Liberecké Euro K ve finančních problémech

radiotv22Jak jsme informoval v rubrice Letem světem minulý týden, liberecké Rádio Euro K má podle všeho finanční problémy, které vyústily prohlášením konkursu na provozovatele tohoto rádia, společnost Radio Euro K, s.r.o. Usnesení o prohlášení konkursu vydal Krajský soud Ústí nad Labem dne 9.února 2000. Návrh na prohlášení konkursu na majetek dlužníka podalo společně šest věřitelů, a to jak fyzických, tak i právnických osob a byl soudu doručen již 28.června 1996. K tomuto datu činily údajné závazky rádia Euro K 224 611,80 Kč, z nichž však některé soud zpochybnil. V poslední době se se svými pohledávkami připojila například i Agrobanka, která uplatňuje pohledávky ve výši cca 700 tisíc Kč. Podle usnesení soudu, kterému předsedal JUDr. Jiří Vrkoč a jehož celé znění mám k dispozici, byla věrohodnost požadavků jednotlivých věřitelů podepřena i argumentem, že další nemalé sumy dluží držitel licence i Okresní správě soc. zabezpečení, kde doložená pohledávka trvá dokonce již od roku 1993 (469 105,-Kč) a Všeobecné zdravotní pojišťovně (54 465,-Kč). Nevyrovnané účty jsou také s libereckým Finančním úřadem, který uplatňuje nárok ve výši 1 091 149,- Kč. Stát jako takový se však zatím ke konkursu nepřipojil.
Prapůvod problému spadá někam do roku 1996, kdy Mirka Kosová, současná majitelka a jednatelka společnosti Radio Euro K s. r.o., prostřednictvím Nejvyššího soudu dosáhla vyškrtnutí Jiřího Pavelky jako svého společníka z Obchodního rejstříku. Soud totiž rozhodl, že J.Pavelka byl společníkem a jednatelem rádia neoprávněně. Snad všichni zasvěcení vědí, že rozchod M. Kosové a J. Pavelky neproběhl v klidu a bez potíží, a že ho provázely neshody a dohady, které se svého času promítly i do vysílání rádia jako takového. Při přetahování o vybavení studia a další technické zázemí rádia bylo v éteru občas ticho a nejednalo se zrovna o minuty.
Tolik tedy holá fakta. Jak je vidno, finanční situace provozovatele rádia Euro K není nijak růžová a mateřské síti Media Marketing Services (MMS) dá asi hodně velkou práci si s tímto nenadálým překvapením poradit. Podle mých informací o problému neuhrazených závazků neměl potuchy ani nikdo v rádiu ani v MMS. Je otázkou, jestli by se situace takto vyhrotila, kdyby MMS o dlouholetých finančních problémech věděla a jestli by se v rozvoji rádia angažovala tak intenzivně, jak to dosud dělala. Jak mi řekla dnes Mirka Kosová, majitelka rádia a držitelka licence, ani ona nevěděla o tom, že situace došla tak daleko, tedy že byl na její společnost prohlášen konkurs. Dozvěděla se to až poté, co jsem o tom informoval na našem serveru. Únorové usnesení soudu za ni totiž převzal její právní zástupce, který ji až do 17. února o vyhlášení konkursu neinformoval. Podle M. Kosové vše v jednání a zatím není možné poskytnout žádné další informace. Nicméně jakmile budou provedeny nezbytné právní kroky, měl by náš server přinést její oficiální prohlášení coby faktické držitelky licence. Do té doby se bude snažit prokázat, že nároky věřitelů jsou neoprávněné a nezakládají důvod k vyhlášení konkursu na její společnost.
Pokud se ohlédneme do historie rádia tak zjistíme, že není zrovna jednotvárná. Poté, co se jediným majitelem a jednatelem Euro K stala M. Kosová, si rádio zvolilo nový slogan, jeho název začal být nově vyslovován (rozuměj, nikoliv anglicky, ale česky), rádio se – tuším že potřetí – přestěhovalo a nedávno se změnilo i logo. Vliv silné sítě MMS se i přes špatné pokrytí pozitivně projevil v poslechovosti Media Projektu, který poslední dobou vykazoval setrvalý nárůst posluchačů. Nedávno byl zprovozněn nový vysílač, který je umístěn o cca 30 m výše a je i technicky o krok dál…. Velmi znatelná je i snaha rapidně zlepšit program rádia, který – podle mého názoru – před rokem touto dobou za mnoho nestál. Změny jsou myslím velmi účinné a zřetelné hlavně posledních šest měsíců, kdy si Euro K budovalo image metropolitního rádia pro Liberec a Jablonec. Svěží vítr v podobě nového programového ředitele Honzy Jahody přivál zajímavé změny, které intenzivně lákají nové, nevyhraněné posluchače.
Vzhledem k tomu, že M. Kosová se hodlá proti usnesení soudu odvolat, nenabude právní moci 15 dní po svém doručení. Pokud by ale odvolání podáno nebylo, osud vysílání radia Euro K by pak byl pravděpodobně v rukou RRTV, která vzhledem k prohlášení konkursu na majetek může zahájit řízení o odnětí licence. Domnívám se však, že pokud by se prokázaly pohledávky věřitelů jako oprávněné, bude se snažit M. Kosová, respektive MMS tyto pohledávky uspokojit. Odejmutí licence a padnutí relativně zdárně se rozbíhajícího rádia by myslím znamenalo pro tuto síť mnohem mrzutější zprávu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .