Licence III: Kdo žádá o Prahu?

radiotv22Vznikne u nás první zpravodajská stanice? Anebo uslyšíme v pražském éteru Slovenštinu? Titulek článku není zcela přesný, nebudeme se totiž věnovat žadatelům o všechny pražské licence, ale jen o ty dvě nejzajímavější – licence Radia Vox a Limonádový Joe. Ostatní pražská rádia vstupující do licenčních řízení totiž nemají žádného (Kiss 98fm, Radio Zlatá Praha) nebo jen minimum konkurentů (Evropa 2, Country Radio, Radio Bonton, Radio Classic, Radio 1). Naproti tomu licence rádií Vox a Limonádový Joe vzbudily nebývalý zájem. Spousta lidí totiž vytušila, že je zde příležitost, která se nebude hned tak opakovat.

Radio Limonádový Joe, jehož licence vyprší posledního prosince 2001, vysílá na frekvenci 90.3 MHz a povolený výkon je 1kW. Také Radiu Vox vyprší licence k poslednímu prosinci, jeho frekvence je 95.3 MHz a povolený výkon 5kW. Obě stanice vysílají z kóty Praha – Rošického stadion. Žadatelé byli orientačně rozděleni do dvou skupin. Podrobnější předpovědi lze dělat až po veřejných slyšeních na Radě pro RTV, kde všichni představí své projekty.

Větší šance

JOE Media, s.r.o. * – Společnost současného ředitele Radia Limonádový Joe Miroslava Pýchy není zcela bez šancí, ale v takto velké konkurenci to bude mít hodně těžké. Poslechovost Radia Limonádový Joe se po odchodu týmu okolo Dušana Všelichy propadla hluboko pod dvacet tisíc posluchačů denně.

JOE PR, s.r.o. * – Bývalý ředitel Radia Limonádový Joe Dušan Všelicha jako jediný představil svůj projekt Radia Hotel veřejnosti. Je otázkou, jak bude Licenční rada reagovat na údajné porušování programových licenčních podmínek za éry jeho ředitelování.

MAFRA MEDIA, s.r.o. – Jeden z horkých kandidátů, již podle názvu společnosti je jasné, že tato patří do skupiny kolem Mladé Fronty DNES. Ačkoliv to nemáme potvrzeno, dá se očekávat, že její projekt nabízí čistě zpravodajské rádio.

MAX LOYD, s.r.o. – Společnost mediálního magnáta Michela Fleischmanna a jeho ženy Kateřiny Loydové. Jeden z nejvlivnějších můžů na české mediální scéně ovládá rádia Frekvence 1 a Evropa 2, lokální pražská stanice mu ale zatím chybí. Sám Fleischmann představuje
svůj projekt takto: “ Tato žádost je již čtvrtá v pořadí a vlastně na stále stejný projekt, tedy První Informační rádio v ČR. Projekt Radia Info je vcelku jednoduchý: podle modelu již mnoha rádií tohoto typu koncetrovat vysílání na krátké, rychlé, ale časté informace. Jde o rádio, které se neposlouchá dlouho, ale často.“

Radio TWIST Praha, s.r.o. * – Bližší informace nám podal produkční manažer Daniel Morvay: „Radio Twist Praha, s.r.o. je česká spoločnosť, ktorá na základě exkluzívnej zmluvy s Radio Twist, a.s. získala oprávněnie šíriť signál Twistu v Prahe. A preto žiada o licenciu na vysielanie tohoto nášho programu.“

Černý Martin – Majitele licence Radia Černá Hora také nelze podceňovat. Jeho stanice totiž patří dlouhobě mezi pětku nejúspěšnějších lekálních rádiíí. Se svou společností Radio Černá Hora II, s.r.o. navíc žádá o kmitočtovou síť Radia Classic FM.

Česká mediální, s.r.o. – První ze dvou společností patřících skupině okolo Kiss Radia. Podle ředitele Kiss 98fm Martina Hrocha by mělo jít o rockové rádio.

Rádio Paráda, s.r.o. – Druhá ze společností patřících skupině okolo Kiss Radia. Podle ředitele Kiss 98fm Martina Hrocha by mělo jít o rádio s čistě českou muzikou.

RADIO VOX, s.r.o. ** – Obhájce licence Radia Vox nebude mít lehkou pozici. Vox se po ztrátě středočeské frekvence propadl až na pouhé tři tisíce posluchačů denně a až v posledním Mediaprojektu se s formátem hitů posledního roku vyšplhal zpět na hranici dvaceti tisíc.

Radio Proglas, s.r.o. ** – Žádnou žádost tohoto křesťanského rádia nelze brát na lehkou váhu. Stačí jen vzpomenout na příklad libereckého Radia Triangl, které se svého dvacetikilowattového vysílače muselo vzdát právě ve prospěch Proglasu. Ten má dnes pokrytu celou Moravu, severní a východní Čechy a Příbramsko – v Praze mu vysílač dosud chybí.

Český rozhlas ** – Veřejnoprávní rozhlas potřebuje dobudovat celoplošnou síť pro svůj druhý program a vybral si k tomu v Praze tři možnosti. Kromě frekvence Radia Vox také hlavní kmitočet Radia Bonton a kmitočtovou síť Radia Classic.

Menší šance nebo neznámí

4S PRODUCTION, s.r.o. – Pardubická akciovka , jejíž předsedou představenstva je Zdeňek Stehno. Vztah k rozhlasovému vysílání není znám.

MEDIAPOST, s.r.o. ** – Pražská společnost vlstněná firmami GIF, s.r.o. a BUK, s.r.o., jejímž jednatelem je Ing. Ludvík Krčál a předmět podnikání pronájem reklamních nosičů. Vztah k rozhlasovému vysílání není znám.

Broadcast Media, s.r.o. ** – Pražská společnost s předmětem podnikání v marketingu, propagaci a reklamě. Jednatelem je Karel Kasal. Vztah k rozhlasovému vysílání není znám.

Šebesta Patrik – Bývalý moderátor Radia Presston a následně Radia Vox.

Záboj Ivan – Jednatel a 90% vlastník společnosti Radio Relax, s.r.o. provozující kladenské Radio Relax.

Zilvar Jan – Bývalý ředitel Radia Bonton a Radia Faktor, tedy v rozhlasovém světe známá osoba. Kromě Prahy žádá také o brněnskou frekvenci.

První rozhlasová, s.r.o. – Majitelé rádií Orion, Zlín, Krokodýl, Černá Hora, Faktor, FM Plus a Dragon si po zisku licence na Radio Melody vyšlápli na další frekvenci. Jejich šance značně degraduje neúspěch Radia Melody – po roce života je totiž jeho poslechovost stále na hranici měřitelnosti.

RÁDIO MEJLA, s.r.o., Rock Radio, s.r.o. a Rozhlasová společnost Praha, s.r.o. ** – Tyto společnosti dosud nejsou zaregistrovány v internetovém obchodním rejstříku a žádné bližší informace o nich nejsou známy.

Ponížil Pavel, Ing. a Hruška Pavel – Žádné bližší informace o těchto osobách nejsou známy.

Společnosti a osoby označené * žádají pouze o licenci Radia Limonádový Joe, společnosti a osoby označené ** žádají pouze o licenci Radia Vox a ostatní žádají o kteroukoliv z nich.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .