraje svým oldies formátem navíc boduje plzeňské Radio Šumava a v úspěchu těchto dvou stanic můžeme pravděpodobně hledat důvody mizerných výsledků Radia Gold. Eldorádiu na sever od Budějovic ztrpčuje život pražské Country radio a jihočeský Kiss musí bojovat hlavně s lokálním studiem Evropy 2, které má stejné pokrytí a mnohem lepší výsledky.

Promotion

V oblasti promotion se na jihu Čech nic zásadního neděje, dlouhodobě o sobě nejvíce dává vědět Radio Faktor. O promotion se slušně stará také místní studio Evropy 2 a v posledních letech o sobě hodně dává vědět Kiss jižní Čechy.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií v Jihočeském kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt I.-II.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodiky průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Jihočeském kraji

Jihočeský kraj je výjimečný tím, že mu dlouhodobě vládne místní studio Českého rozhlasu, podobného úspěchu ČRo dosahuje již jen v kraji Jihomoravském. Velmi dobrých výsledků zde počátkem století dosahoval Impuls, v posledních letech ovšem ze svých pozic musel poněku ustoupit. Dlouhodobě vyrovnané výsledky si zde naopak udržuje konkurenční Frekvence 1 a stále lépe se daří Evropě 2. S výjimkou Faktoru, který bojuje o pozici nejposlouchanější stanice v kraji, všechny místní stanice v dlouhodobém horizontu ztrácejí. Velkým zklamáním jsou výsledky jihočeského Kissu, který ani s lukrativním vysílačem nedokázal přesvědčit více než 19 tisíc posluchačů.

Budoucnost

Co čeká jihočeské stanice v dalších měsících a letech? V první řadě nová silná konkurence. Počátkem července totiž Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásila licenční řízení na novou kmitočtovou síť České Budějovice – Tábor – Písek, kterou připravili provozovatelé ostravského Radia Hey. Ti jsou také největšími favority tohoto řízení, o tři kmitočty ovšem svedou tuhý boj s řadou dalších zájemců. Účast potvrdili mj. provozovatelé rádií Impuls, Country nebo Vysočina. Kompletní seznam žadatelů bude znám po uzávěrce žádostí 25. září a o nové konkurenci pro Jihočeský kraj by se mohlo rozhodnout ještě do konce roku 2003.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .